Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Oz (geomorfologia)

Oz (geomorfologia)

Schemat ozu
Oz

Oz (od szw . ås) — wał lub silnie wydłużony pagórek o wysokości najczęściej kilkunastu metrów i długości nawet kilkudziesięciu kilometrów, wyniesiony wskutek osadzania piasku i żwiru przez wody płynące pod lądolodem lub w jego szczelinach. Ozy zbudowane są z piasków i żwirów, ułożonych poziomymi lub skośnymi warstwami. Niekiedy pokryte są cienką warstwą gliny. Zwykle wał ozu jest naprzemian węższy i szerszy, przy czym rozszerzenia są wyższe, zwężenia zaś niższe. Górna powierzchnia wału niekiedy jest płaska i biegnie poziomo (podobnie jak w nasypach kolejowych). Zbocza ozów są zwykle strome[1].

Utwory te powstały podczas postoju lub ustępowania lądolodu w czasie deglacjacji frontalnej . Często tworzą się w dnach rynien subglacjalnych .

Spis treści

Cechy szczególne i występowanie na obszarze Polski

Ozy spotyka się najczęściej w pagórkowatej strefie czołowo-morenowej , przy czym kierunek ich jest prostopadły do wałów moreny czołowej . Zdarza się, że wał ozowy krzyżuje się z wałem tej moreny[1]. Występują one w różnych miejscach Polski północnej i środkowej w zasięgu utworów lodowcowych: m.in. na Pojezierzu Dobrzyńskim , w okolicach Grójca , w okolicach Poznania oraz na Pomorzu (jednym z większych zespołów ozów jest rezerwat przyrody Ozy Kiczarowskie koło Stargardu Szczecińskiego ). Bardzo ciekawym przykładem na Pojezierzu Suwalskim jest oz turtulski. Największym ozem na świecie jest Punkaharju w Finlandii , a największym polskim ozem jest oz Bukowsko-Mosiński o długości 37 km[].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Marcinkiewicz Andrzej red. Atlas form i typów rzeźby terenu Polski. Zarząd Topograficzny Sztabu Generalnego. Warszawa 1960

Bibliografia

  • W. Jaroszewski, L. Marks, A. Radomski, 1985: Słownik geologii dynamicznej. Wydawnictwa Geologiczne.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Oz (geomorfologia)":

Wincenty Okołowicz ...

Szczyt (geografia) ...

Łabski Szczyt ...

Nisza niwalna ...

Brama Lubawska ...

Bagno ...

Geografia ...

Ziemia ...

Morena denna ...

Sandr ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Oz (geomorfologia)":

201. Położenie terytorium i suwerenność Polski (plansza 10) ...

017. Procesy fluwialne, glacjalne i eoliczne (plansza 6) ...

017. Procesy fluwialne, glacjalne i eoliczne (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie