Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Juliusz Paweł Schauder

Juliusz Paweł Schauder

Juliusz Paweł Schauder (ur. 21 września 1899 we Lwowie , zm. we wrześniu 1943 we Lwowie) – polski matematyk żydowskiego pochodzenia.

Urodził się w rodzinie lwowskiego adwokata pochodzenia żydowskiego. Po ukończeniu lwowskiego gimnazjum (w związku z wybuchem wojny ) został zmobilizowany do armii austriackiej. Brał udział w walkach na froncie włoskim, gdzie dostał się do niewoli. W 1918 wstąpił do organizowanej we Francji armii gen. Hallera . W 1919 wrócił do rodzinnego miasta wraz z armią Hallera przybyłą na odsiecz oblężonemu przez Ukraińców Lwowowi.

Zdemobilizowany rozpoczął studia matematyczne na Uniwersytecie Jana Kazimierza . Zakończył je obroną pracy doktorskiej Teoria pomiaru powierzchni Ziemi napisanej u prof. Hugona Steinhausa . Został wykładowcą V Gimnazjum im. Stanisława Żółkiewskiego we Lwowie (był profesorem matematyki m.in. Alfreda Jahna ) i agentem ubezpieczeniowym. Kontynuował także swoje badania naukowe na styku matematyki i geografii, a dzięki wstawiennictwu Steinhausa od 1927 wykładał również na UJK. W 1930 opublikował prace dotyczące koncepcji przestrzeni Banacha (zob. baza Schaudera ). W 1932 otrzymał stypendium naukowe Fundacji Rockefellera, dzięki któremu mógł kontynuować swoje badania w Lipsku , a po dojściu do władzy w Niemczech Hitlera – w Paryżu . Paryski okres jego biografii okazał się najbardziej płodnym. W 1934 w czasopiśmie matematycznym Annales scientifiques de l'École normale Supérieure opublikowano jego pracę napisaną wspólnie z matematykiem francuskim Jean Leray zatytułowaną Topologie et équations fonctionelles dotyczącą zastosowania teorii przestrzeni Banacha do równań o pochodnych cząstkowych. W 1937 wraz z Jeanem Leray został laureatem międzynarodowej nagrody Malaxa.

Najwybitniejszym osiągnięciem Schaudera jest podanie twierdzenia o punkcie stałym . Zajmował się też teorią całki – sformułował uogólnienie wzoru Stokesa .

Podczas pierwszej okupacji sowieckiej Lwowa ( 1939 - 1941 ) był wykładowcą mechaniki teoretycznej i analizy wyższej na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Lwowskiego. Zginął zastrzelony przez hitlerowców we Lwowie najprawdopodobniej we wrześniu 1943 podczas akcji wyłapywania Żydów.

Jego żona Emilia i córka Ewa były przechowane przez polskie podziemie w lwowskich kanałach. Żona nie wytrzymała jednak trudnych warunków, sama ujawniła się Niemcom i została zesłana do obozu w Lublinie, gdzie zmarła. Córka uratowała się i po wojnie wyjechała do Włoch, gdzie zamieszkała u stryja.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Juliusz Paweł Schauder":

Biskup ...

I wiek ...

Brno ...

1972 ...

1884 ...

Stanisław Hozjusz ...

Chronologia powstawania dzieł Williama Szekspira ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

Janusz Józefowicz ...

1986 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Juliusz Paweł Schauder":

010b. Rzym (plansza 8) ...

010c. Rzym (plansza 4) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie