Peloponez
Peloponez - (Półwysep Peloponeski, gr. Πελοπόννησος Pelopónisos, w średniowieczu znany pod nazwą Morea (gr. Μωρέας lub Μωριάς) - półwysep i region administracyjny w Grecji, stanowiący najdalej na południe wysuniętą część Półwyspu Bałkańskiego. Znajduje się między Morzem Jońskim a Egejskim, połączony jest z lądem Przesmykiem Korynckim (gdzie przebiega Kanał Koryncki). Od północy Peloponez ograniczony jest Zatoką Koryncką i Patraską. Silnie rozczłonkowana linia brzegowa tworzy liczne mniejsze półwyspy: Argolidzki, Lakoński, Mani, Mesyński i zatoki: Sarońską, Argolidzką, Meseńska, Kiparysyjską. Powierzchnia Peloponezu wynosi 21,4 tys. km².
Warunki naturalne
Półwysep jest silnie pofałdowany (najwyższy szczyt Tajget wznosi się na 2407 m n.p.m.). Roślinność śródziemnomorska – makia, frigana, a także pozostałości lasów liściastych (dąb wieczniezielony). Na Peloponezie leży Jezioro Stymfalijskie.
Historia
Na Peloponezie znajdują się krainy historyczne: Achaja, Arkadia, Argolida, Elida, Mesenia i Lakonia.
W II tysiącleciu p.n.e. greckie plemiona, określane jako Achajowie wyparli ludność niegrecką. Około XIII i XII w. p.n.e. opanowany przez Dorów. Od VII w. p.n.e. na Peloponezie dominowała Sparta (założycielka Związku Peloponeskiego), aż do klęski zadanej jej przez Teby pod Leuktrami w roku 371 p.n.e..
W roku 146 p.n.e. Peloponez został włączony do Cesarstwa Rzymskiego, następnie znalazł się we władzy Bizancjum. W latach 1204-1283 był okupowany przez krzyżowców (zob. Morea), po czym wrócił pod władzę Bizancjum. W 1460 półwysep podbili Turcy, utracili go jednak przejściowo w latach 1680-1710 na rzecz Wenecjan. Od 1830 roku Peloponez należy do niepodległej Grecji.
Inne hasła zawierające informacje o "Peloponez":
Temistokles
...
Mardoniusz
...
Mandinia
...
Epidauros
...
Helios (mitologia)
...
Muhammad Ali (pasza)
...
Achajowie
...
Hera
...
Góry Dynarskie
...
Andrzej Apostoł
...
Inne lekcje zawierające informacje o "Peloponez":
008c. Grecja (plansza 12)
...
008c. Grecja (plansza 8)
...
Mapa świata (plansza 14)
Oneski, Kolski, Skandynawski, Jutlandzki, Normandzki, Bretoński, Kornwalijski, Iberyjski (Pirenejski), Apeniński, Bałkański, Istria, Peloponez, Krym
- AZJA
Arabski, Indyjski, Malajski, Indochiński, Koreański, Kamczatka, Czukocki, Tajmyr,
Gydański, Jamał
- ...
|