Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

TERYT

TERYT

TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju) – rejestr urzędowy podziału terytorialnego kraju prowadzony przez GUS .

Został wprowadzony rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 roku ( Dz. U. z 1998 r. Nr 157, poz. 1031 ). Rejestr terytorialny jest jawny.

Spis treści

Systemy składowe

 • identyfikatorów i nazw jednostek podziału administracyjnego TERC ,
 • identyfikatorów i nazw miejscowości SIMC ,
 • rejonów statystycznych i obwodów spisowych BREC ,
 • identyfikacji adresowej ulic, nieruchomości , budynków i mieszkań NOBC (w jego skład wchodzi również centralny katalog ulic ULIC).

Zastosowanie

Identyfikatory rejestru TERYT stanowią obowiązujący standard identyfikacji terytorialnej dla organów prowadzących urzędowe rejestry i systemy informacyjne administracji publicznej , i stosowane w innych ewidencjach, rejestrach i systemach odnoszących się do jednostek terytorialnych umożliwiają integrację danych gromadzonych w tych systemach. Mogą być stosowane w zakresie pełnym lub częściowym, w zależności od potrzeb danego rejestru lub systemu.

Jednocześnie umożliwiają opracowywanie i prezentowanie zjawisk społeczno-ekonomicznych w przekrojach o różnym stopniu szczegółowości, tj.:

a także w podziale na miasta i wieś.

Udostępnianie danych z rejestru

Dane z rejestru TERYT dotyczące obszaru jednego województwa udostępniają urzędy statystyczne, zbiory o zasięgu ponadwojewódzkim udostępniane są przez prezesa GUS w formie:

 • wyciągów ze zbiorów informatycznych (na nośniku papierowym lub magnetycznym):
  • systemu identyfikatorów i nazw jednostek podziału administracyjnego,
  • systemu identyfikatorów i nazw miejscowości,
  • systemu rejonów statystycznych i obwodów spisowych,
  • systemu identyfikacji adresowej ulic, nieruchomości, budynków i mieszkań,
  • centralnego katalogu ulic,
 • odrysów z map przebiegu granic podziału na rejony statystyczne i obwody spisowe.

Dostęp w Internecie

Główny Urząd Statystyczny udostępnia w Internecie pod adresem TERYT przeglądanie i wyszukiwanie w bazie danych TERYT, baza zawiera strukturę podziału administracyjnego, miejscowości, części miejscowości i ulice miast oraz odpowiadające im identyfikatory.

Linki zewnętrzne

 • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego ( Dz. U. z 1998 r. Nr 157, poz. 1031 )
 • Wyszukiwarka w bazie TERYT
 • Alternatywna wyszukiwarka w bazie TERYT Obsługuje proste wyrażenia regularne, umożliwia wyszukiwanie zarówno po nazwie, jak i po kodach TERYT, SYM, SYMPOD. Wyłącznie bazy TERC i SIMC (podział administracyjny i miejscowości), bez BREC i NOBC (obwodów spisowych i identyfikacji adresowej).


Inne hasła zawierające informacje o "TERYT":

Kowary ...

Szczekociny ...

Sława (miasto) ...

Gmina Kłecko ...

Toruń ...

Wrocław ...

Rumia ...

Wejherowo ...

Szczebrzeszyn ...

Sopot ...


Inne lekcje zawierające informacje o "TERYT":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie