Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Francja wczesnośredniowieczna

Francja wczesnośredniowieczna

Francja wczesnośredniowieczna - okres w historii Francji trwający od pokonania rzymskiego wodza Syagriusa przez Chlodwiga I w bitwie pod Soissons ( 486 ), co równało się z ostatecznym zrzuceniem jakiekolwiek rzymskiej zależności przez Franków, do ostatecznego rozpadu imperium frankijskiego (traktat w Meerssen - 870 , śmierć Karola Grubego - 888 ).

Spis treści

Dzieje polityczne

Panowanie Chlodwiga I ( 481 - 511 )

Galia w roku 481

Po śmierci Childeryka ( 481 ) panowanie objął jego syn Chlodwig I . W momencie wstąpienia na tron był on jednym z wielu władców plemiennych wśród Franków Salickich, jego władza ogniskowała się wokół Tournai . W ciągu kilku najbliższych lat udało mu się pokonać innych wodzów, co uczyniło go jedynym królem swego ludu. W roku 486 , w bitwie pod Soissons , pokonał rzymskiego wodza Syagriusa , który po upadku cesarstwa rzymskiego, ustanowił dominium w północnej Galii ( Dominio di Siagrio ), po tym zwycięstwie rozciągnął swą władze nad jego państwem i ustanowił stolice w Soissons. W 492 roku poślubił siostrzenicę króla Burgundów Chrodechildę (inaczej Klotyldę), która starała się przekonać męża do konwersji na chrześcijaństwo, starania te jednak spełzły na niczym[1].

Dalsze lata jego panowania to ciąg sukcesów wojskowych: odparcie najazdu Alemanów ( 496 ), ingerencja w wewnętrzne spory wśród Burgundów ( 500 ), podbój Akwitanii ( 506 ), zdobyczom tym towarzyszyło ciągłe rozciąganie władzy Chlodwiga nad innymi państwami frankijskimi w kierunku Renu.

Szczególne znaczenie dla przyszłości i charakteru państwa frankijskiego miało przyjęcie przez Chlodwiga chrztu w czasie kampanii przeciw Alemanom. Legenda głosi, że król przysiągł przed decydującą bitwą, że w razie zwycięstwa dokona konwersji[2]. Chlodwig w odróżnieniu od innych władców barbarzyńskich, w większości arian , przyjął chrzest w obrządku katolickim. Miało to duże znaczenie dla spoistości państwa frankijskiego, gdyż większość z mieszkańców Gali należała do Kościoła katolickiego.

Podział Galii w roku 511

Rządy synów Chlodwiga ( 511 - 561 )

Po śmierci Chlodwiga stworzone przez niego państwo uległo podziałowi miedzy jego czterech synów:

  • Teodoryk - tereny Franków Rypaurskich, a także zachodnia Akwitania, stolica w Metz [3] lub w Reims [4].
  • Chlotar - tereny położone nad dolną i środkową Loarą, wokół Poitiers , Bourges i Orleanu , ze stolica w tym ostatnim mieście.
  • Childebert - tereny Franków Salickich (na zach. od Sommy), Normandia i Bretania, stolica w Paryżu .
  • Chlodomer - tereny Franków Salickich (na wsch. od Sommy), zachodnia Akwitania, stolica w Soissons .

Z państwami frankijskimi od południowego-zachodu sąsiadowało silne państwa Burgundów, którego władcy cieszyli się dużymi wpływami na dworze bizantyńskim. Byli oni spokrewnieni (przez Chrodechildę) z Merowingami, a od 515 roku tak, jak i oni wyznawali katolicyzm[5]. Dobrze zapowiadające się panowanie nowego władcy Zygmunta zostało zachwiane przez oskarżenia rzucone przez jego żonę w kierunku Sigeryka, jego syna z pierwszego małżeństwa. Podburzony tym król udusił własnego syna[6]. Chlodomer skorzystał z kłopotów wewnętrznych Burgundów i najechał ich państwo ( 523 ), po krótkiej kampanii pojmał i zamordował Zygmunta i jego rodzinę[7]. W roku następnym powrócił do Burgundii, gdzie władzę objął brat zmarłego Godomar, któremu udało się odeprzeć najazd króla Soissons ( 524 ), w walkach tych zginął Chlodomer, jego królestwo zostało podzielone między Childeberta i Chlotara, którzy zabili dwóch synów zmarłego, a trzeciego uczynili księdzem[8]. Dzieło rozpoczęte przez Chlodomera dokończyli jego bracia, Chlotar i Chilbert, którzy podbili Burgundię dziesięć lat później[9].

Burgundia została podzielona między trzech braci i Teodeberta syna Teodoryka, który nie brał udział w wyprawie na Burgundów, gdyż ożeniony był z córką Zygmunta[10]. Tak, więc Teodebert otrzymał północną część królestwa, Childebert środkową z Lyonem i Vienne , a Chlotar południową.

W czasie walk młodszych braci o Burgundię, Teodoryk działał aktywnie na zachodnio-północnej granicy ich wspólnego dziedzictwa. Jego pierwszym wrogiem byli Duńczycy, którzy tamtejsze terytorium uczynili terenem swoich ekspedycji. W walce tej wspierali go Sasi i Fryzowie, którym w pewnym momencie narzucił zwierzchnictwo[11]. Teodoryk ingerował także w sprawy państwa Turyngów, rządzili nim dwaj bracia Hermanfrid i Berthar, ten pierwszy zaproponował Teodorykowi połowę królestwa w zamian za usunięcie brata, nie dotrzymał jednak obietnicy. Wobec tego, Teodoryk postanowił użyć siły, wraz z bratem Chlotarem najechał Turyngów ( 531 ), zabił króla i anektował jego królestwo, a jego siostrzenicę, Radegund, pojmał Chlotar[12], możliwe, że później została ona jego żoną[13]. W czasie walk w Burgundii (najprawdopodobniej tych z roku 524 , choć trudno mieć tu pewność[14] Teuderyk wyprawił się na Owernię , która stała się zarzewiem buntu (cześć możnowładców chciała poddać się władzy Childeberta[8]).

Dość osobliwie wyglądały kontakty Merowingów z Wizygotami, panującymi w Hiszpanii, a na terenie Gali władającymi terenami południowymi. Mimo podejmowanych prób zbliżenia, czego wyrazem było małżeństwo siostry Merowingów z wizygockim królem Amalrykiem , w późniejszym okresie Frankowie napadali na ziemie Gotów. Największa i ostatnią była wyprawa podjęta przez Childeberta i Chlotara w 541 roku, zakończyła się ona jednak klęską.[15].

Ostatnim wielką zdobyczą synów Chlodwiga było zajęcie Prowansji, czynu, który nie udał się ojcu na drodze wojennej, synowie dokonali za pomocą dyplomacji. W zamian za pomoc w walce z Bizancjum Ostrogoci zrzekli się władzy nad Prowansja i terenami alemańskimi nad Górnym Renem . Jednak Frankowie nie poprzestali na tym, pod wodza Teodeberta udali się Italii ( 539 ) i walcząc zarówno z Bizantyńczykami, jak i z Ostrogotami, złupili kraj.[16]

Przypisy

  1. Wood I., The Merovingian Kingdoms, Londyn 1994, s. 41.
  2. Grzegorz z Tours, Historie. Historia Franków, Tyniec 2002, I, 30.
  3. Historia Europy, red. A. Mączak , Wrocław 2006, s. 75.
  4. Wood I., op. cit., s. 50.
  5. I. Wood, op. cit., s. 51.
  6. Historie Franków, I, 5.
  7. Tamże, I, 6.
  8. 8,0 8,1 New Cambridge Medieval History, t. 2, s. 201.
  9. Wood I., op. cit., s. 52.
  10. New Cambridge Medieval History, t. 2, s. 199.
  11. Tamże, s. 200.
  12. Wood I., op.cit., s. 50.
  13. New Cambridge Medieval History, t. 2, s. 200.
  14. Wood I., op. cit., s. 52-53.
  15. Tamże, s. 200
  16. Tamże, s. 200-201.

Bibliografia

Źródła

Grzegorz z Tours, Historie. Historia Franków, tłum. K. Liman i T. Richter, oprac. D. A. Sikorski, Tyniec 2002, ISBN: 83-7354-037-7 .

Opracowania

Historia Europy, red. A. Mączak , Wrocław 2006, ISBN 83-04-04851-5.
Wood I., The Meovingian Kingdoms, Londyn 1994, ISBN 0-582-21878-0-CSD.


Inne hasła zawierające informacje o "Francja wczesnośredniowieczna":

Ren ...

Grenoble ...

Brno ...

Adolf Giżyński ...

1484 ...

Koszykówka ...

1499 ...

1972 ...

Tapiseria ...

1408 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Francja wczesnośredniowieczna":

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 12) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 6) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie