Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Grzegorz XII

Grzegorz XII

Grzegorz XII
Gregorius Duodecimus
Angelo Correr
Papież
Grzegorz XII
Herb Grzegorz XII
Data i miejsce urodzeniaok. 1330
Wenecja , Włochy
Data i miejsce śmierci 18 października 1417
Recanati , Włochy
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Pontyfikat 30 listopada 1406

Papież Grzegorz XII, (Angelo Correr), (ur. ok. 1330 w Wenecji – zm. 18 października 1417) – papież w okresie od 30 listopada 1406 do 4 lipca 1415.

Spis treści

Zanim został papieżem...

Pochodził z Wenecji, w latach 1380 -90 był biskupem Castello, między 1387 -90 biskupem Negropontu, a od 1390 łacińskim patriarchą Konstantynopola . Innocenty VII mianował go swoim sekretarzem, a następnie legatem w Ankonie , administratorem diecezji Coron i kardynałem - prezbitrem tytułu San Marco.

Elekcja i „dobre chęci”

Angelo Correro został wybrany na Stolicę Piotrową 30 listopada 1406 roku i przybrał imię Grzegorza XII. Zgodnie z przysięgą, którą na konklawe złożył każdy z kardynałów, nowy papież zobowiązywał się w ciągu trzech miesięcy do negocjacji ze swoim rywalem - antypapieżem Benedyktem XIII oraz do abdykacji w sytuacji, gdy tenże postąpi podobnie lub wcześniej umrze. To przyrzeczenie miało na celu jak najprędzej zażegnać Wielką Schizmę Zachodnią . Grzegorz XII tuż po wyborze wystosował do Benedykta XIII propozycję pojednania. Do spotkania oponentów miało dojść w Savonie . Papież ugiął się jednak pod naciskiem krewnych oraz królów Neapolu , Węgier i Czech - spotkanie odwołano.

Złamana przysięga

Wkrótce potem Grzegorz XII złamał inne zobowiązanie zawarte na konklawe, które ograniczało jego nominacje kardynalskie. Liczba kardynałów papieskich miała być równa liczbie kardynałów awiniońskich, aby w razie pojednania, wybory nowego papieża mogły przebiegać w sposób sprawiedliwy dla obu stron. Biskup Rzymu , wbrew przyrzeczeniu, zapowiedział cztery nominacje, co spowodowało, że opuścili go prawie wszyscy jego kardynałowie i zawarli porozumienie z kardynałami Benedykta XIII.

Trzech papieży

Zjednoczeni kardynałowie wspólnie zorganizowali sobór w Pizie trwający od 25 marca do 7 sierpnia 1409 roku. Ustalono na nim, że zarówno papież, jak i antypapież są heretykami i zdetronizowano ich. 26 czerwca wybrano Aleksandra V . Grzegorz XII i Benedykt XIII soboru nie uznali, co przyczyniło się do pogłębienia schizmy.

Synod i sobór

Grzegorz XII zwołał synod w Cividale del Friuli koło Akwilei, na którym ekskomunikował swoich konkurentów - Benedykta XIII i Aleksandra V. Wkrótce potem zbiegł w przebraniu do Gaety. 3 maja 1410 roku Aleksander V zmarł, a jego następcą został Jan XXIII , który wraz z królem Niemiec Zygmuntem Luksemburskim zwołał w Konstancji XVI sobór powszechny . Grzegorz XII i Benedykt XIII wysłali na niego swoich legatów, Jan XXIII, jako organizator, stawił się osobiście.

O soborze w Konstancji...

Sobór poruszał największe problemy ówczesnego średniowiecza: zażegnanie schizmy, obrona doktryny wiary przed naukami Jana Husa i odnowa wewnętrzna Kościoła. Wydane tam dekrety głosiły, że władza soboru podchodzi od Boga i wszyscy, włącznie z papieżem, muszą się mu podporządkować (dekret Sacrosancta), ponadto zobowiązywały Biskupa Rzymu do periodycznego zwoływania soborów (dekret Frequens). Pierwszej z uchwał nie zatwierdził żaden z papieży.

Koniec rozłamu

Jan XXIII , antypapież (nie mylić z papieżem Janem XXIII z XX w.) zbiegł z soboru, z powodu licznych zarzutów wymierzonych przeciw niemu. Został osądzony winnym i zdetronizowany. Grzegorz XII wyraził gotowość abdykacji, ale tylko w obliczu soboru, który sam zwoła. Tak też się stało: nadesłał z Rimini swoją rezygnację oraz bullę, którą zwoływał sobór. Benedykt XIII nie chciał zrezygnować, dopiero interwencja króla Zygmunta doprowadziła do złożenia go z urzędu. Na soborze doszło do połączenia kolegiów kardynalskich i zatwierdzenia wszystkich aktów wydanych przez Grzegorza XII- 4 lipca 1415 roku papież abdykował.

Ostatnie lata

Po pontyfikacie został on kardynałem-biskupem i dożywotnim legatem w Marchii Ankony. Po deklaracji, że nie będzie się ubiegał o tron papieski, przyznano mu w Kościele pierwsze miejsce po papieżu. Zmarł 18 października 1417 w Recanti koło Ankony.

Bibliografia

1. Poczet papieży Michał Gryczyński

The Cardinals of the Holy Roman Church


Poprzednik
Innocenty VII
Papież
Następca
Marcin V
Poprzednik
Jean de Brogny
Dziekani kolegium kardynalskiego
14151417
Następca
Jean de Brogny


Inne hasła zawierające informacje o "Grzegorz XII":

Wszystkich Świętych ...

Dzień Zaduszny ...

Biskup ...

Wag ...

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...

Linköping ...

Sztuka ...

1499 ...

XVI wiek ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Grzegorz XII":

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 3) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

035 Kryzys i odbudowa państwa Piastów (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie