Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Samuel Johnson

Samuel Johnson

Samuel Johnson

Samuel Johnson (ur. 18 września 1709 , zm. 13 grudnia 1784 ) – pisarz i leksykograf angielski.


Spis treści

Biografia

Urodził się w Lichfield w Anglii, w rodzinie księgarza Michaela Johnsona. Był słabowitym dzieckiem – w wyniku przebytych chorób stracił słuch i oślepł na jedno oko. Problemy zdrowotne spowodowały odizolowanie chłopca od rówieśników, ale obcowanie z książkami zaowocowało obyciem literackim i erudycją.

1716-1734

W 1716 roku rozpoczął naukę w Lichfield Grammar School, a gdy miał lat 16, spędził pół roku ze swym starszym kuzynem, studentem Cambridge , co miało duży wpływ na rozwój intelektualny Johnsona.

W 1728 roku rozpoczął studia w Pembroke College w Oksfordzie , lecz po roku musiał opuścić uczelnię z przyczyn finansowych. Było to dla niego wielkim ciosem i spowodowało depresję. Podźwignął się z niej dzięki pomocy przyjaciela – Edmunda Hectora.

1735-1760

W lipcu 1735 roku Johnson poślubił starszą o 20 lat wdowę Elizabeth "Tetty" Porter. Uroczystość odbyła się w St. Werburgh's Church w Derby (uroczystość ta jest co roku odgrywana w tym miejscu przez aktorów). Mimo tak wielkiej różnicy wieku, małżeństwo było szczęśliwe, aż do śmierci Elizabeth w 1752 roku.

Johnson próbował pracy nauczyciela, lecz stanęły mu na przeszkodzie brak dyplomu uniwersyteckiego oraz brak poważania ze strony uczniów. W 1737 roku przeniósł się z żoną do Londynu , gdzie znalazł zajęcie jako recenzent książek, biografii i sprawozdań z obrad parlamentu dla różnych czasopism.

Pierwsze zasługujące na uwagę utwory Johnsona to Londyn ( 1738 ) i The Vanity of Human Wishes (Próżność ludzkich życzeń) ( 1749 ).

W latach czterdziestych pisywał do pisma Gentleman's Magazine (był to początek jego kariery pisarskiej i pierwsze zatrudnienie), który zamieszczał w nich teksty z obrad parlamentu: "Debates of the Senate of Magna Lilliputia", w których zmieniał nazwiska posłów i nazwy krajów, tak jednak by nadal były zrozumiałe i rozpoznawalne. Na przykład polityk William Pulteney był wspominany jako William Pulnub.


Dziełem jego życia jest: A Dictionary of the English Language (Słownik języka angielskiego), opracowany w latach 17471755 . Słownik ten dał Johnsonowi sławę jednego z pierwszych światowych leksykografów , lecz nie przyniósł mu bogactwa.

W latach 1750 - 1752 powstała seria esejów Rambler (Wędrowiec), między 1758 a 1760 – cykl esejów Idler (Próżniak), a w roku 1759satyra Rasselas, Prince of Abyssinia (Rasselas, książę Abisynii). Ostatni z tych utworów napisał Johnson specjalnie po to, aby sfinansować pogrzeb swej matki, co dowodzi, że cały czas borykał się z kłopotami materialnymi.

1760-1784

Jego problemy finansowe zażegnało przyznanie mu w 1762 roku renty rządowej. Opory przed jej przyjęciem stłumiło umotywowanie jej przyznania – w uznaniu za zasługi.

Wokół Johnsona zawiązał się krąg literacki, w którym działali m.in. Oliver Goldsmith , Joshua Reynolds , Edmund Burke i aktor David Garrick . W 1763 roku Johnson poznał Jamesa Boswella , który stał się jego serdecznym przyjacielem i późniejszym biografem (opublikował biografię Johnsona w 1791 roku).

Trapiony przez liczne choroby – astmę, artretyzm i prawdopodobnie raka, Samuel Johnson zmarł w wieku 75 lat w wyniku udaru mózgu. Został pochowany w londyńskim Opactwie Westminsterskim 20 grudnia 1784 roku.

Twórczość

Pozostała twórczość Johnsona obejmuje także pełne opracowanie i przedmowę do utworów Williama Shakespeare'a ( 1765 ), traktaty polityczne – m.in. krytykujące rewolucję amerykańską z pozycji zdecydowanego konserwatysty ("czy to nie dziwne, że największe wycie o wolność dobiega z gardeł właścicieli niewolników?"), wydane w 1775 roku zapiski z podróży do Szkocji w towarzystwie Boswella A Journey to the Western Islands of Scotland (Podróż do zachodnich wysp Szkocji), dziesięciotomowe dzieło z 1781 roku The Lives of the English Poets (Biografie poetów) – zbiór biografii poetów brytyjskich, serię kazań.

W Birmingham , gdzie Johnson przebywał w ostatnim roku swego życia, została założona Birmingham Central Library (Biblioteka Główna Birmingham), licząca ponad 2000 tomów dzieł samego Johnsona oraz książek i czasopism jemu poświęconych.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Samuel Johnson":

Oddychanie komórkowe ...

1499 ...

Nowa Anglia ...

1679 ...

Taylor Swift ...

1986 ...

Samuel Johnson Samuel JohnsonSamuel Johnson (ur. 18 września 1709 , zm. 13 grudnia 1784 ) – ...

Samuel Pepys ...

David Garrick Szekspira z późniejszych XVII-wiecznych naleciałości.Jego przyjacielem był słynny pisarz i leksykograf Dr Samuel Johnson . Sztandarowym przykładem geniuszu aktorskiego Garricka jest jego rola w sztuce ...

1852 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Samuel Johnson":

137. Wiek rozwoju (plansza 3) ...

242. Przemiany w kulturze i obyczajowości (plansza 5) ...

Historia informatyki część I (plansza 20) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie