Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Salwador

Salwador

República de El Salvador
Republika Salwadoru
Flaga Salwadoru
Godło Salwadoru
Flaga Salwadoru Godło Salwadoru
Dewiza : ( hiszp. ) Dios, Unión, Libertad
(Bóg, Jedność, Wolność)
Hymn : Saludemos la Patria orgilosos
Położenie Salwadoru
Język urzędowy hiszpański
Stolica San Salvador
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Mauricio Funes
Szef rządu prezydent Mauricio Funes
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
148. na świecie
21 040 km²
1,5%
Liczba ludności  (2006)
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
99. na świecie
6 820 000
324 osób/km²
Jednostka monetarna dolar amerykański ¹ (USD)
Niepodległość od Hiszpanii
15 września 1821
Strefa czasowa UTC -6
Kod ISO 3166 SV
Domena internetowa .sv
Kod samochodowy ES
Kod telefoniczny +503
Mapa Salwadoru
¹do 1 I 2001 colón (SVC)

Salwador (El Salvador, Republika Salwadoru; República de El Salvador) – państwo w Ameryce Środkowej , leżące nad Oceanem Spokojnym . Graniczy ono z Gwatemalą (203 km) i Hondurasem (342 km).

Spis treści

Geografia

Salwador to najmniejszy pod względem powierzchni kraj międzymorza środkowoamerykańskiego, ale za to gęsto zaludniony. Na 1 km² przypada ponad 300 mieszkańców. Największe miasta Salwadoru to stolica San Salvador oraz Soyapanga, Santa Ana , Mejicanos i San Miguel .

Salwador to górzysty kraj. Na północy przebiega pasmo Sierra Madre, którego szczyty sięgają 2169 m n.p.m. Na południu nieco wyższe pasmo Cadeña Costero (2386 m n.p.m.). Między nimi znajduje się tektoniczne obniżenie rzeki Lempa . W Salwadorze znajduje się aż 61 wulkanów, zarówno wygasłych, jak i czynnych. Najwyższe z nich to Santa Ana (2386 m n.p.m.), San Vicente (2173 m) i San Miguel (2132 m). Do najbardziej aktywnych wulkanów świata należy salwadorski wulkan Izalco (1965 m), który w latach 40. i 50. przez kilkanaście lat nieustannie wyrzucał lawę i popioły wulkaniczne .

W Salwadorze panuje klimat podzwrotnikowy z temperaturami wynoszącymi 23-25 °C na wybrzeżu i opadami sięgającymi 1800-2400 mm. Występują dwie pory roku: sucha od listopada do kwietnia i deszczowa od maja do października.

Najdłuższą rzeką kraju jest Lempa (260 km). Pozostałe są o wiele krótsze. Znajduje się tutaj kilka niewielkich jezior: Ilopango (72 km²), Guija (45 km²) oraz jezioro kraterowe Coatepeque (24 km²).

Historia

Terytorium dzisiejszego Salwadoru od początku n.e. objęte było wpływami cywilizacji Majów , później Tolteków . W 1524 r. na ziemie Salwadoru dotarli pierwsi konkwistadorzy . Do 1539 oddziały hiszpańskie pod dowództwem P. de Alvarado rozbiły istniejące tu królestwo Cuzcatlan, włączając je do wicekrólestwa Nowej Hiszpanii , bezpośrednią władzę oddając gubernatorowi Gwatemali .

Na początku XIX wieku ujawniły się dążenia niepodległościowe, którym sprzyjała trwająca w Europie kampania hiszpańska Napoleona I . W 1810 r. centralną część wicekrólestwa Nowej Hiszpanii objęło powstanie zbrojne dowodzone przez M. Hidalga y Costillę i J.M. Morelosa y Pavona. Powstanie zostało stłumione, ale całkowicie nie wygasło.

Wicekrólestwo Nowej Hiszpanii rozpadło się w 1821 roku, a Salwador został włączony do utworzonego przez generała A. de Iturbide cesarstwa Meksyku . Po rozpadzie cesarstwa ( 1823 ) kraj przystąpił do Federacji Ameryki Środkowej . Od 1841 samodzielna republika.

W 2. poł. XIX wieku i 1. poł. XX wieku dominującą rolę w życiu ekonomicznym i politycznym kraju odgrywała oligarchia ziemska (właściciele plantacji kawy). Znaczne uzależnienie od USA ; 19311944 dyktatura M. Hernándeza Martíneza; od końca lat 40. stabilizacja polityczna, wzrost wpływów armii w państwie i zwiększenie roli państwa w gospodarce; od lat 70. działalność lewicowej partyzantki, wojna domowa; po jej zakończeniu 1992 kontynuacja rządów prawicy – Nacjonalistyczny Sojusz Republ. (ARENA); po wyborach w 1997 FMLN stał się drugą co do liczby mandatów (po ARENIE) partią w parlamencie; 2000 – pierwszą; od 2002 ponowne rządy ARENY.

Ustrój polityczny

Zgodnie z konstytucją z 1983 (znowelizowana w 1992 ) Salwador jest demokratyczną republiką , w której głową państwa i szefem administracji jest prezydent wybierany, wraz z wiceprezydentem, w powszechnych wyborach na 5-letnią kadencję. Prezydent mianuje radę ministrów i jest naczelnym dowódcą sił zbrojnych.

Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego parlamentu , nazywanego Zgromadzeniem Ustawodawczym (Asamblea Legislativa). Zasiada w nim 84 członków wybieranych w powszechnych wyborach na 3-letnią kadencję.

Podział administracyjny

Kraj podzielony jest na 14 departamentów (departamento(s)): Ahuachapán , Cabañas , Chalatenango , Cuscatlán , La Libertad , La Paz , La Unión , Morazán , San Miguel , San Salvador , Santa Ana , San Vicente , Sonsonate , Usulután .

Społeczeństwo

Mieszkańcy Salwadoru są stosunkowo młodzi - 35,8% ma poniżej 14 lat, a powyżej 65 lat jedynie 5,2%. Przyrost naturalny wynosi tu, aż 1.679%. 90% mieszkańców to metysi, 9% biali i 1% inni.

Religia (2000)

Gospodarka

Podstawowe informacje o ekonomii i odsyłacz do artykuły o ekonomii kraju

Święta państwowe
DataPolska nazwaOryginalna nazwa
1 stycznia Nowy RokAño Nuevo
marzec/kwiecieńWielki TydzieńSemana Santa
1 maja Święto PracyDía del Trabajo
4 , 5 , 6 sierpnia Festiwal San SalwadorFiestas Patronales de El Salvador
15 września Święto NiepodległościDía de la Independencia
12 października Dzień KolumbaDía de la Raza
2 listopada Wszystkich ŚwiętychDía de los Difuntos
25 grudnia Boże NarodzenieNavidad

Media

Większość tytułów dzienników i czasopism ukazuje się w San Salvador . Dzienniki: "El Diario de Hoy", założony w 1936 , nakład 115 tys. egzemplarzy; "La Prensa Gráfica", założony w 1915 , nakład ok. 100 tys. egzemplarzy; "El Mundo", założony w 1967 , nakład 60 tys. egzemplarzy; "La Noticia", założony w 1986 , nakład ok. 30 tys. egzemplarzy; "Co Latino", założony w 1890 , nakład 15 tys. egzemplarzy; "Diario de Occidente", wydawany w Santa Ana , założony w 1910 , nakład 6 tys. egzemplarzy; "Diario Oficial", założony w 1875 , nakład 2 tys. egzemplarzy. Czasopisma wydawane w Salwadorze to: katolicki tygodnik "Orientación", założony w 1952 , nakład 8 tys. egzemplarzy, a także m.in. kwartalnik "Cultura". Radiofonia: YSSS Radio Nacional de El Salvador nadaje program o charakterze edukacyjnym. Program emituje także ponad 60 stacji komercyjnych. Program telewizyjny nadaje m.in.: Canal 8 i Canal 10, stacja rządowa, założona w roku 1964 . Stacje komercyjne: m.in. Canal 2, Canal 4, Canal 6, Canal 25.

Zobacz też

Przypisy

  1. [1] Dane statystyczne zaczerpnięto z książki Patricka Johnstona i Jasona Mandryka pt. "Operation World", oraz z innych źródeł.

Linki zewnętrzne

Media

Organizacje charytatywne

Publicystyka


Inne hasła zawierające informacje o "Salwador":

Tablica rejestracyjna Zachodnia (WSA /zarezerwowany/)Saint Kitts i Nevis (KAN)Saint Lucia (WL)Saint Vincent i Grenadyny (WV)Salwador (ES)Samoa (WS) San Marino (RSM) Senegal (SN)Serbia (SRB)Serbia i Czarnogóra (SCG)Seszele (SY)Sierra Leone ...

1969 ...

1980 ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Państwa świata według kontynentów ...

Dolar amerykański ...

1992 ...

Cywilizacja Majów ...

Etymologia nazw państw ...

Alianci II wojny światowej ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Salwador":

048b Wielkie odkrycia geograficzne (plansza 3) który okazał się wyspą zwaną przez mieszkańców Guanahani, którą Kolumb nazwał San Salwador (zwana także Wyspą Watlinga) w archipelagu Bahama, następnie odkryto Kubę i ...

035. Klęski żywiołowe jako zakłócenia stanu równowagi ekologicznej (plansza 5) Salwador styczeń 2001 ...

035. Klęski żywiołowe jako zakłócenia stanu równowagi ekologicznej (plansza 6) Salwador styczeń 2001 ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie