Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wanda Landowska

Wanda Landowska

Wanda Landowska

Wanda Landowska (ur. 5 lipca 1877 w Warszawie , zm. 16 sierpnia 1959 w Lakeville, USA ) – polska klawesynistka, pianistka, kompozytorka, jedna z najsłynniejszych klawesynistek świata. Urodziła się jako żydówka , ale jej rodzice, adwokat Marian Landowski i matka Ewelina, ochrzcili się wraz z nią w roku 1892 .

Lekcje fortepianu pobierała od czwartego roku życia. Studiowała u Aleksandra Michałowskiego w konserwatorium w Warszawie , które ukończyła w 1891 . W latach 1893 - 1897 w Berlinie studiowała kompozycję u Henryka Urbana – nauczyciela m.in. Ignacego Paderewskiego . Jej kompozycje są dziś zapomniane, ale w w początkach XX wieku budziły pewne zainteresowanie. Tym bardziej, że Landowska – jako pierwsza wśród polskich kompozytorek – pisała w stylu nowoczesnym, a nie tradycyjnym, co było typowe w środowisku komponujących pań[1].

W 1899 roku poznała Henryka Lwa, polskiego pisarza i etnografa, który pomógł jej przy pisaniu książki Musique ancienne i z którym wzięła ślub w Paryżu w 1900 . Sam związek z Henrykiem miał dla Landowskiej charakter drugoplanowy. Sama zatrudniła pokojówkę, która stała się zarazem kochanką męża. Taki układ im odpowiadał, jako że Landowska była orientacji homoseksualnej [].

W Paryżu podjęła się trudnego zadania odrodzenia muzyki renesansowej i barokowej , skupiając się na grze na klawesynie , wówczas całkowicie zapomnianym. Grała na współczesnym instrumencie zbudowanym w 1912 przez firmę Pleyel , częściowo na podstawie modeli zachowanych w muzeach.

W 1913 została zaangażowana do berlińskiej szkoły Hochschule für Musik, gdzie otworzyła pierwszą na świecie klasę gry na klawesynie. Koncertowała często w Ameryce i Europie. W lipcu 1927 we Francji , w Saint-Leu-la-Forêt założyła L'Ecole de Musique Ancienne (szkołę muzyki dawnej). W latach trzydziestych poznała Denise Restout, która stała się jej życiową partnerką. W 1939 wraz z Restout uciekły na południe Francji, a w 1941 do USA . Tam Landowska koncertowała, dawała lekcje i kontynuowała pracę nad nagraniami. Na fortepianie nagrywała dzieła Mozarta i Haydna , na klawesynie Bacha . Zmarła 16 sierpnia 1959 roku w Lakeville w Connecticut , USA .

Wanda Landowska wychowała wielu wybitnych interpretatorów dzieł dawnych mistrzów, do najwybitniejszych należeli: J. Iturbi, C. Curzon, R. Kirkpatrick, R. Gerlin, M. Trombini-Kazuro, J. Wysocka-Ochlewska, E. Altberg , A. Weissenberg i Rafael Puyana .

Była także autorką książek poświęconych muzyce dawnej oraz problemom jej wykonawstwa.

Spis treści

Ciekawostka

Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej jeden z kraterów na Wenus został nazwany Landowska na cześć Wandy Landowskiej.

Przypisy

  1. M. Dziadek, L. Moll Oto artyści pełnowartościowi, którzy są kobietami..., Katowice ZKP 2003, s. 29.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Wanda Landowska":

Władysław Komar ...

Order Orła Białego ...

1932 ...

Tadeusz Boy-Żeleński ...

1929 ...

Lata 50. XX wieku ...

Toruń ...

1964 ...

1937 ...

Imieniny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wanda Landowska":

228 Nadciągający komunizm (plansza 9) ...

Azja- zagadnienia przyrodnicze (plansza 9) ...

Pisownia i fonetyka (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie