Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wierzchosławice (województwo małopolskie)

Wierzchosławice (województwo małopolskie)

Wierzchosławicewieś w Polsce położona w województwie małopolskim , w powiecie tarnowskim , w gminie Wierzchosławice .

Miejscowość jest siedzibą gminy Wierzchosławice .

Spis treści

Historia

Rozwój społeczeństwa terenów gminy i miejscowości pozostawał w związku z korzystnym położeniem przy drodze prowadzącej z Krakowa przez Tarnów , Przemyśl i Lwów na wschód do ówczesnej Rusi i południe na Węgry . Rzeka Dunajec była bardzo ważnym szlakiem handlowym, dostarczała surowców do budowy dróg i budynków oraz skutecznie oddzielała Wierzchosławice od Tarnowa.

W XVIII wieku Wierzchosławice były bliskie uzyskania praw miejskich, do czego nie doszło m.in. ze względu na niewielką odległość Tarnowa i Wojnicza oraz brak zainteresowania taką perspektywą ze strony właścicieli hrabstwa – rodu Sanguszków .

W Wierzchosławicach 22 stycznia 1874 urodził się Wincenty Witos , trzykrotny premier II Rzeczypospolitej oraz działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego .

Wiele wydarzyło się w okresie międzywojennym dlatego, że wieś wyrosła na stolicę ruchu ludowego walczącego bez skutków o reformę rolnictwa w RP, złagodzenie biedy i głodu ziemi. Przejawem tej walki były wiece i strajki chłopskie. 15 sierpnia 1925 r. odbyły się dożynki z udziałem Władysława Reymonta .

Najazd hitlerowski i ponad pięcioletnia okupacja położyły się cieniem na życiu mieszkańców. Zapisały osobną kartę historii znaczoną wywózkami na roboty, terrorem, wymordowaniem tutejszych rodzin żydowskich, eksploatacją gospodarczą. Prowadzona była walka podziemna w szeregach Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich (m.in. sabotaż na linii kolejowej).

31 października 1945 r. umarł w wieku 71 lat Wincenty Witos . Jego pogrzeb przerodził się w wielką manifestację patriotyczną i ludową. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Wierzchosławicach. Każdego roku odbywają się tutaj w rocznicę jego śmierci Zaduszki Witosowe.

Na cmentarzu znajduje się zbiorowa mogiła z pomnikiem zwieńczonym napisem i krzyżem - ośmiu żołnierzy polskich poległych 7 września 1939 roku nad Dunajcem oraz zbiorowa mogiła ofiar nalotu w Bogumiłowicach we wrześniu 1939 roku.

Ciekawostki

We wrześniu odbywa się tutaj "Święto Karpia", na którym można spróbować wielu potraw przygotowanych z tej ryby. Dodatkowymi atrakcjami są niewątpliwie liczne pokazy i występy prezentowane podczas imprezy, a także wieczorny koncert zaproszonej gwiazdy polskiej sceny muzycznej.

Wieś znana jest także z tego, że od 1945 roku działa w niej Zespół Pieśni i Tańca "Swojacy". Zespół ten działa przy Gminnym Centrum Kultury w Wierzchosławicach.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnowskiego .

Zobacz też

Źródła

  • Pomniki Pamięci Narodowej z dni walk i męczeństwa na terenie województwa tarnowskiego; Oprac.: R. Hycnar, A. Pietrzykowa, F. Turzański, St. Wróbel, K. Głomb; wydawcy: ZBOWiD Zarząd wojewódzki w Tarnowie, Tarnów 1984
  • "Wierzchosławice. Dzieje wsi i gminy" pod redakcją F. Kiryka i Z. Ruty, 1994 - monografia opracowana przez redakcję portalu wierzchoslawice.pl

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Wierzchosławice (województwo małopolskie)":

Pęcice ...

Uznam ...

Czerwińsk ...

Strzebielino ...

Insurekcja kościuszkowska ...

Borowice (województwo dolnośląskie) ...

Ścięgny ...

Miłków (województwo dolnośląskie) ...

Podgórzyn (województwo dolnośląskie) ...

Kowary ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wierzchosławice (województwo małopolskie)":

01 Znaki drogowe - znaki uzupełniające (plansza 3) ...

Struktura i rozmieszczenie produkcji rolnej (plansza 19) ...

222. Warunki życia w Polsce (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie