Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

cez

Cez - pierwiastek chemiczny z grupy litowców (liczba atomowa Z = 55). Jest bardzo aktywnym metalem, nie występującym w przyrodzie w stanie wolnym.

symbol chemicznyCs
nazwa łacińskaCeasium
liczba atomowa55
masa atomowa132,90543 u
konfiguracja elektronowa1s22s22p63s23p64s23d104p65s2 4d105p66s1
położenie w układzie okresowymGrupa: 1 ( I A) Okres: 6
elektroujemność (Allred-Rochow, Pauling)0,79
stopień utlenienia+1
rok odkrycia1894

Właściwości fizyczne

Właściwości chemiczne

Bardzo aktywny metal. Reaguje bezpośrednio i gwałtownie z wodą, tlenem, wodorem, fluorowcami i siarką. Ze względu na tak wysoką aktywność nie występuje w przyrodzie w stanie wolnym. Sole cezu barwią płomień palnika gazowego na kolor fioletowo-niebieski.

Otrzymywanie

Głównym źródłem cezu jest minerał zwany poluksem lub pollucytem (Cs4Al4Si9O26H2O). Czysty cez otrzymuje się oddzielając jego związki od głównego składnika rudy i przekształcając je chemicznie w cyjanek cezu (CsCN). Czysty cez pozyskuje się także metodą elektrolityczną. Można go również uzyskać ogrzewając jego związki z silnymi reduktorami. Komercyjny cez zawiera domieszki rubidu, któremu towarzyszy. Pierwiastki te mają bardzo podobne właściwości i trudno je od siebie odseparować.

Izotopy

Znanych jest 36 izotopów, z których tylko jeden jest trwały. Izotop cezu o liczbie masowej 137 wykazuje właściwości promieniotwórcze.

Izotop 137Cs jest pierwiastkiem o długim czasie połowicznego zaniku (30, 25 lat). Podlega rozpadowi promieniotwórczemu typu β przekształcając się w stabilny izotop 137Ba. Proces ten w ok. 95% zachodzi za pośrednictwem stanu metastabilnego 137mBa, który zanika do stanu podstawowego na drodze emisji kwantu γ.

Zastosowanie

Cez bardzo łatwo reaguje z tlenem i dlatego wykorzystuje się go w technice próżniowej do usuwania tego gazu. Ze względu na łatwość fotoemisji używa się go do produkcji elementów fotoelektrycznych. Promieniotwórczy izotop cezu 137Cs to przydatny półprodukt reakcji jądrowych. Wykorzystywany jest w nauce, gdzie wypiera rad, oraz w medycynie jako tzw. znacznik promieniotwórczy.


Inne hasła zawierające informacje o "cez":

Lantan ...

Cez                                       55Cs Układ okresowy pierwiastków Kryształy cezuKryształy cezuDane ogólneNazwa, symbol, l.a. Cez, Cs, 55Grupa, okres, blok 1 (IA) , 6, s Właściwości ...

Ruten ...

Technet ...

Niob ...

Cyrkon (pierwiastek) ...

Itr ...

Tytan (pierwiastek) ...

Skand ...

Neon (pierwiastek) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "cez":

Pierwiastki bloku s (plansza 13) ...

Pierwiastki bloku s (plansza 4) ...

Pierwiastki bloku s (plansza 8) pierwiastków; i tak: lit - karminową, sód – żółtą, potas –fioletową, rubid – fiołkowo-różową, cez – niebieską ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie