Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Drukarnia Łazarzowa

Drukarnia Łazarzowa

Frontyspis dzieła Stanisława Sarnickiego Statuta i metryka przywilejów koronnych 1594 , wydanego w Drukarni Łazarzowej w Krakowie

Drukarnia Łazarzowa (Oficyna Łazarzowa) — przedsiębiorstwo założone przez Łazarza Andrysowicza w Krakowie , znane również pod nazwą Officina Lazari[1].

Drukarnia Łazarzowa miała ścisły związek z drukarnią Hieronima Wietora , który to w roku 1518 założył tłocznię w Krakowie . Po jego śmierci przedsiębiorstwo przejęła żona Barbara, wraz z przyszłym mężem, Łazarzem Andrysowiczem ze Strykowa. Po śmierci Łazarza w roku 1577 , oficynę przejął syn jego i Barbary, Jan Januszowski (1550-1613), który rozwijał tłocznię jako Oficynę Łazarzową. Nowy właściciel był człowiekiem wykształconym, odbył studia prawnicze w Padwie , po powrocie do kraju był sekretarzem na dworach królów polskich, Zygmunta Augusta i Stefana Batorego .

Gdy w 1577 roku objął przedsiębiorstwo drukarskie, zaczął wprowadzać reformy i ulepszenia. Jako zwolennik urządzeń zagranicznych za wzór brał takich drukarzy jak Aldo Manucjusza , rodzinę Estienne'ów i Plantina . Wprowadził duże, ozdobne inicjały , nie stosował ilustracji drzeworytu , próbował za to miedziorytu . W roku 1578 Januszowski otrzymał upoważnienie do drukowania statutów i konstytucji sejmowych ( serwitoriat królewski ), nakazujące jednocześnie drukowanie wszystkich pism urzędowych wychodzących z kancelarii królewskiej. W zamian serwitor królewski był zwolniony z wszelkich podatków. 10 lat później został nobilitowany przez króla Zygmunta III , który nadał mu wkrótce tytuł architypografa Jego Królewskiej Mości.

Januszowski podjął drugą po Wietorze próbę stworzenia czcionki narodowej oraz ustalenia ortografii polskiej . Stworzył wzory nowych czcionek, prostych i ukośnych, dostosowanych do wymagań fonetyki i pisowni języka polskiego . Wydał projekt nowej ortografii polskiej, Nowy karakter polski ( 1594 ).

Kłopoty finansowe nie ominęły Oficyny Łazarzowej, dodatkowo podczas zarazy panującej w Krakowie w roku 1601 , umarła żona i dzieci Januszowskiego. Sam został archidiakonem sądeckim i od tej pory przestał interesować się drukarnią. Wydzierżawił ją Bazylemu Skalskiemu, a następnie Maciejowi Jędrzejowczykowi , który po śmierci właściciela przejął Oficynę Łazarzową wykupując ją od pozostałych synów Januszowskiego.

Historia Oficyny Łazarzowej najprawdopodobniej kończy się w roku 1609, wskutek przeniesienia przez króla Zygmunta III Wazę stolicy z Krakowa do Warszawy .

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Drukarnia Łazarzowa":

Wittenberga ...

Flins ...

Polska Agencja Prasowa ...

Józef Czapski ...

Andrychów ...

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza ...

Daniel Naborowski ...

Tbilisi ...

Łukasz Górnicki dla Górnickiego szczególnie bliska. W 1589 r. u krakowskiego drukarza Łazarza Andrysowicza ( Drukarnia Łazarzowa ) ukazał się wierszowany przekład tragedii Trojanki (Troades) Seneki pod tytułem ...

Cywilizacja śmierci ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Drukarnia Łazarzowa":

105 Renesans w kulturze polskiej (plansza 11) ...

141 Obrona Polaków przed polityką zaborców. Kultura w Polsce w XIX wieku (plansza 4) ...

112 Kultura renesansu w Polsce (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie