Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Knud Ejler Løgstrup

Knud Ejler Løgstrup

Knud Ejler Løgstrup
Urodzony 2 września 1905
Kopenhaga , Dania
Zmarł 20 listopada 1981
Zawód pastor , filozof , teolog

Knud Ejler Loegstrup (ur. 2 września 1905 , zm. 20 listopada 1981 ) – duński teolog , filozof i publicysta , pastor Duńskiego Kościoła Narodowego ( luterańskiego ).

Spis treści

Życie i dokonania

Urodził się 2 września 1905 roku w Kopenhadze. Maturę zdał w prestiżowej Metropolitanskolen w 1923 r., a w 1930 r. skończył studia teologiczne na stołecznym uniwersytecie.

Po egzaminie dyplomowym podróżował przez dłuższy czas po Niemczech (1930-35), słuchając m.in. wykładów Heideggera we Freiburgu (1933-34). Studiował również u Hansa Lippsa w Getyndze, u Henri Bergsona w Paryżu oraz u Friedricha Gogartena.

We Freiburgu poznał swą przyszłą żonę, towarzyszkę życia, tłumaczkę i współmyślicielkę Rosalię Marię Pauly (z Wrocławia), również studentkę Heideggera. Poślubił ją w 1935.

W 1931 zgłosił swoją pracę konkursową o etyce Maxa Schellera , otrzymując w nagrodę złoty medal za swą rozprawę (1932) - za pieniądze z jego sprzedaży sfinansował dalsze studia.

W latach 1936-43 był pastorem w Sandager-Holevad w diecezji fiońskiej, jednocześnie pracując nad swoim doktoratem . Od lat 30. zaangażował się w świeżą (od 1926) inicjatywę skupionych wokół pisma Tidehverv (nazwa dosłownie przetłumaczona z podobnego niemieckiego pisma Zeitwende) teologów dialektycznych i egzystencjalnych zrywając z nim jednak później (w 1965).

Po kilku próbach (1933, 1938) otrzymał tytuł doktora teologii (1943), obroniwszy rozprawę o neokantowskiej teorii poznania .

W czasach wojny (1940-45) działał Løgstrup w ruch oporu i m.in. pomagał wraz ze swą żoną ratować żydowskich uciekinierów z Danii. Pisywał również w podziemnym piśmie Folk og frihed("Lud i wolność") musząc od 1944 zejść do podziemia.

Na nowo założonym fakultecie teologii na Uniwersytecie w Aarhus mianowano Loegstrupa profesorem etyki i filozofii religii (1943) - którą to katedrę zatrzymał do emerytury ( 1975 ).

Zmarł 20 listopada 1981 r.

Nagrody i wyróżnienia

Uczczono go doktoratami honorowymi ( doctor honoris causa ) na dwóch uniwersytetach: Uniwersytecie w Lund w ( 1965 ) i Uniwersytecie w Marburgu w ( 1977 ).

Poglądy

Zachowując absolutną wartość wolności sumienia, Loegstrup uważa, że bliźni jest nam "wydany" i nie ma obiektywnej granicy dobroci i troszczenia się o bliźniego, bo indywidualne sumienie jest tu jedyną instancją rozstrzygającą, a etyczne "roszczenie" czy "wymóg", dotyczące troski o bliźniego, są niewypowiedziane, nieograniczone i niesprawdzalne.

Klasyfikowanie takich czy innych norm i zachowań jako mniej czy bardziej "chrześcijańskie" uważa on za bezzasadne i zachęca do szczerych i autentycznych zachowań.

Temat szczerości (autentyczności) staje się główną myślą w rozważaniach o "suwerennych przejawach życia", którymi są: przede wszystkim ufność, ale również otwartość w mowie, litość i miłość. Kryterium autentyczności spełnia się tu w fakcie, że takie przejawy życia "zaskakują nas samych" i zdradzają nas w sytuacjach wymagających przewrotności. Podaje tu przykład z własnego życia: że żona człowieka, ukrywającego się w czasie niemieckiej okupacji wojennej musi zmuszać się do hamowania potrzeby "wypowiedzenia się", zaufania i zawierzenia przesłuchującym ją bliźnim - Niemcom.

Tak pojęte "intuicyjne" suwerenne przejawy życia zarazem znoszą potrzebę norm, zasad i odczuć w etyce, jak i stanowią podstawę do metafizycznego ugruntowania "teologii stworzenia", odnosząc nas do pierwotnej, stworzonej rzeczywistości. Pozytywny pogląd na życie stawia Loegstrupa (również w jego własnym przekonaniu) pośród kontynuatorów inspiracji Grundtviga w naszych czasach.

Dokonania

Podsumowanie dokonań

Uważa się go za jednego z czerech wielkich "teologów z Aarhus".

Zajmował się głównie etyką; był autorem licznych książek na tematy filozoficzne (metafizyka, polemiki filozoficzne) i uczestnikiem debat o etycznych aspektach zmieniającego się społeczeństwa.

Oprócz dzieł polemicznych przeciw (neo-)kantystom i Kirkegaardowi, główne dzieła to "Roszczenie etyczne" (Den etiske fordring) i cztery tomy "Metafizyki"(Metafysik I - IV); (tom II wydany pośmiertnie).[3]

Pisma

  • 1956 - Roszczenie etyczne (Den etiske fordring)
  • 1961 - Sztuka i etyka (Kunst og Etik)
  • 1965 - Estetyka Kanta (Kants Æstetik)
  • 1968 - Rozrachunek z Kirkegaardem (Opgør med Kierkegaard)
  • 1972 - Norma i spontaniczność (Norm og spontanitet)
  • 1972 - Solidarność i miłość (Solidaritet og Kærlighed)
  • 1973 - Teologia wielkich słów (De store ord teologi) - wspólnie z Ole Jensenem i Peterem Widmannem
  • 1976 - Zakres i ważkość.Rozważania filozoficzno-językowe. Metafizyka I (Vidde og Prægnans. Sprogfilosofiske betragtninger, Metafysik I)
  • 1977 - Przynależność i otoczenie.Rozważania o historii i naturze. Metafizyka III (Ophav og Omgivelse. Betragtninger over historie og natur. Metafysik III)
  • 1978 - Stworzenie i unicestwienie.Rozważania filozoficzno-religijne. Metafizyka IV (Skabelse og tilintetgørelse. Religionsfilosofiske betragtninger, Metafysik IV)
  • 1982 - System i symbol. Eseje (System og symbol. Essays)
  • 1983 - Sztuka i poznanie. Rozważania o filozofii sztuki. Metafizyka II (Kunst og erkendelse. Kunstfilosofiske betragtninger , Metafysik II)
  • 1988 - Wyzwania - 5 przemówień radiowych z 1978 (Udfordringer.5 radiotaler fra 1978)
  • 1995 - Kazania z Sandager-Holevad (Prædikener fra Sandager-Holevad)

Tłumaczenia

  • Knud Løgstrup. Metaphysics. Marquette University, Milwaukee, 1995. translated and with an introduction by Russell L. Dees. .
  • Knud Løgstrup. The Ethical Demand. University of Notre Dame Press, Notre Dame, 1997. Introduction by Hans Fink and Alasdair MacIntyre. .[2]
  • K.E. Løgstrup, Die etische Forderung. H. Laupp'sche Buchhandlung, Tübingen, 1959.
  • Løgstrup: Weite und Prägnanz, Metaphysik I. Übersetzt von Rosemarie Løgstrup. J.C.B. Mohr (Paul Siebeck), Tübingen 1991. VII+210 stron.


Inne hasła zawierające informacje o "Knud Ejler Løgstrup":

1947 ...

1946 ...

1945 ...

Odkrycia i badania Arktyki ...

Małgorzata II ...

Kanut Wielki ...

Knud Ejler Løgstrup Knud Ejler LøgstrupUrodzony 2 września 1905 Kopenhaga , Dania Zmarł 20 listopada 1981 Zawód pastor , filozof , teolog Knud Ejler Loegstrup ...

Reykjavík ...

Kanut IV Święty ...

Kanut Lavard ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Knud Ejler Løgstrup":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie