Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Łysa Polana

Łysa Polana

Łysa Polana, wjazd do Słowacji
Białka w pobliżu Łysej Polany
Budynek dawnego urzędu celnego

Łysa Polana ( słow. Lysá Poľana) – duża polana w Dolinie Białki , pierwotnie hala pasterska , a zarazem niewielka osada położona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i jego słowackiego odpowiednika TANAP . Przez Walerego Eljasza nazwana Bramą Tatr . Polana miała w 1955 powierzchnię ok. 10 ha, ale w 2004 w wyniku zarośnięcia, jej powierzchnia zmniejszyła się o ok. 40%[1].

Przedzielona granicą polsko - słowacką , która biegnie środkiem rzeki Białki . Nieliczne zabudowania, w tym pochodzące sprzed II wojny światowej budynki urzędów celnych: polskiego (po polskiej stronie) i czechosłowackiego (po słowackiej stronie), zastąpionych wybudowanym wspólnym urzędem celnym położonym po polskiej stronie, a zbudowanym wg projektu architekta Z. Gołąbka. Obiekt został wzniesiony w 1961 przed Narciarskimi Mistrzostwami Świata FIS w Zakopanem w 1962 . Przez Łysą Polanę biegnie Droga Oswalda Balzera z Zakopanego do Morskiego Oka , do której w tym miejscu dochodzi słowacka obwodnica tatrzańska ( Droga Wolności ). Po stronie słowackiej zaczyna się szlak biegnący Doliną Białej Wody na Rohatkę .

Do 21 grudnia 2007 było tu międzynarodowe przejście graniczne dopuszczone, pomimo protestów ekologów , do ciężkiego ruchu drogowego. Przejście zostało zniesione na podstawie Układu z Schengen .

W nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2004 , w dniu wejścia obu państw do Unii Europejskiej wójt Bukowiny Tatrzańskiej oraz burmistrz (primator) miasta Wysokie Tatry (Słowacja) dokonali symbolicznego przecięcia szlabanu granicznego.

Ponownie, w nocy z 20 na 21 grudnia 2007, marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara wraz z wiceprzewodniczącym kraju preszowskiego Milanem Baranem, po wejściu Polski i Słowacji do strefy Schengen już definitywnie zlikwidowali przejście graniczne i dokonali symbolicznego aktu przecięcia szlabanu.

Szlaki turystyczne

– niebieski szlak z Łysej Polany biegnący Doliną Białej Wody i Doliną Litworową na Rohatkę , stamtąd w dół na wschód do Schroniska Zbójnickiego .
  • Czas przejścia z Łysej Polany na Rohatkę: 5:40 h, ↓ 5 h
  • Czas przejścia z Rohatki do schroniska: 55 min, ↑ 1:15 h

Przypisy

  1. Marcin Bukowski, M. Guzik (red.): Dynamika zarastania polan tatrzańskich. Zakopane: Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego, 2009. . 

Bibliografia

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka Encyklopedia Tatrzańska. Wyd. Górskie, 2004. . 
  2. Tomasz Nodzyński, Marta Cobel-Tokarska: Tatry Wysokie i Bielskie: polskie i słowackie. Warszawa: ExpressMap, 2007. . 
  3. Józef Nyka : Tatry polskie. Przewodnik. Wyd. XIII. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2003. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Łysa Polana":

Jakuszyce ...

Murawa bliźniczkowa ...

Łabski Szczyt ...

Słonecznik (Karkonosze) ...

Czeski Grzbiet ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Sopot ...

Beskid Żywiecki ...

Wiślanie ...

1927 polskiego automobilizmu, samochodowo-motocyklowy wyścig górski ( Wyścig Tatrzański przeprowadzony na odcinku górskiej szosy Łysa Polana - Morskie Oko ). 4 września – Halina Konopacka ustanowiła rekord świata w rzucie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Łysa Polana":

210. Szata roślinna Polski (plansza 10) ...

241. Charakterystyka regionów geograficznych. Tatry i Bieszczady (plansza 5) ...

204. Klimat Polski (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie