Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Król Dawid (1623)

Król Dawid (1623)

Król Dawid
Historia
Wodowanie 1623
Wejście do służby1623
Dane taktyczno-techniczne
Wyporność400 t
Długość34
Szerokość7,5
Załoga60 marynarzy i do 100 żołnierzy piechoty morskiej
Uzbrojenie31 dział niewielkich wagomiarów (do kilku funtów) w baterii burtowej
miotacz kamieni

Król Dawid - polski okręt wojenny - galeon , zbudowany w 1623 w Gdańsku , znany pod niemiecką nazwą König David.

Podczas wojny ze Szwecją, "Król Dawid" wraz z okrętami " Wodnik " i " Arka Noego ", uczestniczyły w pierwszej potyczce z flotą szwedzką 17 maja 1627 , natykając się w pobliżu Helu na dwukrotnie liczniejsze okręty szwedzkie, zmierzające do Piławy . Po wymianie strzałów, obie eskadry rozeszły się, Polacy popłynęli na zachód. Następnego dnia 18 maja doszło do potyczki na wysokości Białej Góry koło Łeby z konwojem 24 statków i okrętów szwedzkich. Po pojedynku artyleryjskim, z niewielkimi stratami w ludziach, Polakom udało się oderwać od nieprzyjaciela i polskie okręty pożeglowały do Kołobrzegu . Po kilku dniach okręty polskie powróciły do Wisłoujścia , przedzierając się przez linie szwedzkiej blokady Zatoki Gdańskiej .

"Król Dawid" pod dowództwem kapitana Jakuba Murreya uczestniczył następnie w bitwie z eskadrą szwedzką pod Oliwą 28 listopada 1627 jako okręt kontradmiralski . Szyprem okrętu był wówczas Joachim Böse. "Król Dawid" nie odegrał jednak w bitwie większej roli, nieskutecznie wspomagając " Wodnika " atakującego szwedzki galeon "Solen". Odniósł przy tym w bitwie pewne uszkodzenia. Po bitwie, kapitanem okrętu został mianowany Grzegorz Fentross , który został również 2 maja 1628 mianowany nowym admirałem polskiej floty, przez co "Król Dawid" stał się jej okrętem flagowym .

Podczas ataku szwedzkich wojsk wspieranych artylerią na polskie okręty stojące u ujścia Wisły koło Twierdzy Wisłoujście po północy 6 lipca 1628 , "Król Dawid" odniósł uszkodzenia, a admirał Fentross zginął próbując dowodzić z szalupy broniącymi się okrętami. Okręt został następnie wycofany w górę rzeki.

W styczniu 1629 roku "Król Dawid" wraz z innymi polskimi okrętami został oddany przez króla Zygmunta III Wazę na służbę habsburskiej Ligi Katolickiej toczącej wojnę trzydziestoletnią , przybywając do Wismaru 8 lutego. Polskie okręty, stacjonując w Wismarze walczyły z flotą duńską i szwedzką w sporadycznych mniejszych potyczkach. W listopadzie 1630 , podczas akcji przeciwko szwedzkiemu konwojowi, "Król Dawid" ścigany przez okręty szwedzkie, został internowany i zarekwirowany przez lubeczan . Dalszy los okrętu nie jest znany.

Dane

Zobacz też: okręty polskie do XVIII wieku


Inne hasła zawierające informacje o "Król Dawid (1623)":

Mieszko II Lambert ...

Odense ...

Linköping ...

I wiek ...

Sztuka ...

Brno ...

Uznam ...

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Król Dawid (1623)":

009. Imperium Macedońskie (plansza 3) ...

008c. Grecja (plansza 9) ...

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 12) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie