Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Geografia Singapuru

Geografia Singapuru

Mapa Singapuru

Singapur jest państwem-miastem położonym W Azji Południowo-Wschodniej w pobliżu południowego wybrzeża Półwyspu Malajskiego . Ten niewielki wyspiarski kraj zalicza się do najbardziej zurbanizowanych państw świata gdzie wszyscy mieszkańcy są obywatelami jednego miasta, ponadto większość powierzchni tego kraju stanowi właśnie miasto. Singapur stanowi mieszaninę kultur, którego większość obywateli stanowią Chińczycy . Jest jednym z najbardziej rozwiniętych państw świata.

Spis treści

Powierzchnia i granice

Powierzchnia - 641 km2

Centralny punkt państwa znajduje się na 1°22'N i 103°48'E. Państwo to ma szerokość 25 km i długość 45 km.

Singapur poprzez wody terytorialne cieśniny Johor graniczy z Malezją , a od południa poprzez Cieśninę Singapurską graniczy z Indonezją .

Linia brzegowa: 193 km

Budowa geologiczna i rzeźba

Państwo Singapur składa się dużej wyspy Singapur o powierzchni 544 km2 i 58 małych wysp. Kraj jest nizinny . Zachodnia część wyspy to dawny basen sedymentacyjny, obecnie o lekko pofalowanej rzeźbie. Wschodnia cześć jest równinna i jedynie w środkowej części wyspy znajduje się niewielkie wzniesienie Timah, gdzie znajduje się maksymalny punkt wyspy o wysokości 162 m n.p.m. Podłoże skalne Singapuru zbudowane jest głównie ze skał granitowych . Wszystkie wyspy leżące w niewielkiej odległości od głównej wyspy także są nizinne.

Linia brzegowa głównej wyspy jest średnio rozwinięta, nie posiada dużych zatok ani półwyspów. Naturalnym typem wybrzeża było wybrzeże mangrowe, które obecnie zajmuje niewielki procent brzegu morskiego. Obecnie większość linii brzegowej kraju została w sposób bardzo znaczny przeobrażona przez człowieka. Tam gdzie istniało podmokłe wybrzeże, teraz miejsca te zostały osuszone i zajmują je plaże a także nabrzeża portowe. Ponadto władze miasta ingerują w geografię swego kraju poprzez osuszanie zatok morskich.

Roślinność tropikalna przy drodze

Klimat

Singapur leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego z racji położenia kraju, zaledwie 140 km na północ od równika. Cechą klimatu singapurskiego są wysokie i stałe temperatury, duże ilości opadów i względnie wysoki poziom wilgotności , otrzymujący się przez cały rok powyżej 75%, często osiągający poziom 90%.

Średnie miesięczne temperatury wahają się od 25 °C w styczniu do 27 °C w lipcu. Amplitudy dobowe nie przekraczają 10 °C. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na klimat Singapuru jest obecność akwenów morskich. Opady są wysokie i utrzymują się na średnim poziomie 2 500 mm rocznie. Opady są całoroczne, ale nieco większe wartości opadowe notuje się w miesiącach zimowych kiedy to wieje monsun północno-wschodni. Do częstych zjawisk pogodowych należą burze .

Wody

Z powodu wysokich opadów Singapur posiada gęstą sieć rzeczną , jednak cieki wodne mają postać strumieni. Tak więc w Singapurze nie ma rzek, czego przyczyną jest nie urozmaicona rzeźba terenu, a co ważne sama wielkość kraju. Toteż faktem jest, że pomimo wysokich opadów deszczu władze kraju są zmuszone importować wodę pitną rurociągiem z Malezji. Na obszarze wyspy Singapur znajduje się szereg jezior .

Flora i fauna

Pierwotnie Singapur był miejscem które pokrywały tropikalne lasy wiecznie zielone, zaś wybrzeże kraju w większości porastały lasy namorzynowe , wcinające się głęboko w ląd. Obecnie roślinność naturalna występuje w nielicznych miejscach, zachowały się resztki lasów o powierzchni nie większej jak 5% powierzchni kraju. Znaczną część kraju stanowi miasto. W niektórych miejscach gdzie istniał las, a teren nie został zabudowany przez człowieka - występują sawanny z licznymi zaroślami. Mimo wysokiego udziału obszarów miejskich, w mieście występuje dużych udział zieleni miejskiej. Do głównych drzew należą palmowate . W wodach przybrzeżnych rosną rafy koralowe .

Świat zwierzęcy należy do Regionu Sundajskiego Krainy Orientalnej i jest bogaty na obszarach sąsiadujących z miastem. Do głównych gatunków należą małpy min. makaki , a także duża liczba gatunków ptaków . Poza nimi żyją jaszczurki i węże. W wodach żyje krokodyl błotny .

Bibliografia

  1. Encyklopedia Geograficzna Świata: Azja. Wydawnictwo OPRES Kraków 1998

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Geografia Singapuru":

Cava de' Tirreni ...

Uznam ...

XVI wiek ...

Wittenberga ...

Kara ...

Aurora ...

Poniemoń (dzielnica Kowna) ...

Akcja (prawo) ...

Nowa Anglia ...

Maine ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Geografia Singapuru":

002. Podział nauk geograficznych i informacje o przestrzeni geograficznej (plansza 18) ...

002. Podział nauk geograficznych i informacje o przestrzeni geograficznej (plansza 13) ...

202. Historia geologiczna i budowa Polski. Rozmieszczenie zasobów mineralnych (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie