Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

John Dryden

John Dryden

John Dryden

John Dryden (ur. 19 sierpnia 1631 , zm. 12 maja 1700 ) – poeta i dramatopisarz angielski .

Urodził się w wiejskim probostwie w pobliżu Oundle w hrabstwie Northamptonshire, wykształcenie uzyskał w Cambridge . Przez całe życie był zawodowym pisarzem. Jego wczesne sztuki, najczęściej tragedie heroiczne, spotykały się ze zmiennym przyjęciem, lecz niewątpliwie promowały jego nazwisko i rojalistyczne sentymenty. Przybywając do Londynu w okresie Protektoratu, próbował bazować na parlamentarnych sympatiach swej rodziny, lecz nie udało mu się zdobyć wystarczających wpływów aż do momentu restauracji monarchii w osobie króla Karola II . Wiersz Astrea Redux na cześć tego wydarzenia wyrobił Drydenowi dobrą markę.

Dryden zwrócił się jednak ku zarobkowemu pisaniu sztuk i wkrótce stał się największym dramaturgiem dekady porestauracyjnej. Tworzył oba główne gatunki literackie tego okresu: heroiczny dramat poetycki i komedię obyczajową. Pisał wyłącznie dla pieniędzy i twierdził, że tylko jedna z jego sztuk dostarczyła mu prawdziwej satysfakcji - All For Love ( 1677 ).

Napisał także utwór The Indian Emperor (Indiański cesarz) - w pełni fikcyjne przedstawienie podboju Meksyku przez Hiszpanów .

Dryden był osobą kłótliwą i często prowadził literackie wojny z innymi wybitnymi pisarzami. Zaatakował m.in. dramatopisarza Thomasa Shadwella w wierszu MacFlecknoe, a Shadwella i Elkanaha Settle w drugiej części utworu Absalom i Achitophel.

W 1663 roku został członkiem Royal Society, ożenił się także z Lady Elizabeth Howard, co stało się dla niego wielkim awansem społecznym. Prawdziwa sława przyszła do niego dopiero po roku 1666 . W 1668 został wyznaczony po Williamie Davenancie nadwornym poetą rodziny królewskiej (Poet Laureate) - utracił tę pozycję po dwudziestu latach, wraz z upadkiem króla Jakuba II. Nadal wiódł prym jako twórca komedii, jego najlepiej znanym utworem z tego gatunku jest Marriage A-la-Mode ( 1672 ). W latach 80. Dryden skoncentrował się na poezji, w mistrzowski sposób stosując rymowany dwuwiersz, nadal jednak pisał sztuki oraz libretta . W 1 686 roku przeszedł na katolicyzm . Dokonał też kilku tłumaczeń Eneidy Wergiliusza i pism Horacego , Owidiusza i Homera . Jest pochowany w Westminster Abbey .

Jego najstarszy syn, Charles Dryden, został szambelanem papieża Innocentego XII .

Ważniejsze dzieła

 • Astraea Redux, ( 1660 )
 • The Indian Emperor, ( 1665 )
 • Annus Mirabilis, ( 1667 )
 • An Essay of Dramatick Poesie, ( 1668 )
 • Tyrannick Love, ( 1669 )
 • Marriage A-la-Mode, ( 1672 )
 • The Conquest of Granada, ( 1670 )
 • All for Love, ( 1677 )
 • Oedipus, ( 1679 )
 • Absalom and Achitophel, ( 1681 )
 • The Hind and the Panther, ( 1687 )
 • Amphitryon, ( 1690 )
 • Don Sebastian, ( 1690 )
 • Amboyna


Inne hasła zawierające informacje o "John Dryden":

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Tampere ...

XVI wiek ...

1972 ...

Elegia ...

Mioglobina ...

1884 ...

Nowa Anglia ...

Maine ...


Inne lekcje zawierające informacje o "John Dryden":

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 12) ...

Algorytmy - podstawy i zastosowanie (plansza 21) ...

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie