Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Komunistyczna Partia Nepalu (Maoistowska)

Komunistyczna Partia Nepalu (Maoistowska)

Komunistyczna Partia Nepalu (Maoistowska) - nepalska partia komunistyczna o charakterze maoistowskim założona w 1994 roku. Jej liderem jest Prachanda . W 2008 roku zwyciężyła w wyborach parlamentarnych w Nepalu .

Spis treści

Ideologia

Komunistyczna Partia Nepalu określa swoją ideologię jako marksizm - leninizm - maoizm - oraz tak zwana "Droga Prachandy ". Partia postuluje dokonanie rewolucji komunistycznej, nacjonalizację i rozbudowę przemysłu oraz kolektywizację rolnictwa. KPN(M) stoi na stanowisku "rewolucji permanentnej" i niemożliwości pokojowego współistnienia krajów komunistycznych z kapitalistycznymi. KPN(M) zdecydowanie wrogo odnosi się w stosunku do współczesnych Chin uznając, że kraj ten zdradził komunizm i ideały Mao Zedonga .

Wojna partyzancka 1996-2006

4 lutego 1996 Komunistyczna Partia Nepalu (Maoistowska) wręczyła rządowi, kierowanemu przez Shera Bahadurę Deubę , listę 40 żądań, grożąc powstaniem zbrojnym w razie odmowy ich spełnienia . Postulaty odnosiły się do odrzucenia "dominacji obcego kapitału w nepalskim przemyśle", zerwania "dyskryminującego traktatu z Indiami z 1950" oraz zerwania z feudalnym system ziemskim. Po odrzuceniu przez rząd postulatów KPN(M) maoiści wypowiedzieli rządowi wojnę i rozpoczęli trwającą 10 lat walkę partyzancką. W lutym 1996 roku Komunistyczna Partia Nepalu (Maoistowska) rozpoczęła wojnę partyzancką, której celem miało być obalenie monarchii oraz przeprowadzenie rewolucji komunistycznej . KPN(M) powołała Armię Wyzwolenia Narodowego. Prachanda w czasie jej trwania przewodził maoistowskim rebeliantom, którzy zdobywali kontrolę w górskich i zachodnich rejonach kraju. W chwili ogłoszenia zawieszenia broni Komunistyczna Partia Nepalu (Maoistowska) kontrolowała ponad 30% kraju, głównie obszary rolnicze. W trakcie trwania walk zginęło ponad 12,800 ludzi (4,500 maoistów i 8,200 po stronie sił rządowych, a około 150,000 ludzi zmuszonych było opuścić miejsca zamieszkania.

Porozumienie pokojowe

Od czasu rozpoczęcia wojny domowej zawieszenia broni zawierane były kilkakrotnie. 26 kwietnia 2006 Prachanda ogłosił 90-dniowe zawieszenie broni ze strony maoistów. Parlament i nowy rząd Giriji Prasad Koirali poparł ten krok i rozpoczął negocjacje z maoistami. Porozumienie pokojowe podpisano 21 listopada 2006 . Obie strony poparły rozwiązanie obecnego parlamentu, zorganizowanie demokratycznych wyborów do powołania Zgromadzenia Narodowego, które przyjęłaby nowa konstytucje, regulująca kwestię przyszłości nepalskiej monarchii. Maoiści zostali włączeni do tymczasowego rządy Koirali oraz zobowiązali się do rozbrojenia i rozwiązania swoich bojówek pod międzynarodowym nadzorem (czego jednak nie uczynili).

Wybory parlamentarne 2008

W 2008 Komunistyczna Partia Nepalu (Maoistowska) zwyciężyła w wyborach parlamentarnych w Nepalu . Wybory parlamentarne zostały wyznaczone na 10 kwietnia 2008 roku. Tuż przed wyborami w strzelaninie zginęło siedmiu maoistów . W związku z dużym stopniem analfabetyzmu w Nepalu przygotowano specjalne karty go głosowania z oznaczeniami rysunkowymi - maoistom przypisano sierp i młot . wybory przebiegły bez zakłóceń i zostały pozytywnie ocenione przez międzynarodowych obserwatorów. KPN(M) otrzymała 2,958,155 głosów 31.59% co pozwoliło jej na zajęcie 220 miejsc w parlamencie.


Inne hasła zawierające informacje o "Komunistyczna Partia Nepalu (Maoistowska)":

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Mer (urzędnik) ...

Orlęta Lwowskie ...

1977 ...

Kulturkampf ...

1863 ...

Narodowy socjalizm ...

Adolf Hitler ...

1932 ...

1951 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Komunistyczna Partia Nepalu (Maoistowska)":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 7) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 8) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie