Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Albert II Grimaldi

Albert II Grimaldi

Albert II Grimaldi
suwerenny książę Monako
książę Monako
Okres panowaniaod 6 kwietnia 2005
Poprzednik Rainier III Grimaldi
Następca Karolina Grimaldi
Dane biograficzne
Dynastia Grimaldi
Urodzony 14 marca 1958
Ojciec Rainier III Grimaldi
Matka Grace Kelly
Dzieci

Jazmin Grace Rotolo
Alexandre Coste

Albert Alexandre Louis Pierre Grimaldi (ur. 14 marca 1958 w Monako ), książę Monako , syn Rainiera III i Grace Kelly .

Albert urodził się 14 marca 1958 roku w pałacu monakijskiej rodziny książęcej. Jego rodzice to Rainier III Grimaldi , władca Monako do 2005 roku i jego żona, Grace Kelly , amerykańska aktorka. Ma dwie siostry, starszą Karolinę (ur. 1957 ) i młodszą Stefanię (ur. 1965 ). Jego dziadkowie ze strony ojca to Charlotte Louvet i Pierre de Polignac , a ze strony matki John Brendan Kelly , trzykrotny mistrz olimpijski w wioślarstwie i Margaret Majer.

W 1976 roku ukończył z wyróżnieniem wyższą szkołę imienia Alberta I . W amerykańskim Amherst College ( w stanie Massachusetts ) studiował nauki polityczne, ekonomiczne, muzykę i literaturę angielską. Latem 1979 roku odbył podróż po Europie i Środkowym Wschodzie wraz z uniwersyteckim Glee club. W 1981 roku otrzymał tytuł magistra nauk politycznych. Odbył służbę wojskową w marynarce francuskiej, gdzie dosłużył się stopnia porucznika.

Albert z zamiłowaniem uprawiał wiele sportów: biegi przełajowe , rzut oszczepem , piłkę ręczną , judo , pływanie , tenis , wioślarstwo , żeglarstwo , narciarstwo , squash i szermierkę . Jako bobsleista pięciokrotnie brał udział w zimowych igrzyskach olimpijskich: Calgary 1988 , Albertville 1992 , Lillehammer 1994 , Nagano 1998 i Salt Lake City 2002 . Obecnie działa w szeregu organizacji sportowych, kieruje kilkoma krajowymi federacjami sportowymi (pływania, lekkoatletyki, żeglarstwa, pięcioboju nowoczesnego oraz bobslejów, saneczkarstwa i skeletonu), a od 1994 także Komitetem Olimpijskim Monako. Od 1985 członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego , w którym pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Sportowców.

Urodził się jako następca tronu Monako i w młodości pełnił wiele funkcji z tym związanych. Jest szefem delegacji Monako w Organizacji Narodów Zjednoczonych , prezydentem Festiwalu Telewizyjnego w Monako, wiceprezesem fundacji imienia Grace Kelly; nosi także tytuł arystokratyczny markiza Baux.

31 marca 2005 , w związku z przedłużającą się chorobą jego ojca, przejął obowiązki księcia Monako. Książę Albert II został oficjalnie zaprzysiężony jako władca Monako 12 lipca 2005 , po zakończeniu trzymiesięcznego okresu żałoby po śmierci Rainiera III. Formalne rozpoczęcie jego panowania wyznaczyła poranna msza, której przewodniczył arcybiskup Monako Bernard Barsi. Tuż po niej książę wydał specjalne przyjęcie dla siedmiu tysięcy rodowitych Monakijczyków i otrzymał klucze do bram księstwa, będące symbolem jego władzy.

Przez lata wiele dyskusji wywoływał przedłużający się kawalerski stan księcia. Kojarzony z kilkoma modelkami i aktorkami, między innymi Angie Everhart , Catherine Oxenberg , Brooke Shields , Claudią Schiffer i Victorią Zdrok. Jego niechęć do małżeństwa wzbudziła pogłoski o homoseksualnej orientacji księcia. Sam zainteresowany zaprzeczył im na łamach francuskiego magazynu Madame Figaro. W październiku 2005 niemieckie pismo Bunte podało, że Albert związany jest z Telmą Ortiz Rocasolano, siostrą Letizii Ortiz Rocasolano , małżonki następcy hiszpańskiego tronu, Filipa Burbona . Informacje okazały się fałszywe. Podczas ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Turynie książę pojawił się w towarzystwie Charlene Wittstock , południowoafrykańskiej pływaczki.

Na krótko przed objęciem przez Alberta tronu Monako wybuchła sensacja. Była togijska stewardessa Air France , Nicole Coste oznajmiła, że jej syn, Alexandre , jest owocem romansu z księciem Grimaldim. Po wykonaniu badań DNA w Szwajcarii , 6 lipca 2005 Albert uznał syna, ale nie poślubił Coste. Zapewnił jej i synowi środki finansowe i dom we Francji . Nicole ma również dwóch synów z pierwszego małżeństwa. Mieszkają oni z ojcem w południowej Afryce.

Rok później wyszło na jaw, że książę ma również nieślubną córkę. Jazmin Grace urodziła się w 1992 roku w wyniku romansu ojca z Tamarą Rotolo . Para poznała się podczas tenisowego turnieju w Monako. 31 maja 2006 , po wykonaniu badań DNA, Albert uznał Jazmin za swoją biologiczną córkę i dał jej własne nazwisko. Wkrótce zaprosił ją do Monako, gdzie mogłaby się uczyć i mieszkać (dotychczas mieszkała z matką w Stanach Zjednoczonych ). Obecnie dziewczyna jest uczennicą prywatnej szkoły w San Juan Capistrano w Kalifornii .

Monakijska Rodzina Książęca

Charlotte Grimaldi i Pierre de Polignac :

Żadne z dwojga dzieci Alberta nie ma praw do monakijskiego tronu. Zgodnie z konstytucją, na tronie może zasiąść tylko dziecko, którego rodzice zawarli związek małżeński. Jeżeli książę nie doczeka się ślubnego potomstwa, na tron wstąpi jego siostra, Karolina , a potem jej najstarszy syn, Andrea Casiraghi .

Rodzina

Albert jest synem Rainiera III Grimaldi i Grace Kelly ; wnukiem Charlotte Louvet i Pierre'a de Polignac (ze strony ojca) oraz Margaret Majer i Johna Brendana Kelly'ego (ze strony matki). Nieżonaty, ma dwoje dzieci.

Dzieci Alberta:

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Albert II Grimaldi":

Biegun północny ...

Oddychanie komórkowe ...

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

1398 ...

1362 ...

1361 ...

1884 ...

Nowa Anglia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Albert II Grimaldi":

Wartość liczbowa wyrażeń algebraicznych (plansza 1) ...

043 Odbudowa i zjednoczenie Królestwa Polskiego (plansza 12) ...

Notacja wykładnicza (plansza 1) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie