Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mary (miasto w Turkmenistanie)

Mary (miasto w Turkmenistanie)

Na mapach: 37°36'N 61°50'E / 37.6, 61.833

Mary
Państwo   Turkmenistan
Wilajet maryjski
Położenie37° 36' 0 '' N
61° 50' 0'' E
Ludność (1999)
•  liczba ludności

123 000
Miasta partnerskie Stambuł , Turcja
Dżudda , Arabia Saudyjska
Położenie na mapie Turkmenistanu

Mary

Mary ( turkmeń. Mary, do 1937 Merw) - miasto w południowo-zachodnim Turkmenistanie , nad rzeką Murgab , w pobliżu jej delty ginącej w piaskach pustyni Kara-kum . Główny ośrodek tzw. oazy murgabskiej. Współrzędne geograficzne: 37°35'N 61°49'E / 37.583, 61.817 . Ludność: 101,0 tys. (1995). Mary jest czwartym pod względem liczby ludności miastem kraju . Jest ośrodkiem administracyjnym wilajetu maryjskiego .

Miasto zostało założone w 1884 w odległości kilku kilometrów od ruin starszego miasta Merw . Było ono ważnym ośrodkiem na jedwabnym szlaku , a w połowie XII wieku było nawet największym miastem świata z ludnością szacowaną na około 200 tys. ( [1] ). W 1999 ruiny Merw zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO .

Współczesne Mary powstały jako rosyjski ośrodek administracyjny i wojskowy w tej części Azji Środkowej. Rozwinęły się w czasach Związku Radzieckiego jako ośrodek przetwarzania bawełny , uprawianej dzięki intensywnemu nawadnianiu . W 1968 w pobliżu miasta odkryto znaczące złoża gazu ziemnego , który przetwarza się na miejscu. Powstała tutaj wielka elektrownia cieplna opalana gazem. Mary jest również ważnym ośrodkiem handlowym produktów rolniczych.

Rozwój Mary wynika również z korzystnego połżenia na skrzyżowaniu ważnych szlaków transportowych: wodnych (rzeka Murgab i Kanału Karakumskiego ), drogowych (połączenia drogowe na zachód do stolicy Aszchabadu , na północ do Turkmenabatu i na południe przez Kuszki do granicy z Afganistanem ) i kolejowych (na zachód do stolicy, na północ do Turkmenabatu i na południe do przygranicznego miasta Kuszka). W mieście znajduje się również port lotniczy .


Inne hasła zawierające informacje o "Mary (miasto w Turkmenistanie)":

Dzień Zmarłych ...

Wag ...

Cava de' Tirreni ...

Brescia ...

Tiumeń ...

Xiamen ...

Odense ...

Linz ...

Grenoble ...

Linköping ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mary (miasto w Turkmenistanie)":

008c. Grecja (plansza 12) ...

008c. Grecja (plansza 5) ...

218b Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie