Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gaz ziemny

Gaz ziemny

Zbiornik na gaz ziemny

Gaz ziemny zwany również błękitnym paliwempaliwo kopalne pochodzenia organicznego, gaz zbierający się w skorupie ziemskiej w pokładach wypełniających przestrzenie, niekiedy pod wysokim ciśnieniem. Pokłady gazu ziemnego występują samodzielnie lub towarzyszą złożom ropy naftowej lub węgla kamiennego .

Zawartość składników jest zmienna i zależy od miejsca wydobycia, jednak głównym składnikiem stanowiącym ponad 90% gazu ziemnego jest zawsze metan . Oprócz niego mogą występować niewielkie ilości etanu , propanu , butanu i innych związków organicznych i mineralnych.

Spis treści

Zasoby

Zasoby gazu ziemnego na świecie w miliardach metrów sześciennych w roku 2001 [1]:

PozycjaPaństwoZasoby w mld m³
* Świat 154 248
1 Rosja 47 544
2 Iran 22 988
3 Katar 14 392
4 Arabia Saudyjska 6 198
5 Zjednoczone Emiraty Arabskie 6 002
6 USA 5 021
7 Algieria 4 520
8 Wenezuela 4 177
9 Nigeria 3 509
10 Irak 3 107

Według OECD światowe zasoby gazu ziemnego są nadal znaczne, choć ich wydobycie będzie coraz trudniejsze:

Zasoby gazu wystarczą, aby pokryć wszystkie wyobrażalne wzrosty zapotrzebowania do 2030 r. i dużo dłużej, jednak koszty wydobycia nowych zasobów będa rosnąć w długim okresie. Na koniec 2008 r. potwierdzone złoża gazu na świecie wyniosły ponad 180 bln m3 - co stanowi około 60 lat produkcji na obecnym poziomie wydobycia (...) Całość światowych wydobywalnych w długim okresie zasobów gazu jest szacowana na poziomie ponad 850 bln m3
— World Energy Outlook 2009[2]

Wydobycie

W światowym wydobyciu gazu ziemnego w 2001 r. przodowały:

PozycjaPaństwoWydobycie w PJ Wydobycie w mld m³[3]
* Świat 100 0003 300
1 Rosja 23 200765,6
2 USA 21 100696,3
3 Kanada 6 500214,5
4 Algieria 3 400122,2
5 Iran 2 35077,55
6 Holandia 2 20072,6
7 Norwegia 2 20072,6
8 Uzbekistan 2 15070,95
9 Meksyk 2 05067,65

Europa

Największym producentem gazu ziemnego w Europie Północnej jest Norwegia , która bogaci się dzięki złożom pod dnem Morza Norweskiego oraz Północnego . Zapewniają one bezpieczeństwo energetyczne temu nordyckiemu państwu oraz stałe dochody które, dzięki wcześnie przyjętym założeniom politycznym, w całości są przeznaczane na modernizację norweskiej gospodarki.

3 października 2006 na hurtowym rynku gazu w Wielkiej Brytanii nastąpiło niespotykane wydarzenie – ceny osiągnęły po raz pierwszy w historii wartość ujemną. Producenci byli zmuszeni dopłacać odbiorcom, aby pozbyć się nadwyżek towaru. Było to związane z komercyjnym uruchomieniem nowego gazociągu Langeled , transportującego gaz z Norwegii do Anglii. W ramach testów wpompowano do niego dodatkowe ilości gazu, które "zalały" Europę.

Polska

W Polsce gaz ziemny wydobywa się głównie na Podkarpaciu ( Przemyśl , Husów , Sanok ) i Zapadlisku Przedkarpackim (wysokometanowy) w wyniku odmetanowywania kopalni węgla kamiennego w GOP , a także w Wielkopolsce oraz Lubuskiem – rejon Drezdenka oraz Międzychodu . Pierwsze odwierty zakończyły się powodzeniem i uruchomienie 13 kopalń planowane jest przez PGNiG już w 2012 roku. W ostatnim czasie rozpoczęły się nowe badania w celu potwierdzenia obecności ropy w okolicach Szamotuł oraz Trzcianki i Czarnkowa .

Oprócz zasobów tradycyjnych, w Polsce istnieją także możliwości wydobycia ze złóż niekonwencjonalnych - z węgla kamiennego i z łupków . Ich wielkość szacuje się na 1,5-3 bln metrów sześciennych. W roku 2010 rozpoczną się pierwsze prace poszukiwawcze, które w perspektywie kilku lat dadzą odpowiedź czy takie złoża istnieją. Złoża konwencjonalne są szacowane na 98 mld metrów sześciennych[4][5].

Substitute natural gas – zastępczy gaz ziemny[6]

Choć gaz ziemny z definicji jest paliwem kopalnym, możliwe jest produkowanie gazu o zbliżonych właściwościach z innych surowców. Podstawowy składnik gazu ziemnego, czyli metan, jest produktem m.in. fermentacji metanowej i znajduje się w gazie wysypiskowym , biogazie , gazie z odmetanowania kopalń. Możliwe jest również jego produkowanie z gazu syntezowego w procesie syntezy Fischera-Tropscha . Wykorzystanie sztucznie otrzymywanego metanu możliwe jest w dwóch wariantach:

 • oczyszczenie surowca (np. biogazu) w sposób zapewniający nieszkodliwość dla rurociągów, a następnie wprowadzenie go do gazociągu w niewielkiej ilości, co nie spowoduje przekroczenia norm jakości gazu w sieci przesyłowej,
 • oczyszczenie surowca a następnie usunięcie z niego składników, których zawartość spowoduje niespełnienie norm jakości (przede wszystkim składników niepalnych obniżających wartość opałową i pary wodnej) i wprowadzenie go jako jedynego paliwa do sieci przesyłowej.

Wykorzystanie zastępczego gazu ziemnego z jednej strony pozwala na utylizację niekiedy uciążliwego odpadu (gaz wysypiskowy) a z drugiej na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i niezależności od importu.

Podział gazu ziemnego

Ze względu na zawartość składników węglowodorowych:

 • suchy (mało propanu i wyższych węglowodorów)
 • mokry (propan i wyższe węglowodory w ilościach od 5-10%)

Ze względu na zawartość azotu:

 • gazy bezazotowe (zawartość azotu poniżej 1-3%)
 • gazy niskoazotowe (zawartość azotu w granicach 3-10%)
 • gazy zaazotowane (zawartość azotu powyżej 10%)

Ze względu na zawartość siarkowodoru (siarki):

 • gazy małosiarkowe (zawartość siarkowodoru poniżej 0,3%)
 • gazy siarkowe (zawartość siarkowodoru w granicach 0,3-3%)
 • gazy wysokosiarkowe (zawartość siarkowodoru powyżej 3%)

Zobacz też

Przypisy

 1. Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa – Biuletyn Górniczy Marzec-Kwiecień 2003 r.
 2. World Energy Outlook 2009 . International Energy Agency, 2009.
 3. przyjmując średnią wartość opałową gazu ziemnego na 30 MJ /m³ 1 PJ odpowiada około 33 mln m³ gazu ziemnego
 4. Amerykanie: Polacy siedzą na skarbie; Rosja zaniepokojona . Wirtualna Polska, 27 stycznia 2010.
 5. Nowe sposoby wydobycia gazu zmienią geopolitykę w Europie . WSJ, 15 marca 2010.
 6. SNG – sztuczny gaz ziemny

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Gaz ziemny":

Przemysł chemiczny ...

Termometr ...

Układ scalony ...

Alaksandr Łukaszenka ...

1976 ...

Ziemia złóż paliw kopalnych zawartych w skorupie ziemskiej wydobywa się ropę naftową , węgiel , Gaz ziemny , torf i klatrat metanu . Są one wykorzystywane przez człowieka jako ...

Rozpraszanie Rayleigha ...

Szczebrzeszyn ...

Kwas siarkowy(VI) ...

Neon (pierwiastek) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gaz ziemny":

127. Charakterystyka państw intensywnie rozwijających się na podstawie Chin, Indii, Arabii Saudyjskiej i Brazylii (plansza 20) ...

Krew i choroby układu krwionośnego (plansza 4) ...

222. Warunki życia w Polsce (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie