Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nigeria

Nigeria

Federal Republic of Nigeria
Federalna Republika Nigerii
Flaga Nigerii
Flaga Nigerii
Dewiza : ( ang. ) Peace and Unity, Strength and Progress
(Pokój i jedność, siła i postęp)
Hymn : Arise Oh Compatriots, Nigeria's Call Obey
Położenie Nigerii
Język urzędowy angielski
Stolica Abudża
Ustrój polityczny republika federalna
Głowa państwa prezydent Goodluck Jonathan
Szef rządu prezydent Goodluck Jonathan
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
31. na świecie
923 768 km²
1,4%
Liczba ludności  ( 2009 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
8. na świecie
154 729 000[1]
167,5 osób/km²
Jednostka monetarna naira (NGN)
Niepodległość od Wielkiej Brytanii
1 października 1960
Strefa czasowa UTC +1
Kod ISO 3166 NG
Domena internetowa .ng
Kod samochodowy WAN
Kod telefoniczny +234
Mapa Nigerii

Nigeria, Federalna Republika Nigerii (Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską , najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła sie w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem , Nigrem , Czadem i Kamerunem .

Główne miasta Nigerii to: Abudża , Lagos , Ibadan , Ilorin, Port Harcourt , Aba , Onitsha , Kano , Kaduna , Sokoto (stolica sułtanatu)

Spis treści

Historia

Ustrój polityczny

Nigeria to republika federalna. Głową państwa jest prezydent Goodluck Jonathan . Prezydent jest zarazem szefem rządu.

Podział administracyjny

Nigeria jest podzielona na 36 stanów i 1 terytorium.

Geografia i klimat

Główny artykuł: Geografia Nigerii

Nigeria jest położona nad Zatoką Gwinejską , gdzie znajduje się płaska i w niektórych miejscach bagnista nizina, w dużej części utworzona przez deltę Nigru . Wybrzeże typu lagunowego.

Centralna część Nigerii to pagórkowate wzniesienia i płaskowyże (Joruba, Udi, Oban). Północ kraju to jałowe niziny.

Roślinność w Nigerii można podzielić na strefy, zgodnie z warunkami klimatycznymi, od bardzo wilgotnych na południu (sąsiedztwo Oceanu Atlantyckiego ), do wybitnie suchych na północy (silny wpływ Sahary ). Najbardziej na południu występują tereny leśne (wilgotne lasy równikowe), na wybrzeżu występują namorzyny . Bardziej na północ pojawia się roślinność sawanny . Pora deszczowa trwa od czerwca do września. Północna część kraju to jałowa kraina.

Nigeria podzielona jest na trzy części przez rzeki Niger i Benue , które płyną odpowiednio z kierunku północno-zachodniego i wschodniego. Obie rzeki łączą się pod nową stolicą Abudżą i deltą Nigru wpadają do morza. Główne i zarazem największe miasta są położone na południu kraju.

Nigeria, położona nad Zatoką Gwinejską, jest najludniejszym państwem całego kontynentu. Zajmuje 3% jego powierzchni, skupiając prawie 14% ogółu ludności. Środowisko przyrodnicze Nigerii jest zróżnicowane. Południową część kraju zajmują niziny ciągnące się 200 km pasem wzdłuż wybrzeża. Część środkowa i północna to góry i wyżyny wznoszące się do 2000 m n.p.m. Klimat , w części południowej równikowy – gorący i wilgotny, przechodzi w części północnej początkowo w podrównikowy wilgotny, a następnie w podrównikowy suchy. Wraz ze zmianą klimatu zmienia się świat roślin i zwierząt.

Najważniejszymi stałymi rzekami kraju są Niger i jego dopływ Benue, które przy ujściu do Zatoki Gwinejskiej tworzą rozległą deltę. W północnej części kraju rzeki płyną okresowo tylko w porze deszczowej.

Nigeria liczy około 141 mln mieszkańców (2006). Pierwszy spis, przeprowadzony w latach 1952-1953, wykazał 31 mln mieszkańców. Od tego czasu liczba ta zwiększyła się prawie czterokrotnie. Nigerię zamieszkują 434 grupy etniczne, mówiące 395 językami, charakteryzujące się odmiennymi tradycjami i odrębną kulturą, sięgającą często czasów prehistorycznych. Północ jest zamieszkana głównie przez plemiona Hausa i Fulani, na południu dominują ludy Joruba i Ibo. Zróżnicowanie etniczne i religijne ludności było i jest przyczyną wielu konfliktów wewnętrznych, w czasie których dochodzi zazwyczaj do bezwzględnych porachunków między plemionami i masakry ludności cywilnej.

Ludność Nigerii w dużej części zatrudniona jest w rolnictwie. Sposób użytkowania ziemi zależy tu od warunków naturalnych i tradycji poszczególnych grup etnicznych. W Nigerii uprawia się maniok, kukurydzę, jam, taro, ryż, proso i sorgo – dla własnych żywieniowych celów – oraz kakaowiec (szóste miejsce w zbiorach kakao na świecie) i kauczukowiec (największa produkcja kauczuku naturalnego w Afryce), palmę oleistą i orzeszki ziemne dla celów eksportowych. W północnej części kraju, na rozległych obszarach sawanny i stepu, rozwinął się chów bydła, owiec, osłów, wielbłądów i kóz. W wodach Zatoki Gwinejskiej, gdzie występują bogate łowiska, rozwija się rybołówstwo morskie. Rolnictwo ma charakter ekstensywny. Gospodarstwa rolne są niewielkie, ponad 95% zajmuje powierzchnię nie większą niż 5 ha. Rozwijające się usługi i przemysł sprawiają, że coraz więcej Nigeryjczyków znajduje zatrudnienie poza rolnictwem. Wieś jednak jest przeludniona. Wysokie tempo przyrostu ludności zmusza do importu znacznych ilości żywności.

Najważniejszym bogactwem mineralnym Nigerii są bogate złoża ropy naftowej w delcie Nigru i na szelfie Zatoki Gwinejskiej. W produkcji ropy naftowej Nigeria zajmowała w 1998 r. 11 miejsce na świecie i pierwsze w Afryce. Mimo wydobywania innych surowców: węgla kamiennego, gazu ziemnego, cyny, kolumbitu (7 miejsce na świecie) oraz rozwoju wielu gałęzi przemysłu przetwórczego, ropa naftowa pozostaje głównym, bo przynoszącym około 95% wpływów, towarem eksportowym. Przemysł przetwórczy rozwija się tu powoli, zaś eksport ropy naftowej czy płodów rolnych – głównie kakao i kauczuku – nie zapewnia odpowiedniej ilości dewiz na inwestycje gospodarcze.

Przedsiębiorcy z krajów wysoko gospodarczo rozwiniętych niechętnie tu inwestują ze względu na niestabilną sytuację wewnętrzną, ciągłe zamieszki, konflikty, a nawet wojny. Produkt krajowy brutto wynosi 1400 $ na mieszkańca rocznie (2006).

Miasta

Główne miasta Nigerii to:

Gospodarka

Główny artykuł: Gospodarka Nigerii

Podstawą gospodarki Nigerii jest rolnictwo i przemysł wydobywczy . Głównymi uprawami żywieniowymi są: maniok , sorgo , proso , kukurydza , bataty i ryż . Uprawia się także palmę olejową , kakaowiec , orzeszki ziemne i bawełnę . Olej palmowy , kakao , bawełnę i kauczuk przeznacza się głównie na eksport . Najważniejszą rolę w gospodarce odgrywa przemysł wydobywczy , a zwłaszcza eksploatacja złóż ropy naftowej . Eksport ropy to główne źródło dochodu narodowego Nigerii. Wydobywa się tam również węgiel kamienny i cynę . Mimo rozwoju nowoczesnej gospodarki, ludzie nadal trudnią się prymitywnymi formami gospodarowania, np. koczowniczy chów zwierząt lub wypalanie sawanny pod uprawy. Nigeria należy do najlepiej rozwiniętych krajów Afryki Zachodniej. Na jej terytorium znajduje się dużo niewykorzystanych jeszcze bogactw mineralnych. Pomimo jej dużego potencjału gospodarczego i tak pozostaje krajem biednym.

Demografia

Główny artykuł: Demografia Nigerii

Mapa lingwistyczna Nigerii z 1979 .

Nigeria jest najbardziej zaludnionym krajem Afryki . Około jedna piąta mieszkańców Czarnego Lądu to obywatele nigeryjscy. Choć 25% Nigeryjczyków to mieszkańcy miast, to zaledwie 24 miasta przekroczyły populację 100 000 ludzi. Różnorodność zwyczajów, języków i tradycji między 250 grupami etnicznymi Nigerii daje bogate urozmaicenie.

Na północy dominującymi grupami etnicznymi (2/3 kraju) są Hausa i Fulanie (głównie muzułmanie ). Inne główne grupy etniczne tej części kraju to Nupe, Tiw , i Kanuri. Jorubowie dominują na południowym zachodzie. Połowa z nich to chrześcijanie , jedna czwarta to muzułmanie, czasami głęboko wierzący, a nawet fanatyczni. Chrześcijańska grupa Ibo jest największą grupą etniczną na południowym wschodzie. Również ta grupa nie jest jednolita pod względem wyznaniowym. Co prawda przeważają w niej katolicy , ale anglikanie , zielonoświątkowcy i ewangelicy także zajmują silną pozycję.

(P)- denominacje zaliczane do protestantyzmu

Efikowie, Ibibio/Annang, i Ijaw (czwarta co do wielkości grupa etniczna) stanowią kolejny segment tej mozaiki kulturowej. Ludzie różnych grup porozumiewają się po angielsku , znając jednocześnie jeden lub dwa języki nigeryjskie. Hausa, Joruba i Ibo są najbardziej rozpowszechnionymi językami w Nigerii. Nigeria charakteryzuje się jednym z najwyższych współczynników przyrostu naturalnego w Afryce zachodniej wynoszącym 32 promile.

Kultura

Nigeria jest trzecim największym producentem filmów fabularnych na świecie zaraz po Indiach i USA. W wytwórniach filmowych w Lagos zwanych Nollywoodem , powstaje do 500 filmów rocznie.

Święta państwowe

Święta państwowe
DataPolska nazwaOryginalna nazwa
1 stycznia Nowy Rok New Year's Day
trzy dni w marcu lub kwietniu Wielkanoc Easter
dwa dni w kwietniu zakończenie postu w miesiącu Ramadan – święto muzułmańskieEid el-Fitr = święto zakończenia postu
1 maja Święto Pracy Worker's Day
27 maja Dzień Dziecka Children's Day
dwa dni w czerwcuZakończenie miesiąca Zu al-Hidżdża – święto muzułmańskieEid el-Kabir lub Eid al-Adha = święto ofiar
dzień we wrześniuUrodziny Mahometa , proroka islamuEid el-Maulid
1 października Dzień NiepodległościIndependence Day
25 grudnia Boże Narodzenie Christmas

Przypisy

  1. United Nations Population Division ( ang. ). [dostęp 2010-01-25].
  2. [1] Dane statystyczne zaczerpnięto z książki Patricka Johnstona i Jasona Mandryka pt. "Operation World", oraz z innych źródeł

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Nigeria":

II wiek ...

Tablica rejestracyjna (MS)Meksyk (MEX)Mikronezja (FMS)Mołdawia (MD)Monako (MC)Mongolia (MGL)Mozambik (MOZ) NNaddniestrzeNambia (NAM)Nauru (NAU)Nepal (NEP) Niemcy (D) Niger (RN)Nigeria (WAN)Nikaragua (NIC)Nowa Zelandia (NZ)Norwegia (N) Niemiecka Republika Demokratyczna (DDR) OOman (OM) PPalau ...

Common law ...

1983 ...

1970 ...

Senat ...

1999 ...

1960 ...

2006 ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nigeria":

108. Demograficzne zróżnicowanie społeczeństw (plansza 4) 291 Indonezja – 218 Brazylia – 175 Rosja – 144 Bangladesz – 143 Pakistan – 142 Japonia - 128 Nigeria – 120 ...

117. Leśnictwo (plansza 8) ...

238. Nowa mapa polityczna świata (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie