Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Milicz

Milicz

Milicz
Herb
Flaga
Herb Milicza Flaga Milicza
Województwo dolnośląskie
Powiat milicki
Gmina
• rodzaj
Milicz
miejsko-wiejska
ZałożonoXII wiek
Prawa miejskie 1245
Powierzchnia 13,50 km²
Ludność (2008)
•  liczba
•  gęstość

11 889
880 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 71
Kod pocztowy 56-300
Tablice rejestracyjne DMI
Położenie na mapie Polski

Milicz
51°32'N 17°17'E / 51.533, 17.283 Na mapach: 51°32'N 17°17'E / 51.533, 17.283
TERC
( TERYT )
5020313034
Miasta partnerskie Lohr am Main
Urząd miejski
ul. Trzebnicka 2
56-300 Milicz
Strona internetowa miasta
Kościół Łaski

Milicz ( niem. Militsch) to miasto w północnej części województwa dolnośląskiego , leżące w powiecie milickim , siedziba gminy miejsko-wiejskiej Milicz , nad Baryczą . W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. wrocławskiego .

Według danych z 30 czerwca 2008 miasto ma 11 889 mieszkańców.[1] Siedziba urzędu miejskiego i starostwa powiatowego.

Miasto leży przy drodzej krajowej nr 15, przy linii kolejowej Wrocław - Jarocin , ok. 55 km od Wrocławia , 125 km od Poznania i ok. 45 km od Ostrowa Wielkopolskiego .

W okolicach Milicza znajdują się największe w Europie stawy hodowlane . Co roku władze miejskie organizują tu imprezę zwaną Świętem Karpia Milickiego oraz Dni Ziemi Milickiej. W mieście ma również siedzibę słynna szkoła leśna.

Spis treści

Rys historyczny

Milicz wzmiankowany po raz pierwszy w dokumencie z 1136 roku, wymieniony jako jedna z posiadłości arcybiskupstwa gnieżnieńskiego - zamek "Milich" w przywileju papieża Hadriana IV z 1154 r. Natomiast dokument z 1249 roku wymienia Milicz po łacinie jako Milicium. [2] Uzyskał prawa miejskie w 1245 [],

Od czasów Bolesława Krzywoustego Milicz należał do ziemi śląskiej i był siedzibą kasztelanii. W latach 1164 - 1358 należał do Księstwa wrocławskiego, wymieniony jako jedno z miast przypadłych księciu Bolesławowi Wysokiemu . Po Henryku Pobożnym miasto odziedziczył jego syn Henryk III . Później stanowił własność Henryka IV Probusa , a potem Henryka Grubego . W wyniku wojny z księciem głogowskim Milicz wchodzi we władanie Henryka Głogowczyka w roku 1290 roku. Po śmierci Henryka Wiernego w 1309 miasto wraz z Oleśnicą dziedziczą książęta oleśniccy - Bolko i Konrad od których Milicz zakupiło biskupstwo wrocławskie. Od 1494 siedziba wolnego państwa stanowego należącego do Kurzbachów, a od 1590 do Maltzanów . Zachowany średniowieczny układ miasta zbliżony do owalu, z rynkiem i ulicami zbiegającymi się przy dawnych bramach miejskich. 22 stycznia 1945 r. zdobyty przez Armię Czerwoną został wraz z tzw. Ziemiami Odzyskanymi przyznany Polsce w ramach ładu pojałtańskiego przez zwycięskie mocarstwa II wojny światowej jako rekompensata za utracone przez Polskę Kresy Wschodnie . Dotychczasowi mieszkańcy miasta ulegli wysiedleniu do Niemiec i zostali zastąpieni ludnością polską[].

Nazwa, herb, flaga

Nazwa Milicz pochodzi od imienia Milik, którego można uznać za legendarnego założyciela miasta. Została stworzona poprzez dodanie martwego już dziś przyrostka j, a więc brzmiała Milikj - podobnie jak Wrocławj czy Poznanj powstałe od Wroclawa i Poznana. Przyrostek ten z czasem powodował zmiękczenie poprzedzającej go spółgłoski, stąd dzisiejsza wymowa Wrocławia czy Poznań . Pierwotnie zatem nazwa Milicz musiała być wymawiana przez miękkie cz, które jednak w dalszych dziejach języka polskiego stwardniało.

Herb Milicza przedstawiający świętego Jerzego na koniu zabijającego smoka istnieje co najmniej od XV w., gdyż taki wizerunek widnieje na najstarszej zachowanej pieczęci miejskiej. Najprawdopodobniej ten święty był patronem jednego z milickich kościołów[].

Flaga niemieckiego Milicza składała się dwóch poziomych pasów: białego oraz żółtego i pochodziła od barw miejscowego bractwa kurkowego. W latach PRL najwyraźniej nie było potrzeby, by miasto miało własną flagę, ponieważ tym, jak ma wyglądać, zajęto się dopiero w połowie lat 90., kiedy zaplanowano zorganizować I Dni Ziemi Milickiej. By nie kojarzyła się z flagą papieską (biało-żółtą) radni postanowili dodać kolor zielony - symbol otaczających miasto lasów. Pierwotnie brano również pod uwagę kolor niebieski - symbol wody w Stawach Milickich, jednak zrezygnowano z niego, gdyż uznano, że byłoby to kontaminacją flag: papieskiej i maryjnej[].

Komunikacja

Przez miasto przebiegają drogi: krajowa i wojewódzkie:

oraz linia kolejowa ze stacją Milicz łącząca Milicz z miastami: Wrocław , Oleśnica , Krotoszyn , Jarocin , Poznań .

Komunikacje autobusowa w Miliczu i okolicach zapewnia lokalny oddzial przedsiebiorstwa PKS Wolow sp. z o.o. Utrzymywane sa regularne linie do Wroclawia, Wolowa, Trzebnicy, Olesnicy, Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego, Zmigrodu, Sulmierzyc, Krotoszyna, Jutrosina i in. Mozna tu tez spotkac autobusy przedsiebiorstw PKS Konin, PKS Polbus Wroclaw, PKS Leszno, PKS Ostrow Wielkopolski, PKS Bydgoszcz oraz PKS-Tour Jelenia Gora.

Turystyka i rekreacja

Gmina Milicz nastawiona jest na rozwój turystyki i rekreacji i w tym upatruje swoje szanse na przyszłość. Zwarte kompleksy leśne, atrakcyjne turystycznie i ekologicznie, są bogate w owoce runa leśnego i grzyby. Lasy te są miejscem organizowania imprez myśliwskich. Począwszy od agroturystyki w nastawionych na ten kierunek gospodarstwach wiejskich po wyspecjalizowane placówki hotelarskie położone z dala od zgiełku miasta można skorzystać z bogatej oferty noclegowej i wypoczynkowej.

Zabytki

Budynek banku PKO BP; dawna apteka
Rynek

Zobacz też

Przypisy

  1. Lucyna Nowak, Joanna Stańczyk, Agnieszka Znajewska: Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 30 VI 2008 r.) . Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2008. ISSN 1734-6118 .  ( pol. )
  2. Władysław Jan Grabski "300 miast wróciło do Polski" Instytut wydawniczy PAX Wrocław 1960

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Milicz":

Polskie zamki i twierdze ...

Ryszard Szurkowski ...

Mściwój II ...

Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu ...

Nutria ...

Województwo dolnośląskie ...

Rejencja wrocławska ...

Śląsk (prowincja) (Świdnica) Powiaty ziemskie Breslau (Wrocław) Brieg (Brzeg) Frankenstein (Ząbkowice Śl.) Glatz (Kłodzko) Groß Wartenberg (Syców) Guhrau (Góra) Habelschwerdt (Bystrzyca Kł.)Militsch (Milicz) Münsterberg (Ziębice) Namslau (Namysłów) Neumarkt (Środa Śląska) Neurode (Nowa Ruda) Nimptsch (Niemcza) Oels (Oleśnica)Ohlau (Oława) Reichenbach (Dzierżoniów) Schweidnitz (Świdnica) Steinau ...

Województwo wrocławskie ...

Syców ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Milicz":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie