Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Język polski » Liceum - lekcje

12345678910111213141516171819
Lekcja: "Tatry Podhalan."

Tatry Podhalan


Dolina Rówienki, widok
z przełęczy Krzyżne

Poniżej skał znajdują się lasy, kosodrzewiny, upłazy, przełęcze, wreszcie bory. Tu smreki są „grube jak filary w kościele”. Bohater noweli „Dziki Juhas” - Juhas Luptowski idzie borem, który rośnie pod Rówienkami. Drzewa mocno wbijają się konarami w ziemię. Są one tak wysokie i rozłożyste, że juhas z trudnością może dojrzeć niebo. W borze znajduje się dużo ziół, paproci, szczawiu, łopuchów i trawy. Roślinność ta sięga mu do kolan. W borze panuje głusza. Bohater z trudnością przedziera się przez gąszcz spróchniałych pni, w których grzęzną mu nogi. Jest tu wiele głazów, pomiędzy którymi znajdują się kłody i bale. Wszystko pokryte jest zielonym mchem. Czasem mech zwisa z konarów, wyglądając jak „siwozielona broda”.

„[...] A między drzewami żółte, wysokie kwiaty rosną – to sie czasem tak zaświeci zza gałęzi, żebyś rzekł, złego co patrzy na cię, aż się wzdrygniesz. I cicho tak, jak wiatru nie ma, że ani szmeru. Wody nawet z potoku nie słychać z dołu. Głuchy bór, jak trup.”

Ukazany przez Tetmajera bór to miejsce ponure i martwe. Przeraża nawet głównego bohatera „Dzikiego Juhasa”, który uchodzi za człowieka odważnego. Świadczy to o niezwykłej mocy tajemniczego, górskiego lasu, przed którym nawet najwięksi śmiałkowie czują respekt.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie