Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Rigoberta Menchú Tum

Rigoberta Menchú Tum

Warsztat tkacki Indianiek maja Kicze z Gwatemali


Rigoberta Menchú Tum (ur. 9 stycznia 1959 w Chimel) - gwatemalska działaczka demokratyczna, obrończyni praw Indian .

Indianka z należącego do ludu Majów plemienia Kicze (Quiché), działała jako katechetka i w ruchu robotników rolnych. Zmuszona do wieloletniego pobytu na emigracji w Meksyku , od niedawna ponownie w ojczyźnie, od 1981 aktywnie działa na rzecz praw Indian gwatemalskich oraz normalizacji po zakończeniu wojny domowej.

Jej ojciec zginął podczas antyrządowego protestu w jednej z ambasad Gwatemali, brat został porwany i zamordowany w 1979 roku przez prawicowe szwadrony śmierci , a matka została porwana, pobita, zgwałcona i zamordowana przez żołnierzy rok później.

W roku 1990 otrzymała Nagrodę UNESCO za Wychowanie dla Pokoju . W 1992 została uhonorowana pokojową nagrodą Nobla ; wyróżnienie to było nieco kontrowersyjne – w opinii wielu komentatorów pozostawało w związku z tzw. kluczem noblowskim – w tym przypadku zwrócono uwagę na prawa Indian w 500-rocznicę pierwszej wyprawy Kolumba .

Ponadto David Stoll w książce Rigoberta Menchú and the Story of All Poor Guatemalans z 1999 roku twierdzi, że niektóre zdarzenia opisane w głośnej autobiograficznej książce Menchú Tum Ja, Rigoberta z 1983 roku nigdy nie miały miejsca. Wprawdzie Stoll przyznał, iż nie nazwałby książki mistyfikacją, gdyż główne opisane tam fakty (śmierć najbliższych) istotnie miały miejsce, sama autorka zarzuciła mu "rasistowskie ukrywanie i wypaczanie zbrodni przeciwko Majom" i zaprosiła Stolla do Gwatemali, by mógł obserwować przesłuchania podczas procesu o zbrodnie ludobójstwa. Później jednak przyznała, że w swej autobiografii zmieniła pewne fakty, co jednak, w jej przekonaniu nie miało znaczenia dla istoty sprawy. Po ujawnieniu niezgodności niektórych opisanych w autobiografii wydarzeń ze stanem faktycznym pojawiły się głosy by odebrać autorce Nagrodę Nobla. Komitet jednakże wniosek taki odrzucił.

W roku 2004 przyjęła ofertę prezydenta Gwatemali Óscara Bergera współpracy we wdrażaniu pokojowych porozumień kończących wieloletnią krwawą wojnę domową w tym kraju.

Jak oświadczyła w wywiadzie z czerwca 2006 roku, Menchú Tum zamierza kandydować na prezydenta Gwatemali, ale jeszcze nie w wyborach zaplanowanych na rok 2007 , bowiem – jej zdaniem – system społeczno-polityczny kraju "nie jest jeszcze dojrzały". Za wystarczający sukces uznała póki co plany utworzenia pierwszej tubylczej partii w kraju, w którym ok. 60% mieszkańców to Indianie oraz to, że w Gwatemali rozpoczął się pierwszy proces najwyższych przedstawicieli byłych władz państwowych i wojska, oskarżonych o ludobójstwo .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Rigoberta Menchú Tum":

1992 ...

Trnawa ...

Zabytki romańskie w Polsce ...

Tum (województwo łódzkie) ...

Herod Wielki ...

Turbina gazowa ...

Kategoria:Nobliści - nagroda pokojowa Satō Albert Schweitzer Skwer Willy Brandta Gustav Stresemann Bertha von Suttner Nathan Söderblom T Tenzin Gjaco Matka Teresa z Kalkuty David Trimble Rigoberta Menchú Tum Desmond Tutu U UNICEF Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców W Elie Wiesel Jody Williams Elisabeth ...

Rigoberta Menchú Tum Warsztat tkacki Indianiek maja Kicze z GwatemaliRigoberta Menchú Tum (ur. 9 stycznia 1959 w Chimel) - gwatemalska działaczka ...

Pokojowa Nagroda Nobla za działania na rzecz zakończenia apartheidu i stworzenia demokracji w Republice Południowej Afryki1992 Rigoberta Menchú Tum ( Gwatemala ), za działania na rzecz praw człowieka, szczególnie wśród ...

Gmina Góra Świętej Małgorzaty ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rigoberta Menchú Tum":

056. Określenie rodzajnika (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie