Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Grzywacz chiński

Grzywacz chiński

Grzywacz chiński

Chinese crested dog - czyli częściowo owłosiony chiński grzywacz
Kraj patronacki Wielka Brytania
Kraj pochodzenia Chiny
Wymiary
Wysokość28 - 33 cm psy,
23 - 30 cm suki
Masamax. 5,5 kg
Klasyfikacja
FCI Grupa IX, Sekcja 4,
nr wzorca 288
AKC Toy
ANKC Grupa 1 - (Toys)
CKC Grupa 5 - (Toys)
KC(UK) Toy
NZKC Toy
UKC Grupa 8 - Companion Dog
Wzorce rasy
FCI AKC ANKC CKC KC(UK) NZKC UKC

Grzywacz Chiński (Chinese Crested Dog) - jedna z ras psów należąca do grupy psów do towarzystwa gr IX, w sekcji psów nagich.

Spis treści

Wygląd

Chiński grzywacz - odmiana owłosiona, czyli Powder Puff

Budowa

Pies tej rasy jest niewielki, szczupły i delikatny. Ma wąską kufę , lecz nie spiczastą. Posiadają wydatny nos i duże uszy. U odmiany bezwłosej uszy muszą być "stojące", a u odmiany owłosionej dozwolone są uszy "stojące" i "półstojące". Oczy są w kształcie migdałów.

Szata i umaszczenie

U odmiany nagiej występują włosy na głowie, łapach i ogonie. Ich skóra jest delikatna i ciepła w dotyku, w ciągu roku zmienia kolor - zimą jest jaśniejsza, a latem wskutek opalania zmienia barwę na ciemniejszą.Psy odmiany nagiej powinno się myć co dwa, trzy tygodnie, gdyż zanieczyszczenia osiadają bezpośrednio na skórze.Latem trzeba chronić ich skórę od słońca kremem z filtrem.W zimie grzywacze nagie powinny być odziewane w ubranka dla piesków. Zimowe spacery powinny być krótkie, nie jest jednak tak, że grzywacze od razu marzną na kość. Nie możemy im pozwolić stać w miejscu, trzeba także w zimie uważać na łapki.U odmiany owłosionej - Powder Puff - występuje podszerstek i miękka okrywa włosowa. Są to psy niealergizujące (nawet odmiana owłosiona), włos strukturą przypomina włos ludzki. Występują we wszystkich barwach i ich odcieniach.

Zachowanie i charakter

Psy tej rasy są pogodne i radosne,niektóre osobniki mogą źle znosić obecność innych psów, są aktywne. Lubią aportować, ganiać z właścicielem, lub innymi psami. Gdy grzywacz przynosi zabaweczkę, chcąc się bawić, a nikt na to nie reaguje sam zaczyna podrzucać sobie i ganiać z zabawką po całym domu. Są skore do zabaw z dziećmi, bez oznak agresji(trzeba oczywiście pamiętać o wczesnej socjalizacji z dziećmi,innymi pieskami i różnymi sytuacjami), dobrze znoszą warunki miejskie.Mogą mieszkać w mieszkaniu, jak i na dworze (wtedy trzeba zapewnić im odpowiednie warunki). Lubią spacery w mieście, ale także bieganie po lasach i polach. Przywiązują się do właściciela. Mogą bawić się z innymi ludźmi, ale gdy stracą z oczu właściciela lub członka rodziny zaczynają go wszędzie szukać.Pieski tej rasy są niezwykle ciekawskie, muszą wszystko obadać, obwąchać.

Chiński grzywacz podczas pokonywania przeszkody w zawodach agility

Użytkowość

Grzywacz chiński jest hodowany jako pies rodzinny i do towarzystwa. Jest świetnym psim towarzyszem, świetnie rozumie swojego właściciela. Wspaniały pies rodzinny.

Zdrowie i pielęgnacja

Przeciętnie żyją ok. 12 lat, choć zdarzają się osobniki żyjące dłużej. Nagie grzywacze mogą mieć problemy z uzębieniem. Jak każde psy ras małych i miniaturowych są bardziej narażone na wady uzębienia, trzeba dbać o ich ząbki. Trzeba dbać o delikatną skórkę grzywaczy( używać w lecie kremów z filtrem itp.)

Popularność

Rasa ta w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Na wystawie Światowej w Poznaniu w roku 2006 było 256 grzywaczy w tym 127 psów i 129 suk.


Inne hasła zawierające informacje o "Grzywacz chiński":

II wiek ...

I wiek ...

1398 ...

1884 ...

Boris Blacher ...

1592 ...

1977 ...

1225 ...

1878 ...

1863 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Grzywacz chiński":

006. Chiny (plansza 6) ...

135. Konflikty zbrojne w Azji i ich przyczyny (plansza 13) ...

013. Stoicyzm - cnota, natura, obowiązek (plansza 19) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie