Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Nysa Kłodzka

Nysa Kłodzka

Nysa Kłodzka
Nysa Kłodzka

Nysa Kłodzka w pobliżu Rezerwatu przyrody Dębina
Lokalizacja Europa
  Polska
Źródło Masyw Śnieżnika , w pobliżu Trójmorskiego Wierchu
Ujście Odra
powyżej Brzegu
50°49'08″N 17°39'30″E / 50.81889, 17.65833
Długość 181,7 km
Powierzchnia zlewni  4 565 km²
Średni przepływ 40m³-50m³ m³/s
Rzeki Polski

Nysa Kłodzka ( czes. Kladská Nisa, niem. Glatzer Neisse) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce , na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego , lewobrzeżny dopływ Odry .

Źródła w Masywie Śnieżnika , na zboczach Trójmorskiego Wierchu . W górnym swym biegu rzeka wykorzystuje naturalny kanał odpływowy jakim jest Rów Górnej Nysy . Następnie płynie przez ziemię kłodzką , skąd wyrywa się przez Góry Bardzkie w okolicy Barda tworząc malowniczy Przełom Nysy Kłodzkiej , jedną z największych osobliwości Sudetów. Przez Góry Bardzkie rzeka płynie kilkoma zakolami, charakterystycznymi raczej dla rzeki nizinnej – czym dowodzi swej antecedencji . Po opuszczeniu gór skręca gwałtownie na wschód i płynie Przedgórzem Sudeckim, by w Nysie wpłynąć na Nizinę Śląską. Przepływa przez woj. dolnośląskie i opolskie.

W górnym biegu płynie wartko tworząc wodospady , na równinie silnie meandruje . Często wylewa, właśnie z tego powodu powstały w XX w. dwa duże zbiorniki retencyjne w okolicach Otmuchowa ( Jezioro Otmuchowskie ) i Nysy ( Jezioro Nyskie ), które wykorzystuje się także w celach energetycznych i rekreacyjnych. Pomiędzy Kamieńcem Ząbkowickim i Paczkowem wybudowano dwa nowe zbiorniki (w 2002 roku): Topola i Kozielno razem tworzące Jezioro Paczkowskie .

W dolnym biegu wykorzystywana wraz Oławą jako źródło wody dla Wrocławia . Wybudowano kanał przerzutowy prowadzący wodę z Nysy do Oławy.

Na części swojego biegu jest tradycyjną granicą pomiędzy Górnym i Dolnym Śląskiem .

Spis treści

Powodzie

  • 1598 – ulewne deszcze spowodowały w Bardzie silne osunięcie ziemi ze stoków Bardzkiej Góry i przegrodzenie Nysy Kłodzkiej, która zalała miasto , a potem zmieniła koryto .
  • 1997Powódź tysiąclecia – przez rzekę przetaczała się fala 9 metrowa, która zalała Kłodzko . Zbiorniki retencyjne nie uchroniły od zalania również Nysy . W całej Kotlinie Kłodzkiej rzeki należące do dorzecza Nysy Kłodzkiej spowodowały olbrzymie straty. Średni przepływ wieloletni u ujścia Nysy Kłodzkiej do Odry wynosi 50 m³/s, przepływ nie powodujący strat w infrastrukturze poniżej zapory zależy od wezbrania Odry i waha się w zakresie 150 - 190 m³/s, natomiast w lipcu 1997 r. (powódź tysiąclecia) przepływ ten wynosił ponad 1500 m³/s. Wówczas zrzut awaryjny z Jeziora Nyskiego zalały m.in. Nysę, Lewin Brzeski, liczne wsie w dorzeczu rzeki, jak i przyczynił się do znacznego podniesienia się wody w Odrze, która zalała Wrocław.

Podziemne przekroczenie działu wodnego

Część wód potoku Kleśnica (wpadającego do Morawki, dopływu Białej Lądeckiej) odpływa podziemnie z czeskiej Morawy należącej do zlewiska Morza Czarnego . Mamy tu do czynienia z przekroczeniem kontynentalnego działu wodnego [].

Główne dopływy

lewostronne:

prawostronne:

Ważniejsze miejscowości od źródeł

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Nysa Kłodzka":

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski ...

1965 ...

Nankier ...

Pradolina ...

Gmina ...

Stare Miasto ...

Polskie zamki i twierdze ...

Zasadźca ...

Odra granicach Polski 742) km Powierzchnia zlewni 118 861 (z tego w Polsce 106 056) km² Największe dopływy Nysa Kłodzka , Bóbr , Nysa Łużycka , Warta Średni przepływ 535 m³/s u ujścia do Zalewu ...

Rzeki Niemiec ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nysa Kłodzka":

216 Koalicja antyhitlerowska. Konferencje Wielkiej Trójki (plansza 14) ...

228 Polska w okresie utrwalania się rządów komunistycznych (plansza 4) ...

Wody powierzchniowe w Polsce (plansza 18) Nysa Kłodzka ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie