Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Władysławów (województwo wielkopolskie)

Władysławów (województwo wielkopolskie)

Władysławówwieś w Polsce (1727-1870 i 1919-34 miasto) położona w województwie wielkopolskim , w powiecie tureckim , w gminie Władysławów .

Wieś położona jest wśród Pagórków Złotogórskich, będących północną częścią Wysoczyzny Tureckiej. Leży 10 kilometrów na północ od Turku , pośrodku trójkąta miast Konin - Koło - Turek .

Miejscowość jest siedzibą gminy Władysławów .

Spis treści

Historia

Dawne miasto szlacheckiego lokowane było na prawie miejskim w 1727 roku przez Władysława Jana Kretkowskiego, wojewodę chełmińskiego . Od 1728 roku Władysławów był w posiadaniu rodu Gurowskich.

Podstawą rozwoju Władysławowa było tkactwo. Pierwsza wzmianka o istnieniu cechu tkackiego pochodzi z 1738 roku. Osiedlili się tutaj wówczas tkacze z Czech i Saksonii .

Po drugim rozbiorze Polski , miasto przeszło do zaboru pruskiego , licząc około 520 mieszkańców i 72 domostwa. Mieszkańcy Władysławowa utrzymywali się głównie z rzemiosła, które obejmowało blisko 35 warsztatów.

Od 1807 roku miasto włączono w skład Księstwa Warszawskiego , zaś od 1815 roku wchodziło w skład Królestwa Polskiego . W XIX wieku rozwinęła się tu produkcja bryczek i wozów.

W 1870 roku Władysławów stracił prawa miejskie w wyniki reformy administracyjnej przeprowadzonej w Rosji . Prawa miejskie Władysławów odzyskał w 1919 roku [1], lecz utracił je ponownie w 1934 roku [2].

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa konińskiego .

Zabytki

W miejscowości zachował się XVIII-wieczny układ zabudowy. Interesującu zespół zabytków tworzą dawne domki tkaczy z przełomu XVIII i XIX wieku . Są to murowane budynki parterowe, kryte dachami naczółkowymi lub czterospadowymi. W niektórych zachowały się przelotowe sienie.

Na rynku wznosi się rokokowa figura świętego Jana Nepomucena z płaskorzeźbami świętych na cokole, pochodząca z 1751 roku.

Po przeciwległej stronie rynku w czterdziestą rocznicę wybuchu II wojny światowej , w 1979 roku, ustawiony został głaz narzutowy, upamiętniający poległych i pomordowanych w latach 1939 - 1945 .

W eklektycznym budynku dawnego kościoła ewangelickiego z drugiej połowy XIX wieku mieści się obecnie Gminny Ośrodek Kultury.

Sport

W miejscowości działa, założony w 1977 roku, Gminny Ludowy Klub Sportowy GLKS Znicz Władysławów, którego sekcja piłkarska uczestniczyła w rozgrywkach ligowych w latach 1977 - 1988 i po reaktywacji od sezonu 1998/1999. Od sezonu 2008/2009 zespół występuje w konińskiej klasie okręgowej .

Ludzie związani z Władysławowem

Przypisy

Bibliografia

  • Ziemia konińska - przewodnik turystyczny, Piotr Maluśkiewicz, Konin 1997 ,
  • Konin, Turek, Dobra, Golina, Rychwał, Tuliszków oraz okolice - przewodnik turystyczny, Andrzej Czesław Nowak, Poznań 1987 ,

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Władysławów (województwo wielkopolskie)":

Pęcice ...

Uznam ...

Czerwińsk ...

Strzebielino ...

Insurekcja kościuszkowska ...

Borowice (województwo dolnośląskie) ...

Ścięgny ...

Miłków (województwo dolnośląskie) ...

Podgórzyn (województwo dolnośląskie) ...

Kowary ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Władysławów (województwo wielkopolskie)":

01 Znaki drogowe - znaki uzupełniające (plansza 3) ...

Struktura i rozmieszczenie produkcji rolnej (plansza 19) ...

222. Warunki życia w Polsce (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie