Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nowy Jork (stan)

Nowy Jork (stan)

Stan Nowy Jork
Flaga stanowa Nowego Jorku
Pięczęć stanowa Nowego Jorku
Flaga stanowa Nowego Jorku Pieczęć stanowa Nowego Jorku
Przydomek: Empire State
Dewiza: Excelsior
Państwo   Stany Zjednoczone
Stolica Albany
Największe miasto Nowy Jork
Gubernator David Paterson
Język urzędowy angielski
Powierzchnia

 • ogółem
 • lądowa
 • wodna
 • % wodna

na 27. miejscu

141 205 km²
122 409 km²
18 795 km²
13,3 %

Populacja ( 2000 )
na 3. miejscu

23 890 120

Gęstość zaludnienia ( 2000 )
na 6. miejscu

155,18 os./km²

Piramida wieku
Wejście do Unii

 • kolejność
 • data


11
26 lipca 1788

Strefa czasowa Eastern: UTC -5/-4
Szerokość geograficzna40°29'40"N - 45°0'42"N
Długość geograficzna71°47'25"W - 79°45'54"W
Szerokość

Długość
Wzniesienie
 • najwyższe
 • średnie
 • najniższe

455 km

530 km
 
1629 m
305 m
0 m

ISO 3166-2 US-NY

Nowy Jork ( ang. State of New York lub New York State) – stan w północno-wschodniej części USA . Graniczy z jeziorami Ontario i Erie , z kanadyjskimi prowincjami Ontario i Quebec , a także ze stanami Vermont , Massachusetts , Connecticut , New Jersey i Pensylwania . Od południowego wschodu dotyka Oceanu Atlantyckiego .

Największym miastem stanu jest Nowy Jork gdzie mieszka prawie połowa jego mieszkańców. Inne duże miasta to Buffalo , Rochester , Syracuse i Albany .

Spis treści

Historia

Przed przybyciem Europejczyków obszary te zamieszkiwali Indianie Mohegan, Munsee i Delawarowie (grupa algonkińska ) oraz Mohawk , Oneida , Onondaga, Cayuga i Seneka (z Ligi Irokezów ). Pierwszym Europejczykiem który odwiedził terytorium przyszłego Nowego Jorku był Giovanni da Verrazano w 1524 . Henry Hudson w 1609 odkrył główną rzekę stanu, później nazwaną jego imieniem.

Pierwszymi stałymi europejskimi osadnikami byli Holendrzy , którzy od 1613 roku organizowali w okolicach Manhattanu prywatne terytorium zamorskie i po zasiedleniu go przez pierwszą grupę emigrantów w 1624 przekształcili je w holenderską prowincję o nazwie Nowe Niderlandy ( niderl. : Nieuw-Nederland, łac. : Novum Belgium lub Nova Belgica). Rok później założono tam Fort Amsterdam, (późniejszy Nowy Amsterdam , a od 1665 Nowy Jork ). W  1664 kolonię zajęli bez oporu Anglicy z sąsiedniej Nowej Anglii . Holendrzy odzyskali ją przejściowo w roku 1673 , znów przemianowując Nowy Jork (nazwany tak na cześć brata króla angielskiego, księcia Jorku) na New Orange. Jednak już rok później, po klęsce w III wojnie angielsko-holenderskiej , zrzekli się całej kolonii na rzecz Anglików, którzy przemianowali ją na Prowincję Nowy Jork (istniejącą do 1777 roku).

Miasto Nowy Jork było od początku miastem wielokulturowym i wieloreligijnym. Po przejściu kolonii pod władzę Anglików osadnicy holenderscy pozostali w kolonii, zachowali wolność religii i utrzymali swe duże wpływy polityczne i gospodarcze. Kolonia przyjęła też Żydów wydalonych z portugalskiej Brazylii . Miasto Nowy Jork rozwijało się nieustannie i około 1790 stało się największym miastem Stanów Zjednoczonych, mając wtedy około 33 tys. mieszkańców.

Podczas amerykańskiej wojny rewolucyjnej stan był miejscem intensywnych walk. W 1776 Brytyjczycy zdobyli miasto Nowy Jork i stworzyli z niego swoją główną bazę w Ameryce Północnej. Z tej bazy próbowali zdobyć panowanie nad rzeką Hudson i tym sam przeciąć kolonie amerykańskie na pół. Brytyjska porażka w bitwie pod Saratogą 19 września 1777 położyła kres tym planom. Brytyjczycy utrzymali się jednak w mieście Nowy Jork aż do zakończenia wojny gdyż Amerykanie nie próbowali zdobyć silnie ufortyfikowanego miasta.

Aż do końca XVIII wieku europejscy osadnicy zajmowali tylko południową część dzisiejszego stanu, osiedlając się głównie w dolinie rzeki Hudson i dookoła miasta Nowy Jork u jej ujścia. Tereny północne i północno-zachodnie obecnego stanu były zdominowane przez silne plemiona Indian (przede wszystkim Irokezów ), które do 1760 często posiadały poparcie Francuzów z sąsiedniej Kanady . Dopiero w trakcie amerykańskiej wojny rewolucyjnej armie USA zaczęły przejmować kontrolę w tych regionach. Ostatecznie tereny te formalnie stały się własnością USA na skutek traktatów podpisanych z Indianami do 1797 .

Geografia

Stan rozciąga się od Atlantyku do jezior Ontario i Erie. Na północy graniczy z Kanadą. Główne rzeki to Niagara , Hudson i Rzeka Świętego Wawrzyńca .

Demografia

Nowy Jork ma 17 421 800 mieszkańców (2005). Najpowszechniej używanymi językami są:

Uniwersytety i wyższe uczelnie

Informacje dodatkowe

Główne atrakcje turystyczne

Statua Wolności , wodospad Niagara , wyższa szkoła wojskowa West Point , Central Park , i inne.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Modern Language Association. Podane są wszystkie języki używane przez więcej niż 0,5% ogółu ludności.


Inne hasła zawierające informacje o "Nowy Jork (stan)":

Terabajt ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

I wiek ...

Uznam ...

Meczet w Kownie ...

Fosforan wapnia ...

XVI wiek ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nowy Jork (stan)":

21 Alkohol i inne używki. Kolizje i wypadki (plansza 1) ...

21 Alkohol i inne używki. Kolizje i wypadki (plansza 2) ...

20 Zachowanie się na drodze wobec pieszych i rowerzystów (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie