Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Stronie Śląskie

Stronie Śląskie

Stronie Śląskie
Herb Stronia Śląskiego
Województwo dolnośląskie
Powiat kłodzki
Gmina
• rodzaj
Stronie Śląskie
miejsko-wiejska
Założono1344
Prawa miejskie 1967
Burmistrz Zbigniew Łopusiewicz
Powierzchnia 2,38 km²
Wysokość500-610 m n.p.m.
Ludność (2008)
•  liczba
•  gęstość

6192
2617 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 74
Kod pocztowy 57-550
Tablice rejestracyjne DKL
Położenie na mapie Polski

Stronie Śląskie
50°17'44″N 16°52'39″E / 50.29556, 16.8775 Na mapach: 50°17'44″N 16°52'39″E / 50.29556, 16.8775
TERC
( TERYT )
5020108134
SIMC 020813 3
Miasta partnerskie La Machine
Staré Město
Chodzież
Dippoldiswalde
Szikszó
Urząd miejski
ul. Kościuszki 55
57-550 Stronie Śląskie
Strona internetowa miasta
Letni widok na Stronie Śląskie. W dali widoczny Masyw Śnieżnika
Kościół parafialny pw. św. Maternusa

Stronie Śląskie ( niem. Seitenberg) – miasto w woj. dolnośląskim , w powiecie kłodzkim , położone na ziemi kłodzkiej . Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Stronie Śląskie . W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. wałbrzyskiego .

Miasto było znanym ośrodek przemysłu szklarskiego dzięki Hucie Szkła Kryształowego "Violetta" , założonej w 1864 i postawionej w stan upadłości w 2008 r. Najbardziej lesista gmina w Polsce, bogata w unikalną florę i faunę .

Według danych z 30 czerwca 2008 miasto liczyło 6192 mieszkańców[1].

Spis treści

Geografia

Stronie Śląskie to niewielkie uprzemysłowione miasto w szerokiej i rozgałęzionej dolinie rzek: Białej Lądeckiej , Morawki i Siennej Wody . Cztery pasma górskie wydzielają dolinę , w której leży Stronie Śląskie: od północy Góry Złote , od południowego wschodu Góry Bialskie , od południa Masyw Śnieżnika zaś od zachodu góry Krowiarki .

Rys historyczny

Miejscowość nosiła nazwę Seitenberg i była niewielką wsią położoną obok znacznie większego Schreckendorf – dzisiejszego Strachocina . Wieś znana była wówczas z niewielkiego pałacyku królewny Marianny Orańskiej oraz manufakturowej huty ręcznie zdobionego szkła Oranienhütte. Rozwój przemysłu umożliwiło wybudowanie w 1897 r. linii kolejowej do Kłodzka .

W maju 1945 Seitenberg zajęty został przez wojska radzieckie. Miejscowość przyłączono następnie do Polski, wysiedlając jej dotychczasowych mieszkańców do Niemiec. Wobec braku historycznej nazwy słowiańskiej, Polacy początkowo nazywali miejscowość Żybocin, jednak w 1948 r. wprowadzono urzędowo obecną nazwę, nawiązującą znaczeniowo do formy niemieckiej (Seitenberg = "stronna góra"). Wieś zyskała na znaczeniu na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. Rozrosła się dzięki odkrytym w okolicy złożom fluorytu i rud uranu . Mimo że wydobywania rud uranowych zaprzestano dość szybko, a nieopłacalne kopalnie zasypano, to po inwestycji pozostało spore osiedle mieszkaniowe Morawka .

Dalszy rozwój zapewniła Stroniu znaczna rozbudowa huty szkła oraz rozpoczęcie wydobycia marmurów na skalę przemysłową. Dzięki temu w 1967 r. Stronie otrzymało prawa miejskie włączając w swój obręb wsie Strachocin oraz Goszów . Obecnie Huta Szkła Kryształowego "Violetta" (spółka akcyjna) jest głównym pracodawcą miasteczka obok zlokalizowanego tu wojewódzkiego szpitala psychiatrycznego.

Obecnie gmina stawia na turystykę – leży w pięknym krajobrazowo regionie, jest najbardziej lesistą w Polsce, posiada sporo ciekawych miejsc. Przemysł powoli zanika na korzyść rekreacji i sportu. Główną atrakcję stanowi tu odkryta w latach 60. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie . Od kilku lat okolica przyciąga turystów dobrymi warunkami narciarskimi, m.in. dzięki kompleksowi wyciągów na Czarnej Górze . Turystyce sprzyja także malowniczość górskich pejzaży, bliskość szczytu Śnieżnika oraz znanego uzdrowiska Lądka-Zdroju .

Przyroda

Cała gmina leży na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny . Park utworzono w 1981 r. dla ochrony górskiego krajobrazu. Na terenie gminy utworzone są cztery rezerwaty:

Atrakcje turystyczne w okolicy

Zabytki

Inne

Sieć drogowa i komunikacyjna

Głównym węzłem komunikacyjnym okolicy jest miasto powiatowe Kłodzko , od którego prowadzą do Stronia dobrze utrzymane asfaltowe szosy. Do miasteczka można dojechać od północy z Kłodzka , Lądka-Zdroju i Złotego Stoku . Od zachodu prowadzi droga z Bystrzycy Kłodzkiej i Międzylesia . Ze Stronia można wygodnie dojechać do wszystkich okolicznych wsi asfaltowymi drogami.

Miasto jest skomunikowane autobusami z Lądkiem Zdrojem , Kłodzkiem , Bystrzycą Kłodzką , Nową Rudą , Świdnicą , Wałbrzychem , Wrocławiem i Kudową-Zdrój . Stronie jest ostatnią stacją linii prowadzącej z Kłodzka przez Lądek-Zdrój . W gminie funkcjonują dwa turystyczne przejścia małego ruchu granicznego dla pieszych i rowerzystów na szczycie Śnieżnika oraz dla ruchu samochodowego na przełęczy Płoszczyna powyżej wsi Nowa Morawa .

Kursy pasażerskie na linii kolejowej z Kłodzka są czasowo zawieszone (2006.07.17).

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Lucyna Nowak, Joanna Stańczyk, Agnieszka Znajewska: Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 30 VI 2008 r.) . Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2008. ISSN 1734-6118 .  ( pol. )


Inne hasła zawierające informacje o "Stronie Śląskie":

Biegun północny ...

Wag ...

Rak języka ...

Oddychanie komórkowe ...

Studia ...

Tampere ...

Uznam ...

Vytautas Landsbergis ...

Kauen ...

Astrolabium ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Stronie Śląskie":

08 Omijanie (plansza 7) ...

Potęga o wykładniku całkowitym ujemnym (plansza 4) ...

15 Holowanie (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie