Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wyżyna Lubelska

Wyżyna Lubelska

Wyżyna Lubelska

Megaregion Pozaalpejska Europa Środkowa
Prowincja Wyżyny Polskie
Podprowincja Wyżyna Lubelsko-Lwowska
MakroregionWyżyna Lubelska
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Polska

Wyżyna Lubelska ( 343.1 ) – makroregion geograficzny w południowo-wschodniej części Polski , rozciągający się pomiędzy doliną Wisły na zachodzie i Bugu na wschodzie. Dalej ku północy przechodzi w Polesie Lubelskie , a ku południu w wał Roztocza . Obejmuje powierzchnię około 7000 km², a jej wysokość dochodzi do 314 m n.p.m. ( Działy Grabowieckie ). Najwyższym wzniesieniem Wyżyny Lubelskiej jest Wielki Dział , mierzący 390 m n.p.m. Prawie cały obszar wyżyny leży na terenie województwa lubelskiego , jedynie małe fragmenty Małopolskiego Przełomu Wisły i Wzniesień Urzędowskich wykraczają na tereny województw sąsiednich.

Największe miasta Wyżyny Lubelskiej to Lublin, Zamość i Kraśnik.

Wyżyna słynie z wąwozów lessowych w okolicach Kazimierza Dolnego , Bochotnicy i Kraśnika . Dzięki żyznym glebomczarnoziemom – Wyżyna Lubelska jest jednym z najbardziej rozwiniętych rolniczo obszarów Polski.

Wyżyna jest lekko pofałdowana, niemal bezleśna równina , pocięta wąwozami lessowymi i dolinami rzecznymi o łagodnych zboczach. Po ulewnych deszczach powstają w nim małe zagłębienia, które z czasem przekształcają się w wąwozy; potem zagłębienie staje się parowem . Gleby Wyżyny Lubelskiej utworzone zostały na lessach , których grubą warstwą pokryta jest cała wyżyna. Są one bardzo żyzne w niektórych partiach krainy (np. w okolicach Tomaszowa Lubelskiego ). Występują tam mady przy dolinach rzecznych, bogate w próchnicę gleby brunatne i czarnoziemy , rędziny – gleby zasobne w wapń. Są również mniej żyzne gleby takie jak płowe i bielicowe z małą warstwą próchniczą. Słońce, ciepło oraz odpowiedni klimat stworzyły świetne warunki do uprawiania pszenicy , tytoniu i chmielu . Najważniejszą jednak rośliną jest burak cukrowy . Dzięki temu jest tu wiele cukrowni .

Największym miastem na tym obszarze jest Lublin , gdzie w 1569 r. podpisano unię lubelską - umowę o złączeniu Polski i Litwy w jedno państwo . Ciekawym miejscem jest też zabytkowe miasto Zamość . Zostało założone w XVI w. przez kanclerza wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego .


Inne hasła zawierające informacje o "Wyżyna Lubelska":

Historia Australii ...

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski Garb Gielniowski 342.33 Przedgórze Iłżeckie 342.34-5 Góry Świętokrzyskie 342.36 Wyżyna Sandomierska 342.37 Pogórze Szydłowskie 343 Wyżyna Lubelsko-Lwowska 343.1 Wyżyna Lubelska 343.11 Małopolski Przełom Wisły 343.12 Płaskowyż Nałęczowski 343.13 Równina Bełżycka 343.14 Kotlina Chodelska 343.15 Wzniesienia ...

Szkocja ...

Małopolska Droga św. Jakuba ...

Bazylika mniejsza ...

Zamość ...

Tybet ...

Pogórze Karpackie ...

Unia realna ...

Unia lubelska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wyżyna Lubelska":

Regiony fizycznogeograficzne Polski (plansza 16) ...

203. Ukształtowanie powierzchni Polski (plansza 12) ...

111. Polska i Litwa za panowania Jagiellonów (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie