Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Kazimierz Fajans

Kazimierz Fajans

Kazimierz Fajans (także Kasimir Fajans, ur. 27 maja 1887 w Warszawie - zm. 18 maja 1975 w Ann Arbor , Michigan , USA ), fizykochemik amerykański pochodzenia polskiego, współtwórca nauki o promieniotwórczości . Trzykrotny kandydat do Nagrody Nobla .

Kazimierz Fajans urodził się w zasłużonej dla Polski zasymilowanej rodzinie żydowskiej . W 1904 ukończył szkołę średnią w Warszawie, następnie studiował chemię w Niemczech , początkowo w Uniwersytecie w Lipsku , a następnie w Heidelbergu i Zurichu . W 1909 uzyskał doktorat za badania nad syntezą stereoselektywną związków chiralnych . W latach 1910 - 1911 odbył roczny staż w Manchesterze , w Anglii, w laboratorium E. Rutherforda , gdzie zajmował się badaniem promieniotwórczości . Odkrył wówczas dwutorowy rozpad ( α i β ) jednego z izotopów bizmutu (zjawisko bifurkacji (rozgałęziania się) szeregów promieniotwórczych ). Wyznaczył okresy połowicznego zaniku niektórych radionuklidów. Następnie wrócił do Niemiec i objął stanowisko asystenta , a później docenta na Politechnice w Karlsruhe .

W 1912 odkrył niezależnie od Fredericka Soddy'ego prawo przesunięć promieniotwórczych (reguła Soddy'ego-Fajansa), które pozwoliło ustalić położenie w układzie okresowym wszystkich znanych pierwiastków promieniotwórczych i przyczyniło się do poznania izotopów pierwiastków. Wraz ze swoim doktorantem, Osvaldem H. Göhringiem, odkrył pierwiastek o liczbie atomowej 91 - brevis , któremu nadana została później nazwa protaktyn . Na podstawie analizy szeregów promieniotwórczych odkrył istnienie izotopów trwałych (niepromieniotwórczych). W wyniku badań adsorpcji jonów pierwiastków promieniotwórczych sformułował ogólne reguły strącania substancji z roztworów .

W roku 1917 objął Katedrę Chemii Fizycznej na Uniwersytecie Monachijskim , a od 1932 kierował Instytutem Chemii Fizycznej, który powstał dzięki dotacji Fundacji Rockefellera . Zajmował się wówczas budową cząsteczek i kryształów , odkrywając różne zależności termochemiczne i refraktometryczne dla substancji krystalicznych. Jego metoda oceny charakteru jonowo-kowalencyjnego wiązania chemicznego znana jest obecnie jako reguły Fajansa . W roku 1935 opuścił Niemcy w związku z eskalacją prześladowań hitlerowskich (m.in. pozbawienie go stanowiska profesora ). W tym czasie, ze względu na kampanię antysemicką , nie doszło do objęcia przez niego Katedry Chemii Nieorganicznej na Uniwersytecie Lwowskim po śmierci Stanisława Tołłoczki . Na krótko zatrzymał się w Cambridge w Anglii, a następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych , do Ann Arbor ( Michigan ), gdzie w 1936 objął katedrę na Uniwersytecie Stanu Michigan, z którym był związany do końca swego życia. Badania reakcji jądrowych przy użyciu cyklotronu doprowadziły go do odkrycia nowych izotopów ołowiu i renu .

W wyniku dalszych badań budowy cząsteczek opracował kwantykułową teorię wiązania chemicznego , która jednak nie zyskała akceptacji środowiska naukowego[1]. W wieku 70 lat przeszedł na emeryturę, ale pozostał aktywny zawodowo. Był członkiem Polish Institute of Arts and Sciences of America i wielu towarzystw oraz akademii naukowych.

Źródła

Przypisy

  1. Kwantykułami nazwane zostały zespoły elektronów , a cząsteczki stanowią układ jąder i kwantykuł oddziałujących elektrostatycznie .


Inne hasła zawierające informacje o "Kazimierz Fajans":

Mieszko II Lambert ...

Oddychanie komórkowe ...

Kazimierz Wołkowycki ...

Władysław Komar ...

1484 ...

Stanisław Narutowicz ...

1362 ...

1361 ...

1884 ...

Wnioskowanie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kazimierz Fajans":

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 3) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

117 Gospodarka folwarczno-pańszczyźniana (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie