Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ken Salazar

Ken Salazar

Kenneth Lee Salazar
Data urodzenia 2 marca 1955
Sekretarz Zasobów Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych
Okres urzędowaniaod 20 stycznia 2009
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Dirk Kempthorne
Senator Stanów Zjednoczonych z Kolorado
Okres urzędowaniaod 3 stycznia 2005
do 20 stycznia 2009
Poprzednik Ben Nighthorse Campbell
Następca Michael Bennet

Kenneth Lee Salazar, znany jako Ken Salazar (ur. 2 marca 1955 ) – amerykański polityk , ranczer i działacz ochrony środowiska naturalnego ze stanu Kolorado , który od stycznia 2005 roku reprezentuje w Senacie Stanów Zjednoczonych . Związany jest z Partią Demokratyczną .

Wraz z wyborem do izby wyższej Kongresu w 2004 Salazar został pierwszym (obok wybranego w tym samym roku Mela Martineza , republikanina z Florydy ) od roku 1977 senatorem latynoskiego pochodzenia. Dołączył do nich w styczniu 2006 Bob Mendenez, demokrata z New Jersey . Od 20 stycznia 2009 r. Sekretarz Zasobów Wewnętrznych Stanów Zjednocznonych.

Spis treści

Wczesne lata

Urodził się w Alamosa , ale wychował w innym mieście Kolorado, Manassa, znajdującej się na obszarze San Luis Valley.

Uczęszczał do szkoły średniej w Conejos County, którą ukończył w 1973 . Następnie kontynuował naukę na Colorado College ( nauki polityczne ), ukończonym w 1977 , oraz na wydziale prawa University of Michigan (ukończonym w 1981 z tytułem doktora praw). Ken Salazar został też wyróżniony tytułem doktora honoris causa Colorado College ( 1993 ) oraz University of Denver ( 1999 ).

Rodzina

Jego rodzice byli pochodzenia meksykańskiego . Ojciec przyszłego senatora , Henry Salazar, zmarł 23 grudnia 2001 . Matka Emma żyje do dziś.

Ken Salazar ma siedmioro rodzeństwa. Siostry Margaret, Elaine i June, oraz braci Leandra (zmarł w 1992 ), LeRoya, Elliota i Johna. John Salazar (ur. 21 lipca 1953 ) również jest politykiem, który w 2005 został członkiem Izby Reprezentantów z Kolorado.

Salazar jest od roku 1985 żonaty z Hope Hernandez. Mają dwie córki: Andreę i Melindę.

Kariera przed wyborem na senatora

Po ukończeniu studiów prawniczych Salazar rozpoczął prywatną praktykę adwokacką . W roku 1986 został mianowany szefem zespołu doradców prawnych świeżo upieczonego gubernatora Kolorado, demokraty Roya Romera.

W roku 1990 Romer mianował go do swego gabinetu w randze szefa departamentu ds. środowiska naturalnego. Salazar zawsze uchodził za zwolennika ochrony środowiska. W 1994 opuścił stanowe władze w celu powrotu do prywatnej praktyki.

Powrócił w 1998 , kiedy wybrano go na stanowisko prokuratora generalnego Kolorado. Urząd ten pełnił w latach 1999 - 2005 . Wybrano go ponownie w 2002 . Jego poprzedniczką na tym stanowisku była przyszła sekretarz ds. zasobów wewnętrznych w gabinecie prezydenta George'a W. Busha Gale Norton .

Senator Stanów Zjednoczonych

W roku 2004 zgłosił swoją kandydaturę do Senatu , w miejsce odchodzącego Bena Nighthorse'a Campbella . Zwyciężył w prawyborach demokratycznych i pokonał w listopadzie swego republikańskiego oponenta. Był jednym z dwóch demokratycznych kandydatów, obok Baracka Obamy z Illinois , którzy w 2004 odebrali republikanom dwa miejsca w Senacie.

Został zaprzysiężony 3 stycznia 2005 roku. Jego następcą na stanowisku prokuratora generalnego Kolorado został John W. Suthers, republikanin mianowany na to miejsce przez gubernatora Billa Owensa.

Pozycje polityczne

Salazar uchodzi za umiarkowanego demokratę. Mimo silnego poparcia dla idei ochrony środowiska przez wielu uważany jest za członka bardziej konserwatywnego skrzydła swej partii, choć na pewno nie konserwatystę w wydaniu republikańskim.

Senator Ken Salazar:

Generalnie w większości klasyfikuje się go jako umiarkowanego centrystę-populistę-liberała.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress ( ang. )


Inne hasła zawierające informacje o "Ken Salazar":

1986 ...

Straż Praw ...

1932 ...

1969 ...

1937 ...

1970 ...

Ziemia ...

Styl kierowania ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Zimna wojna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ken Salazar":

Kresy Adama Mickiewicza (plansza 22) ...

24. Faszyzm (plansza 16) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie