Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wojna krymska

Wojna krymska

Wojna krymska

Oblężenie Sewastopola
Data 16 października 185330 marca 1856
Miejsce Krym , Bałkany , Morze Czarne , Morze Bałtyckie i Ocean Spokojny
Przyczynawkroczenie wojsk rosyjskich do tureckich księstw naddunajskich, Mołdawii i Wołoszczyzny
Wynikzwycięstwo Imperium osmańskiego , Wielkiej Brytanii , Francji i Sardynii
Strony konfliktu
  Imperium osmańskie
  Wielka Brytania (od 1854 )
II Cesarstwo Francuskie (od 1854)
Królestwo Sardynii (od 1855 )
Księstwo Nassau
  Imperium Rosyjskie
bułgarscy ochotnicy
Dowódcy
Abdulmecid I
Omar Pasza
Antoni Aleksander Iliński
Abdulkerim Nadir Pasza
Napoleon III
Jacques Leroy de Saint Arnaud
François Certain de Canrobert
Aimable Pélissier
François Achille Bazaine
Patrice Mac-Mahon
George Hamilton-Gordon
James Graham
FitzRoy Somerset
William Williams
Camillo Cavour
Alfonso Ferrero La Marmora
Mikołaj I
Aleksandr Mienszikow
Paweł Nachimow
Wasili Zawojko
Nikołaj Murawiow-Amurski
Jefimij Putiatin
Władimir Istomin
Jegor Tołstoj
Siły
ok. 300 000 Francuzów
ok. 250 000 Brytyjczyków
ok. 165 000 Turków
ok. 10 000 Sardyńczyków
ok. 700 000 Rosjan[1]
ok. 4 000 Bułgarów
Straty
Zabici, zaginieni i ofiary chorób:
ok. 95 000 Francuzów
ok. 45 000 Turków
ok. 22 000 Brytyjczyków
ok. 2 200 Sardyńczyków
Zabici, zaginieni, ofiary chorób i ranni:
ok. 522 000[2][3] z czego zabici 60 000[4] – 110 000[5][6]
Wojna krymska

Olteniţa - Cetate - Silistra - Synopa - Kurekdere - Bomarsund - Pietropawłowsk - Alma - Sewastopol - Bałakława - Inkerman - Eupatoria - Taganrog - Czorna - Kars - Kinburn

Wojna krymska ( 1853 - 1856 ) – wojna między Imperium Rosyjskim a imperium osmańskim i jego sprzymierzeńcami ( Wielką Brytanią , Francją i Sardynią ). Była pierwszym w historii konfliktem zbrojnym, którego przebieg relacjonowano na bieżąco i który uwieczniono na fotografiach.

W 1852 roku między Rosją i Francją rozpoczął się spór o prawa duchowieństwa prawosławnego , względnie katolickiego do opieki nad miejscami świętymi i w ogóle niemuzułmańską ludnością imperium tureckiego. W spór wmieszała się Wielka Brytania, w mniejszym stopniu również Austria i Prusy , a przedmiot sporu rozszerzył się o strefy wpływów tych mocarstw w Turcji oraz rewindykacje dotychczasowych jej zobowiązań wobec Rosji. Szczególnie Wielkiej Brytanii zależało na podsycaniu wrogości między Turcją i Rosją, przy czym okręty brytyjskie wpłynęły do Cieśniny Dardanelskiej .

W lutym 1853 roku car Rosji Mikołaj I Romanow skierował do Turcji ultimatum w sprawie przekazania pod jej opiekę wszystkich prawosławnych obywateli w Imperium Osmańskim. Car wykazał się bardzo błędną oceną ówczesnej sytuacji politycznej. Był pewny neutralności Austrii, którą wsparł w walce z Węgrami. Przewidywał, że Anglia nie jest zdolna do współpracy z odwieczną konkurentką, Francją. Gdy sułtan ultimatum odrzucił, wojska rosyjskie weszły do księstw naddunajskich Wołoszczyzny i Mołdawii . Wówczas Turcja wypowiedziała Rosji wojnę a jej wojska zaatakowały rosyjskie terytoria na Kaukazie , skąd zostały jednak wyparte, a flota turecka zniszczona 30 listopada 1853 roku w bitwie morskiej pod Synopą , w południowej części Morza Czarnego .

Zwycięstwo rosyjskie pod Synopą podburzyło opinię publiczną w Anglii i Francji, a państwa te pospieszyły z pomocą Turcji, zaś Austria wysłała swe wojska na Wołoszczyznę (chociaż nie wstąpiła do związku przeciw Rosji). Anglia i Francja, wykorzystując swe panowanie na morzach, dokonały szeregu bombardowań i prób desantu w Finlandii , Zatoce Fińskiej , na wyspach Alandzkich na Bałtyku , w Pietropawłowsku na Kamczatce oraz w Odessie i Kerczu na Morzu Czarnym. We wrześniu 1854 60 tysięcy żołnierzy wojsk brytyjskich, francuskich i tureckich wylądowało na Półwyspie Krymskim . Dołączyły do nich później także wojska Sardynii . Sprzymierzeni zajęli półwysep bez większych walk, z wyjątkiem miasta i twierdzy Sewastopol , którego oblężenie, połączone z ciężkimi bombardowaniami, trwało przez 11 miesięcy, do września 1855 roku. Do historii przeszła też szarża lekkiej kawalerii brytyjskiej na stanowiska rosyjskiej artylerii w bitwie pod Bałakławą . W trakcie wojny krymskiej zmarł car Rosji Mikołaj I Romanow , a tron po nim przejął jego syn Aleksander II ( 1855 - 1881 ).

Po zdobyciu przez sprzymierzonych Sewastopola, wojna krymska trwała jeszcze przez prawie pół roku, ale działania wojenne ograniczyły się już tylko do terenów Zakaukazia i sporadycznych ataków floty brytyjskiej na miasta rosyjskie nad Bałtykiem i Morzem Białym . Trwała też angielska blokada cieśnin duńskich, uniemożliwiająca Rosji eksport zboża i innych towarów. Wojna ostatecznie zakończona została 30 marca 1856 roku traktatem pokojowym na kongresie w Paryżu . Według jego ustaleń Rosja musiała odstąpić południową część Besarabii Turcji, która utrzymała też protektorat nad Mołdawią, Wołoszczyzną i Serbią, Morze Czarne ogłoszone zostało jako neutralne, czyli otwarte dla wszystkich flot, a ponadto mocarstwa zachodnie przejęły opiekę nad całą ludnością chrześcijańską w imperium tureckim.

Siódma wojna rosyjsko-turecka, przez poszerzenie jej o wojnę krymską, przy udziale W. Brytanii i Francji, zakończyła się więc przegraną Rosji. Upokarzający dla Rosji był zwłaszcza zakaz posiadania floty wojennej i budowy twierdz przybrzeżnych na Morzu Czarnym. Wojna wykazała zacofanie techniczne i gospodarcze Rosji, głównie w rozwoju szlaków komunikacyjnych i budowie okrętów, korupcję i niedowład w zaopatrzeniu wojsk oraz nieudolność dowódców. Np. z braku połączenia kolejowego zaopatrzenie na front krymski dowożone było przez bezdroża Ukrainy wozami zaprzężonymi w woły . Innym przykładem dysproporcji możliwości technicznych był zasięg broni obu stron. Karabiny wojsk inwazyjnych miały zasięg do 1200 metrów, podczas gdy karabiny rosyjskie – 300 metrów.

Wojna ta była swoistym katalizatorem, który przyspieszył wiele przemian dokonujących się w XIX wieku . W wyniku ciągłych braków zaopatrzenia i wyposażenia dla żołnierzy, Wielka Brytania zaczęła wprowadzać metody przemysłowe do produkcji broni osobistej . Wkrótce jej śladem podążyły inne kraje europejskie. Wynik wojny skłonił również władze Rosji do pewnej refleksji, czego efektem było zniesienie poddaństwa na terenie Imperium Rosyjskiego w 1861 roku.

Polacy w wojnie krymskiej

Polacy chcieli wykorzystać wojnę do odzyskania niepodległości. Za zgodą sułtana próbowali budować wojsko polskie na terenie Turcji (Adam Mickiewicz). Michał Czajkowski (Sadyk Pasza) utworzył oddziały kozaków otomańskich, a Władysław Zamoyski – polską Dywizję Kozaków Sułtańskich . W 1855 r. zgłosiła się do służby jako podlekarz przy sztabie Dywizji Kozaków Sułtańskich Józefa Rostkowska .

Wojna krymska pomimo że toczona w połowie XIX wieku posiadała szereg cech wojen dwudziestowiecznych, szczególnie I wojny światowej . Większa część działań wojennych miała charakter wojny pozycyjnej, toczonej w okopach wokół Sewastopola. Była ona też jednym z pierwszych konfliktów relacjonowanych na bieżąco na łamach prasy.

Bibliografia

Przypisy

  1. Военная Энциклопедия, М., Воениздат 1999, Tom 4, str.315
  2. Военная Энциклопедия, М., Воениздат 1999, Tom 4, str. 317
  3. The Osprey Companion to Military History, R Cowley and G Parker (eds.), Osprey Publishing, 1996, , str. 116
  4. Royle. The Books "Crimea" and The Great crimean war"
  5. John Sweetman, Crimean War, Essential Histories 2, Osprey Publishing, 2001, , p.89
  6. Clive Pointing, The Crimean War: The Truth Behind the Myth, Chatto & Windus, London, 2004, , str. 344


Inne hasła zawierające informacje o "Wojna krymska":

II wiek ...

Adwentyzm ...

Synagoga Chóralna w Kownie ...

1499 ...

Iwan IV Groźny ...

XVI wiek ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Antanas Smetona ...

Działania wojenne ...

Szlezwik ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wojna krymska":

008c. Grecja (plansza 12) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie