Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ludwik VIII Lew

Ludwik VIII Lew

Ludwik VIII Lew (ur. 5 września 1187 w Paryżu , zm. 8 listopada 1226 w Château de Montpensier-en-Auvergne) – król Francji w latach 1223 - 1226 . Syn Filipa II Augusta z dynastii Kapetyngów i Izabelli z Hainaut .

Spis treści

Książę Ludwik

W 1216 angielscy baronowie zbuntowali się przeciwko rządom króla Jana bez Ziemi i zaproponowali tron angielski Ludwikowi. Inwazja Anglii spotkała się z niewielkim tylko oporem, Ludwik wkroczył do Londynu , gdzie w maju 1216 został proklamowany (lecz nie koronowany!) królem Anglii w katedrze św. Pawła . 14 czerwca zdobył Winchester i kontrolował ponad połowę królestwa Anglii . W 1217 stopniowo utracił poparcie wspierających go baronów i na mocy traktatu z Lambeth zmuszony został do rezygnacji z roszczeń do korony angielskiej na rzecz Henryka III .

Król Ludwik

Koronacja Ludwika i Blanki Kastylijskiej

Ludwik objął tron francuski po śmierci swojego ojca, Filipa II Augusta , 14 lipca 1223 . Koronacja jego i jego żony – Blanki Kastylijskiej nastąpiła 6 sierpnia 1223 , w katedrze w Reims . Jako król kontynuował konflikt z Plantagenetami , zdobywając na nich Poitou i Saitonge w 1224 .

1 listopada 1223 Ludwik wydał edykt zabraniający arystokracji francuskiej pożyczania pieniędzy od Żydów . Egzekwowanie tego edyktu było jedną z przyczyn długoletniego konfliktu z Tybaldem IV , hrabią Szampanii .

W 1225 synod w Bourges ekskomunikował hrabiego Tuluzy Rajmunda VII i ogłosił krucjatę przeciwko niemu. Król Ludwik chętnie przyłączył się do krucjaty, pragnąć umocnić i rozszerzyć władzę królewską w Langwedocji . Hrabia Foix , Roger Bernard II próbował mediacji pomiędzy monarchą a wyklętym arystokratą, ale Ludwik odrzucił rozwiązania dyplomatyczne na rzecz siłowych. W lipcu 1226 król dotarł do Awinionu i zdobył miasto po trzymiesięcznym oblężeniu. Chory na dyzenterię , umarł we wsi Montpensier w Owerni 8 listopada 1226 .

Grób króla znajduje się w bazylice Saint-Denis . Następcą został jego syn, Ludwik IX Święty .

Małżeństwo i potomstwo

W wieku trzynastu lat poślubił 23 maja 1200 Blankę Kastylijską , córkę króla Alfonsa VIII , z którą miał liczne potomstwo:

Zobacz też


Poprzednik
Filip II August
król Francji
1223 - 1226
Następca
Ludwik IX Święty


Inne hasła zawierające informacje o "Ludwik VIII Lew":

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...

Oddychanie komórkowe ...

I wiek ...

Wiktor Sukiennicki ...

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

Astrolabium ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ludwik VIII Lew":

Algorytmy - podstawy i zastosowanie (plansza 2) ...

016d. Polska Piastów (plansza 22) ...

107 Wojna trzydziestoletnia (plansza 15) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie