Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Maria Koszutska

Maria Koszutska

Maria Karolina Sabina Koszutska, ps. Wera Kostrzewa (ur. 2 lutego 1876 w Główczynie , zm. 9 lipca 1939 w Moskwie ) - polska działaczka socjalistyczna i komunistyczna, dziennikarka .

Spis treści

Życiorys

Urodziła się w Główczynie koło Kalisza w majątku ziemskim rodziców Karola i Zuzanny z Gzowskich, młodość spędzała w późniejszej posiadłości Koszutskich w Kadzidłowej w powiecie łęczyckim. W 1891 przyjechała do Warszawy na dalszą naukę do renomowanej pensji pani Henryki Czarnockiej przy ul. Brackiej 18. Wśród koleżanek jej znalazły się Beata Łysińska , Natalia Gąsiorowska , a w tym czasie uczyły się tam też m.in. Maria Wysłouchowa i Helena Radlińska . W 1893 zakończyła naukę w pensji, a w rodzinnej wsi założyła tani sklepik i podjęła nauczanie.

W 1898 wyjechała na Litwę , pracując tam jako prywatna nauczycielka. W 1900 wróciła Warszawy i w 1901 została dyplomowaną nauczycielką domową z prawem nauczania w szkole prywatnej. Wyjechała do paryskiej Sorbony na jednoroczne studia, skąd po powrocie podjęła pracę w Łodzi .

Od 1902 członek PPS , gdzie poznała swojego przyszłego męża - elektryka Józefa Ciszewskiego . Jesienią 1902 została kierowniczką szkoły średniej w Łodzi . W marcu 1903 została aresztowana i trafiła do więzienia łódzkiego, skąd przeniesiono ją na Cytadelę Warszawską , gdzie przez 3 miesiące była więziona w X Pawilonie . W czerwcu tego samego roku została zwolniona z kaucją i pod nadzorem policji w Kadzidłowej oczekiwała na wyrok.

W kwietniu 1904 została skazana na na trzy lata zesłania do Chołmogorów (70 kilometrów od Archangielska ), wyrok został skrócony do dwóch lat, gdzie osiedliła się razem z Ciszewskim. W październiku uzyskała zezwolenie na czasowy powrót do kraju z uwagi na ciężką chorobę matki i po jej śmierci wyjechała do Warszawy podejmując nielegalną działalność pod ps. Wera. 22 grudnia 1905 została aresztowana w mieszkaniu Józefa Bieleckiego i przekazana Warszawskiemu Okręgowemu Sądowi Wojennemu. W kwietniu 1906 adwokat Stanisław Patek wniósł alarmujące podanie do generalnego gubernatora o wypuszczenie jej z więzienia (przebywała w kobiecym więzieniu śledczym tzw. Serbii na ul. Dzielnej 26 w Warszawie). Po 4 miesiącach została przewieziona do szpitala, skąd zbiegła.

Od 1906 w PPS-Lewicy, zasiadała w zarządzie partii. W maju 1906 została wybrana na członka egzekutywy Warszawskiego Komitetu Robotniczego, sprawowała także nadzór nad Warszawską Organizacją Bojową Kazimierza Sosnkowskiego . W listopadzie 1906 na zjeździe w Wiedniu dokonał się rozłam w PPS, w wyniku którego Wydział Organizacji Bojowej i zwolennicy Józefa Piłsudskiego znaleźli się poza partią zakładając PPS-Frakcję Rewolucyjną , natomiast Wera pozostała w PPS-Lewicy . 7 sierpnia 1906 Maria Koszutska i Józef Ciszewski zawarli związek małżeński. W tym okresie Wera zaprzyjaźniła się m.in. ze Stefanią Sempołowską czy Pawłem Lewinsonem. Na skutek represji w połowie 1907 przeniosła się do zaboru austriackiego, gdzie przez 7 lat działała w Krakowie .

W latach 1908 - 1914 współredaktorka pisma " Robotnik " pod pseudonimem M. Zboińska, później udzielała się w "Głosie Robotniczym". Na początku I wojny światowej przeniosła działalność do Zagłębia Dąbrowskiego , potem do Łodzi, skąd udała się do zajętej przez Niemców Warszawy, gdzie m.in. udało się jej uzyskać wraz z innymi członkami partii mandat radnego Rady Miejskiej dla Ciszewskiego.

16 grudnia 1918 powstała Komunistyczna Partia Robotnicza Polski , której była współorganizatorką i w skład której władz weszła, uchodząc za głównego ideologa. Opowiadała się za niepodległością Polski i później była przeciwna pochodowi Armii Czerwonej na Warszawę[1]. Brała udział w tworzeniu Rad Delegatów Robotniczych, po których rozbiciu w 1919 została aresztowana 2 lutego 1920 roku wraz z Ciszewskim, Adolfem Warskim i Franciszkiem Fiedlerem . Uwolniona po kilku tygodniach została ponownie aresztowana w lipcu tego roku i uwięziona we Wronkach i Śremie , skąd uwolniono ją w 1921 . Opuściła kraj i przebywała w Gdańsku , Berlinie i Moskwie , skąd do Polski przyjeżdżała kilka razy nielegalnie. Duża role odegrała w postanowieniach II Zjazdu KPRP, co napotkało opór nie tylko w kręgach partii, ale także na forum Międzynarodówki w 1924 . Od 1926 przebywała na emigracji (głównie w ZSRR ). W czerwcu 1929 na VI Plenum KC KPP Koszutska z gronem działaczy została odsunięta od kierownictwa i oskarżona o odchylenie prawicowe partii.

Była główną reprezentantką "większości" w KPP , wraz z H. Lauerem wydała Tezy o sytuacji w Polsce. W sierpniu 1937 aresztowana przez NKWD w czasie wielkiej czystki i w październiku 1937 skazana na 10 lat więzienia. Zmarła w 1939 w więzieniu. Zrehabilitowana w 1956 .

Po 1956 roku imię Wery Kostrzewy nosiła obecna ulica Bitwy Warszawskiej 1920 w Warszawie. Obecnie imię Marii Koszutskiej nosi jedna z ulic w Kaliszu.

Prace

  • Maria Koszutska (Wera Kostrzewa), Pisma i przemówienia, tomy 1-3, wyd. Książka i Wiedza , Warszawa 1961-1962.

Źródła

  • Stanisława Nieuważny, Marii Koszutskiej związki z Warszawą. Stolica , nr 47 (1613), Warszawa, 19 listopada 1978

Przypisy

  1. Jerzy W. Borejsza: Agentomania w: Polityka nr 48(2682)/2008, s. 75


Inne hasła zawierające informacje o "Maria Koszutska":

Biskup ...

Brescia ...

Brno ...

Iwan IV Groźny ...

XVI wiek ...

1972 ...

Elegia ...

Parafia mariawicka w Kownie ...

1408 ...

1749 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Maria Koszutska":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

106 Walka o hegemonię w Europie w XVI w. (plansza 17) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie