Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tyr (miasto)

Tyr (miasto)

Tyra
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Kraj   Liban
Typkulturowe
Spełniane kryterium III, VI
Charakterystyka# 299
Regionb Kraje Arabskie
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę1984
na 8. sesji
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO
Lokalizacja Tyru
Kolumnada
Tyr

Tyr (obecny Sur ) to miasto w południowym Libanie na wybrzeżu Morza Śródziemnego . Jego nazwa znaczy "skała". W języku fenickim Ṣur, w akadyjskim Ṣurru, po hebrajsku צור Ṣōr, po grecku Τύρος Týros, po arabsku صور (as)-Ṣūr.

Najstarsze znane ślady osadnictwa pochodzą z około 1500 roku p.n.e. , ale przyjmuje się za Herodotem , że miasto zostało założone około roku 2700 p.n.e.

Tyr był głównym ośrodkiem kultu Baala-Melkarta . Słynął też z produkcji rzadkiego rodzaju purpury zwanej tyryjską. Barwnik otrzymywano ze ślimaków murex, ob. wymarły gatunek (odcienie od różowego do ciemnego fioletu uzyskiwano przez różny czas suszenia ślimaków na słońcu). Kolor ten w wielu kulturach starożytnych był zastrzeżony dla rodzin królewskich albo co najmniej szlacheckich; również szaty kapłańskie były w nim farbowane. Fenicja zawdzięcza swoją nazwę temu barwnikowi.

Poczynając od X w. p.n.e. , po splądrowaniu pobliskiego Sydonu , miasto zajęło jego miejsce i stało się głównym ośrodkiem w Fenicji , kolonizującym odległe tereny Morza Śródziemnego. Handel całego świata skupiał się w jego magazynach. Tyryjscy kupcy przemierzali wody Morza Śródziemnego i założyli swoje kolonie na wyspach Morza Egejskiego , w Grecji , na północnych wybrzeżach Afryki (np. Kartaginę w IX w. p.n.e. , wg tradycji w 814/813 r. p.n.e.), na Sycylii i Korsyce , w HiszpaniiTartessos , a nawet poza słupami HerkulesaKadyks .

Tyr składał się z dwóch różnych części: skalistej fortecy na stałym lądzie nazywanej "Starym Tyrem" i miastem, wybudowanym na małej, skalistej wysepce około 800 metrów od brzegu. To warowne miejsce było oblegane przez asyryjskiego króla Salmanasara III , którego wspierali Fenicjanie z innych miast przez pięć lat. Królowi Babilonii Nabuchodonozorowi nieudane oblężenie Tyru , po którym musiał zawrzeć kompromisowy pokój, zajęło zaś trzynaście lat ( 586 - 573 p.n.e. ).

W 332 p.n.e. miasto zdobył władca Macedonii Aleksander III Wielki po siedmiomiesięcznym oblężeniu podczas którego wybudował on groblę łączącą wyspę ze stałym lądem. Mimo tej klęski Tyr utrzymał duże znaczenie handlowe aż do czasów chrześcijańskich.

Od 286 p.n.e. miastem władali Ptolemeusze , od 197 p.n.e. dostało się w ręce Seleucydów . Od 64 p.n.e. znajdowało się pod władzą Rzymu . Przez cały ten czas odgrywało ważną rolę jako ośrodek handlowy i produkcyjny.

W Tyrze powstała wspólnota kościelna pierwszych chrześcijan zaraz po śmierci św. Szczepana , a św. Paweł , po powrocie ze swojej trzeciej podróży misyjnej, spędził tu tydzień na rozmowach z uczniami.

W 638 miasto opanowali Arabowie . Zdobyte po pierwszej krucjacie przez chrześcijan, w latach 1124 - 1291 znajdowało się pod rządami krzyżowców . Było jednym z najważniejszych miast Królestwa Jerozolimskiego . W 1291 odbite przez Mameluków .

Od pierwszej połowy XVI w. należało do imperium osmańskiego . Pod władzą Turków utraciło znaczenie.

Literatura dotycząca Fenicjan i ich szerokiej działalności: S Moscati, Świat Fenicjan, PWN 1971

Lista królów Tyru

Cytaty o Tyrze w Biblii


Inne hasła zawierające informacje o "Tyr (miasto)":

Dzień Zmarłych ...

Wag ...

Cava de' Tirreni ...

Brescia ...

Tiumeń ...

Xiamen ...

Odense ...

Linz ...

Grenoble ...

Linköping ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tyr (miasto)":

008c. Grecja (plansza 12) ...

008c. Grecja (plansza 5) ...

218b Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie