Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jan Konarski

Jan Konarski

Jan Konarski herbu Habdank (ur. 1447 w Konarach w Wielkopolsce , zm. 3 kwietnia 1525 w Krakowie ), biskup krakowski od 21 lipca 1503 .

Studiował na Akademii Krakowskiej . Bezgranicznie oddany rodzinie Jagiellonów , dworzanin Kazimierza Jagiellończyka , zarządca dóbr biskupich i marszałek dworu bpa. krakowskiego Fryderyka Jagiellończyka , doradca króla Aleksandra Jagiellończyka .

Od 1494 kanonikiem krakowskim, od 1496 proboszczem kolegiaty św. Michała na Wawelu . Był wielkim orędownikiem kultu Matki Bożej w diecezji krakowskiej zaprowadził święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, co ogłosił na zwołanym w 1510 synodzie diecezjalnym.

Zainicjował odnowę liturgiczną diecezji wydając nowe mszały i brewiarze . Zorganizował dokształcanie kleru, zreformował szkolnictwo parafialne . W dobrach biskupich wyremontował zamek w Bodzentynie . W rodzinnych Konarach wybudował kościół i hojnie go wyposażył. W dobrach należących do zamku Lipowiec nakazał wykopać stawy i rozwinął gospodarkę rybną, która dawała duże dochody biskupstwu krakowskiemu. W 1519 kupił od Krystyna Koziegłowskiego okręg Koziegłowy i przyłączył do księstwa siewierskiego .

Był mecenasem kultury, na swoim dworze zatrudnił Michała Lancza z Kitzingen, u którego zamówił zachowany do dziś a przechowywany w Muzeum Narodowym w Krakowie ołtarz tryptykowy do kaplicy grobowej w katedrze wawelskiej "Zaśnięcie N.M.Panny".

Schorowany (cierpiał na podagrę ) w wieku 77 lat zrezygnował z rządów i oddał rządy w Krakowie biskupowi poznańskiemu Piotrowi Tomickiemu jako koadiutorowi za zgodą papieską . Ustalono wówczas, że po śmierci biskupa Konarskiego bp. Tomicki ma prawo objąć biskupstwo krakowskie, ale musi zrezygnować z poznańskiego.

Źródła

  • Ks. Bolesław Przybyszewski "Krótki zarys dziejów diecezji krakowskiej" t. II Kraków 1993r
  • Encyklopedia Krakowa wyd. PWN Kraków 2000


Poprzednik
Fryderyk Jagiellończyk
Książę siewierski
1503 - 1524
Następca
Piotr Tomicki
Poprzednik
Fryderyk Jagiellończyk
Biskup krakowski
1503 - 1524
Następca
Piotr Tomicki


Inne hasła zawierające informacje o "Jan Konarski":

Podróżnik ...

II wiek ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Sztuka ...

Brno ...

1484 ...

Huldrych Zwingli ...

Ratusz w Kownie ...

Romas Kalanta ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jan Konarski":

Rozwinięcia dziesiętne (plansza 1) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie