Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Timor Wschodni

Timor Wschodni

Repúblika Demokrátika Timór-Leste
República Democrática de Timor-Leste

Demokratyczna Republika Timoru Wschodniego
Flaga Timoru Wschodniego
Godło Timoru Wschodniego
Flaga Timoru Wschodniego Godło Timoru Wschodniego
Dewiza : ( port. ) Honra, Pátria e Povo
(Honor, Ojczyzna i Lud)
Hymn : Pátria
Położenie Timoru Wschodniego
Język urzędowy tetum , portugalski
Stolica Dili
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent José Ramos Horta
Szef rządu premier Xanana Gusmão
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
154. na świecie
15 007 km²
~0%
Liczba ludności  ( 2008 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
155. na świecie
1 109 000 [2]
74 osób/km²
Jednostka monetarna dolar amerykański
(USD lub $)
Niepodległość od Indonezji
20 maja 2002
Religia dominująca rzymski katolicyzm
Strefa czasowa UTC +9
Kod ISO 3166 TL
Domena internetowa .tl
Kod samochodowy TL
Kod telefoniczny +670
Mapa Timoru Wschodniego
1  Dane szacunkowe na lipiec 2008 roku, podane za CIA The World Factbook (Źródło:CIA) ( ang. )

Timor Wschodni (Demokratyczna Republika Timoru Wschodniego) – państwo na wyspie Timor w Archipelagu Malajskim , 450 km na północ od Australii . Do 1975 jako Timor Portugalski , w 1976 anektowany przez Indonezję , czego nigdy nie uznała Organizacja Narodów Zjednoczonych . Od 1999 pod administracją ONZ . Pełna niepodległość od 20 maja 2002 . Od zachodu graniczy z Indonezją .

Państwo obejmuje wschodnią część wyspy Timor , eksklawę Oecusse w zachodniej części wyspy o powierzchni 2461 km² oraz wyspy Atauro - 144 km² i Jaco - 8 km². Całkowita powierzchnia kraju zajmuje 15,410 km².

Timor Wschodni jest jednym z biedniejszych krajów na świecie, co jest następstwem długotrwałych walk niepodległościowych. Zajmuje 162. pozycję według Wskaźnika Rozwoju Społecznego , z państw azjatyckich wyprzedzając jedynie Afganistan .

Spis treści

Pochodzenie nazwy

Od malajskiego słowa timur – „wschodni”. W sąsiedniej Indonezji nazywa się Timor Timur – „wschodni wschód”, jednakże nazwa ta zaczyna być stopniowo zastępowana inną - Timor Leste. W skrócie Indonezyjczycy mówią Tim-Tim.

Historia

Wyspa zasiedlana przez Portugalczyków od 1520 . W 1860 i 1914 dokonano podziału na część wschodnią (portugalską) i zachodnią (holenderską). Od 1930 status prowincji zamorskiej Portugalii. W latach 1942-45 pod okupacją japońską . Zachodnia, holenderska część wyspy weszła w 1950 w skład Indonezji. Po rewolucji goździków w Portugalii w 1974 dano prawo do samostanowienia wszystkim portugalskim koloniom .

Portugalczycy opuścili Timor Wschodni w 1975 . Demokratyczna Unia Timoru (Timorese Democratic Union, União Democrática Timorense, UDT) opowiadała się za ustanowieniem bliskich powiązań z Indonezją, zaś Rewolucyjny Front Niepodległości Timoru (FRETILIN) dążył do niepodległości. Po dwóch miesiącach wojny domowej 28 listopada 1975 roku ogłoszono suwerenność niepodległej Demokratycznej Republiki Timoru Wschodniego. Już 7 grudnia armia indonezyjska rozpoczęła inwazję na wyspę. 17 lipca 1976 roku oficjalnie anektowano Timor Wschodni do Indonezji, czego nie uznał nigdy ONZ. Podczas okupacji Timoru zginęło ok. 200 tysięcy mieszkańców. W 1996 liderzy ruchu niepodległościowego biskup Dili Carlos Felipe Ximenes Belo i José Ramos Horta zostali laureatami Pokojowej Nagrody Nobla .

W wyniku podpisanego 5 maja 1999 porozumienia indonezyjsko-portugalskiego 30 sierpnia 1999 odbyło się referendum niepodległościowe, w którym 78,5% mieszkańców opowiedziało się za niepodległością. Po ogłoszeniu wyników referendum wybuchły na wyspie pogromy zwolenników niepodległości wspierane przez wojsko indonezyjskie, którym kres położyła dopiero misja wojskowa ONZ - International Force for East Timor (INTERFET). 25 października 1999 Rada Bezpieczeństwa ONZ powołała United Nations Transitional Administration in East Timor (UNTAET). 30 sierpnia 2001 odbyły się wybory do 88-osobowego Zgromadzenia Konstytucyjnego mającego przygotować przyszły ustrój państwa. W wyborach zwyciężył FRETILIN zdobywając 55 miejsc w parlamencie. 20 września 2001 powołano rząd z premierem oraz ministrem gospodarki i rozwoju Mari al-Katiri (sekretarz generalny FRETILIN). Ministrem spraw zagranicznych został José Ramos Horta .

Zgromadzenie Konstytucyjne uchwaliło konstytucję Timoru Wschodniego 22 marca 2002 większością 72 głosów przy 14 przeciwnych. Oparta jest w zasadzie na konstytucji portugalskiej. Przewiduje przyznanie dużych uprawnień parlamentowi przy jednoczesnym ograniczeniu roli prezydenta do funkcji głównie ceremonialnych. Konstytucja zakłada świecki charakter państwa, gwarantuje obywatelom swobody demokratyczne i zawiera zasadę politycznej neutralności sił zbrojnych.

14 kwietnia 2002 przeprowadzono pierwsze wybory prezydenckie, w których brali udział: bohater ruchu niepodległościowego Xanana Gusmao i prezydent z 1975 roku - Francisco Xavier do Amaral . Większością ponad 82% głosów zwyciężył ten pierwszy. Amaral wystartował, według jego własnych słów, jedynie w celu dania ludziom możliwości wyboru. Kampania przebiegła niezwykle spokojnie i zwycięstwo Gusmao było od początku pewne.

20 maja o północy Timor Wschodni odzyskał pełną niepodległość. W ceremonii przekazania funkcji nowo wybranym władzom uczestniczyli m.in. były prezydent USA Bill Clinton , prezydent Indonezji Megawati Sukarnoputri oraz sekretarz generalny ONZ Kofi Annan .
Obecnie stytuacja w kraju jest niestabilna, trwają walki między stroną rządową a gangami, głównie najsilniejszymi - "77" i "PSHP" - do których należy łącznie blisko 50 tys. osób. Sytuację stabilizuje obecność wojsk ONZ, w większości z Portugalii i Australii.

Timor Wschodni jest członkiem ONZ od 27 września 2002 . Polska utrzymuje z Timorem Wschodnim stosunki dyplomatyczne od 18 listopada 2002 .

Geografia

Państwo położone jest na wyspie Timor w Azji Pułudniowo-Wschodniej , która jest największą i najbardziej na wschód wysuniętą wyspą Archipelagu Małych Wysp Sundajskich . Na północ od górzystej wyspy znajdują się Cieśnina Ombai , Cieśnina Wetar oraz większy obszar wód Morze Banda , z kolei południowe wybrzeże oblewają wody Morza Timor oddzielając je od Australii . Na zachodzie kraj graniczy z indonezyjską prowincją Małe Wyspy Sundajskie Wschodnie . Najwyższym szczytem Timoru Wschodniego jest Foho Tatamailau (zwany też Mont Ramelau) mierzący 2963 metrów n.p.m. .

W państwie panuje klimat gorący i wilgotny, z wyraźnie widoczną porą suchą i deszczową. Temperatury w porze suchej, trwającej od maja do listopada wynoszą średnio 20°–33° C. Około końca października wilgotność wzrasta, wzmacniana przez chmury monsunowe . W porze deszczowej trwającej od grudnia do kwietnia średnie temperatury wynoszą 29°–35° C i towarzyszą im ulewne deszcze i powodzie.

Stolicą, największym miastem i głównym portem jest Dili .

Timor Wschodni jest jedynym azjatyckim państwem leżącym w całości na Półkuli południowej .

Gospodarka

W Timorze Wschodnim dominuje rolnictwo. Uprawia się ryż , kukurydzę, palmy kokosowe, bataty, kawę i tytoń. Na terenach sztucznie nawadnianych uprawia się bawełnę. Kraj ten jest szczególnie biedny. Sieć komunikacji jest słabo rozwinięta. Drogi są asfaltowe, ale wyboiste. Timor Wschodni nie ma linii kolejowych[1]. Kraj ten ma wspaniałe warunki do ekoturystyki . Brak infrastruktury turystycznej. Średnia pensja wynosi 4$.

Podział administracyjny

Podział administracyjny Timoru Wschodniego

Wschodni Timor jest podzielony na 13 dystryktów administracyjnych:

 1. Lautém
 2. Baucau
 3. Viqueque
 4. Manatuto
 5. Dili
 6. Aileu
 7. Manufahi
 8. Liquiçá
 9. Ermera
 10. Ainaro
 11. Bobonaro
 12. Cova-Lima
 13. Oecusse

Demografia

Religie

Wyznawcy poszczególnych religii:

Przypisy

 1. źródło: Oxford wielka encyklopedia geografii tom 2 Azja
 2. [1] Dane statystyczne zaczerpnięto z książki Patricka Johnstona i Jasona Mandryka pt. "Operation World", oraz z innych źródeł.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Timor Wschodni":

Wag ...

Wschodnia osłona granitu karkonoskiego ...

Czeski Grzbiet ...

Niegocin ...

Bocian czarny ...

Łuknajno ...

XXI wiek Stację Kosmiczną 20 milionów dolarów ( 2001 ) 2001 Mars Odyssey powraca na orbitę Marsa . ( 2002 ) Timor Wschodni uzyskał niepodległość ( 2002 )Przestaje istnieć Jugosławia - Serbia i Czarnogóra tworzą ...

Tablica rejestracyjna Ameryki (USA)Suazi (SD)Sudan (SUD)Surinam (SME)Syria (SYR) Szwajcaria (CH) Szwecja (S) TTadżykistan (TJ)Tajlandia (TH)Tajwan (RC)Tanzania (EAT)Timor Wschodni (TL)Togo (RT)Tonga (TON)Trynidad i Tobago (TT)Tunezja (TN)Turcja (TR)Turkmenistan (TM)Tuvalu (TUV) ...

Polska Czerwona Księga Roślin ...

Wietnam ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Timor Wschodni":

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 11) ...

211a Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 10) ...

211a Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie