Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aalborg

Aalborg

Na mapach: 57°02'50″N 9°55'12″E / 57.04722, 9.92

Aalborg
Ålborg
Dworzec główny w Aalborgu

Dworzec główny w Aalborgu
Państwo   Dania
Region Jutlandia Północna
Gmina Aalborg
Prawa miejskie 1342
Położenie57° 02' 50 '' N
09° 55' 12'' E
Ludność (2004)
•  liczba ludności

121 549
Położenie na mapie Danii

Aalborg
Ålborg
Strona internetowa miasta

Aalborg () to miasto w Danii i siedziba gminy Aalborg . W języku duńskim funkcjonują dwie równoprawne formy pisowni: 'Aalborg' i 'Ålborg'.

Jest to czwarte pod względem wielkości miasto Królestwa Danii (po Kopenhadze , Århus i Odense ) i drugie co do wielkości miasto Półwyspu Jutlandzkiego . Położony jest w najwęższym punkcie fiordu Limfjord , łączącego Morze Północne z cieśniną Kattegat i odcinającego od lądu północną część Jutlandii - Vendsyssel . Nad Limfjorden przebiegają dwa mosty (jeden drogowy z drogą dwupasmową, przejściem dla pieszych i drogą rowerową oraz jeden kolejowy dla jednotorowej linii; obydwa mosty są zwodzone) łączące Aalborg z Nørresundby ; dzięki temu oba miasta praktycznie tworzą jeden organizm. Dodatkowo we wschodniej części miasta pod Limfjorden przebiega tunel, będący częścią międzynarodowej drogi E45 .

Aalborg jest portem morskim oraz siedzibą biskupstwa luterańskiego i władz administracyjnych regionu Jutlandia Północna .

Spis treści

Okolice

Okolice miasta prezentują krajobraz typowy dla północnej Jutlandii. Na zachód od cieśniny Limfjord rozszerza się w nieregularne jezioro o niskich, bagnistych brzegach i licznych wyspach. Na północnym zachodzie rozpościera się bagno Store Vildmose, a na południowym wschodzie podobne Lille Vildmose. Store Vildmose zostało osuszone na początku XX wieku i przystosowane do celów rolniczych. Lille Vildmose pozostaje największym torfowiskiem w Danii.

Transport

most nad Limfjorden łączący Aalborg z Nørresundby i Vendsyssel

Przemysł

Aalborg jest rozwijającym się ośrodkiem przemysłowo-handlowym. Gospodarka regionu koncentruje się wokół produkcji cementu i stali , na przemyśle stoczniowym oraz eksporcie zboża i ryb.

Najbardziej znanym produktem regionalnego przemysłu są wódki Aalborg Akvavit. Rośnie także znaczenie miasta jako ośrodka przemysłu telekomunikacyjnego, w znacznym stopniu inspirowanego przez lokalny uniwersytet .

Historia

Nytorv - plac w pobliżu brzegu Limfjord

Już w XI w. był tu ważny ośrodek handlowy. Miasto otrzymało prawa miejskie w 1342 . Luterańską metropolię biskupią założono w 1554 , wcześniej było tu biskupstwo katolickie . W XVI w. krwawe walki podczas wojen religijnych, w 1628 miasto zostało splądrowane przez wojska Wallensteina. Podczas wojny austriacko-prusko-duńskiej w 1864 zdobyte przez Prusaków 10 lipca , co prazypieczętowało zajęcie przez nich całej Jutlandii, aż do Skagen .

W latach 80. XIX w. Aalborg zamieszkiwało 15 tys. mieszkańców, miasto prowadziło intensywny handel z Anglią , Szwecją i Norwegią , posiadało warsztaty stoczniowe, szkołę katedralną, gimnazjum, szkołę żeglarską, giełdę i bibliotekę publiczną. W początkach XX w. liczba mieszkańców przekroczyła 20 tys., a miasto rozwijało się szybko. W latach 20. XX w. Aalborg liczył 42,8 tys. mieszkańców. Ludność zatrudniona była w rybołówstwie , stoczniach , fabrykach wyrobów tytoniowych i alkoholowych .

Zabytki i atrakcje

Jomfru Ane Gade

Miasta partnerskie


Inne hasła zawierające informacje o "Aalborg":

Warna ...

Język duński ...

Jutlandia Północna ...

Aalborg Na mapach: 57°02'50″N 9°55'12″E / 57.04722, 9.92 AalborgÅlborgDworzec główny w AalborguDworzec główny w Aalborgu Państwo   Dania Region Jutlandia Północna Gmina Aalborg Prawa miejskie 1342Położenie57° 02' 50 '' ...

Podział administracyjny Danii 1970-2006 ...

Tulcza ...

Trasa europejska ...

Antibes ...

Hapoel Hajfa 1998/99Puchar Izraelazwycięstwo - 1964, 1966, 1974 Historia EuropaSezonTurniejRundaKrajKlubWynik1996 Puchar Intertoto UEFA Faza grupowa   Belgia Standard Liege 2-2Faza grupowa   Dania Aalborg BK 4-5Faza Grupowa   Niemcy VfB Stuttgart 0-4Faza grupowa   Irlandia Północna Cliftonville FC 1-11998Puchar Intertoto UEFA1 runda   Rumunia National Bukareszt 1-2, 1-3 1999/00 Liga ...

Jan Oldenburg ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Aalborg":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie