Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Portal:Katolicyzm

Portal:Katolicyzm


Kościół katolicki chrześcijańska wspólnota wyznaniowa kierowana przez biskupa Rzymu uważanego drogą sukcesji apostolskiej za następcę Apostoła Piotra oraz przez biskupów pozostających z nim we wspólnocie. Kościół katolicki stanowi jedną z trzech głównych gałęzi chrześcijaństwa , obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich .

Wiara katolicka oparta jest na zbawczym orędziu ewangelicznym Jezusa , Syna Bożego , którego wcielenie jest spełnieniem obietnicy Boga Ojca .

Zachowując wspólną wiarę w tę doktrynę, Kościół katolicki dopuszcza odrębność form liturgii i organizacji, jednocześnie czyniąc sobie równymi tradycję Kościoła łacińskiego i katolickich Kościołów wschodnich .

Portal ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z jego tematyką oraz ułatwić rozwój Wikipedii w omawianym zakresie.

Portal nie jest nadzorowany przez żadne władze kościelne. Użycie nazwy Katolicyzm nie jest oparte na kan. 300 KPK , dlatego uwagi proszę kierować na stronę dyskusji portalu lub do jego opiekuna .

Wiadomości


Maksymilian Maria Kolbe

na Wikinews

Tydzień w liturgii diecezji polskich (2010)


Artykuł tygodnia


Wieczór sederowy obchodzony przez marranów.

Marrani lub marranowie, a także marani[8] ( hiszp. marrano – znaczenie niejasne, być może „świnia”[9], hebr. אֲנוּסִים anusim – „zmuszeni”) – w póżnośredniowiecznej i wczesnonowożytnej Hiszpanii i Portugalii nazwa używana w stosunku do żydowskich konwertytów , których podejrzewano o potajemne praktykowali judaizmu . Pochodzenie tej nazwy nie zostało dotąd wyjaśnione[10]. Według jednej z hipotez została im nadana przez społeczność żydowską , która pozostała przy judaizmie i dalej przestrzegała zakazów tej religii (w tym wypadku niejedzenia mięsa wieprzowego).

Początki tzw. problemu marranów sięgają końca XIV wieku. Latem 1391 przez hiszpańskie miasta przetoczyła się fala antyżydowskich rozruchów, w wyniku których tysiące żydów zamordowano, a ci, którzy przeżyli, w większości przyjęli chrzest , często pod groźbą śmierci[11]. Z uwagi na okoliczności tych masowych chrztów, od początku było jasne, że zdecydowana większość "nawróconych" nie przyjęła chrześcijaństwa dobrowolnie. Głównym zarzutem stawianym marranom była pozorność ich nawróceń i potajemne wyznawanie religii żydowskiej (judaizanctwo). Z tego względu od połowy XV wieku pojawiały się głosy domagające się ustanowienia w Kastylii inkwizycji, która miałaby rozstrzygać o szczerości nawróceń. Inkwizycja hiszpańska przez cały okres swego istnienia (1480–1820) skazała na śmierć około dwa i pół tysiąca marranów[12]. W przypadku inkwizycji portugalskiej (1536–1821) bilans ten jest prawdopodobnie o około połowę niższy[13].

Zobacz więcej...

Teologia moralna / Liturgika


Evangelium vitae ( łac. Ewangelia życia) – encyklika papieża Jana Pawła II ogłoszona 25 marca 1995 .

Porusza zagadnienie moralnego nauczania Kościoła na temat poszanowania ludzkiego życia. Jan Paweł II wystąpił w niej jednoznacznie przeciw karze śmierci. Potępione zostały aborcja i eutanazja , określone jako okrutne zbrodnie. Jan Paweł II wskazał, że jedynie do Boga może należeć decyzja o momencie śmierci człowieka.

Niektóre tezy zamieszczone w encyklice:

  • "Wszystko, co godzi w samo życie, jak wszelkiego rodzaju zabójstwa, ludobójstwa, spędzanie płodu, eutanazja i dobrowolne samobójstwo; wszystko, cokolwiek narusza całość osoby ludzkiej, jak okaleczenia, tortury zadawane ciału i duszy, próby wywierania przymusu psychicznego; wszystko, co ubliża godności ludzkiej, jak nieludzkie warunki życia, arbitralne aresztowania, deportacje, niewolnictwo, prostytucja, handel kobietami i młodzieżą; a także nieludzkie warunki pracy, w których traktuje się pracowników jak zwykłe narzędzia zysku, a nie jak wolne, odpowiedzialne osoby: wszystkie te i tym podobne sprawy i praktyki są czymś haniebnym; zakażając cywilizację ludzką bardziej hańbią tych, którzy się ich dopuszczają, niż tych, którzy doznają krzywdy, i są jak najbardziej sprzeczne z czcią należną Stwórcy".
  • W przypadku prawa wewnętrznie niesprawiedliwego, jakim jest prawo dopuszczające przerywanie ciąży i eutanazję, nie wolno się nigdy do niego stosować "ani uczestniczyć w kształtowaniu opinii publicznej przychylnej takiemu prawu, ani też okazywać mu poparcia w głosowaniu".
  • Od eutanazji należy odróżnić decyzję o rezygnacji z tak zwanej "uporczywej terapii", to znaczy z pewnych zabiegów medycznych, które przestały być adekwatne do realnej sytuacji chorego, ponieważ nie są już współmierne do rezultatów, jakich można by oczekiwać, lub też są zbyt uciążliwe dla samego chorego i dla jego rodziny. W takich sytuacjach, gdy śmierć jest bliska i nieuchronna, można w zgodzie z sumieniem "zrezygnować z zabiegów, które spowodowałyby jedynie nietrwałe i bolesne przedłużenie życia, nie należy jednak przerywać normalnych terapii, jakich wymaga chory w takich przypadkach". Istnieje oczywiście powinność moralna leczenia się i poddania się leczeniu, ale taką powinność trzeba określać w konkretnych sytuacjach: należy mianowicie ocenić, czy stosowane środki lecznicze są obiektywnie proporcjonalne do przewidywanej poprawy zdrowia. Rezygnacja ze środków nadzwyczajnych i przesadnych nie jest równoznaczna z samobójstwem lub eutanazją; wyraża raczej akceptację ludzkiej kondycji w obliczu śmierci.

Zobacz więcej...


Dogmatyka


Janseniusz

Jansenizm – ruch teologiczno-duchowy zapoczątkowany przez biskupa Ypres , Kornela Ottona Jansena ( 1585 - 1638 ), którego dzieło Augustinus stało się podstawą tej nauki. Rozwój jansenizmu przypadł na przełom XVII i XVIII wieku. Zyskał on znaczne uznanie we Francji i w Niderlandach stając się przyczyną kryzysu Kościoła katolickiego w tych państwach.

Jansenizm, powołując się na św. Augustyna , kładł nacisk na przyrodzoną deprawację człowieka, niezbędność i wystarczający charakter łaski Bożej do przestrzegania przykazań, co zbliżało ją do kalwińskiej teorii predestynacji . Jednym z zaleceń tej nauki było rzadkie i starannie przygotowane przystępowanie do Komunii , ponieważ uważano, że grzesznicy nie są jej godni. Między innymi to stwierdzenie spowodowało potępienie jansenizmu przez papieży Innocentego X i Klemensa XI . Na potępienie wpływ miały również intrygi jezuitów , którzy promowali odmienną doktrynę o łasce ( molinizm ), a także zaniepokojenie dworu francuskiego religijnymi namiętnościami (jansenizm był najbardziej popularny we Francji; jego zwolennikami byli Jean Racine i Blaise Pascal ).

Janseniści przetrwali jedynie w Holandii , gdzie doszło za sprawą ich działalności i konfliktu z jezuitami do schizmy Rzymskokatolickiego Kościoła Starobiskupiego Kleru , zwanego Kościołem Utrechtu, który w XIX wieku przyłączył się do Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich i działa obecnie pod nazwą Kościoła Starokatolickiego w Holandii.

Zobacz więcej...

Zalążek miesiąca


Nakarm stuba

W katolicyzmie i prawosławiu Tradycja Apostolska (lub po prostu Tradycja) – część depozytu wiary niezapisana w Biblii, objawiona Apostołom przez Chrystusa i Ducha Świętego, przekazywana początkowo ustnie przez Kościół. Traktowana jest za źródło wiary równorzędne Biblii lub Biblię określa się jako spisaną część Tradycji. Protestantyzm odrzuca tradycję apostolską w myśl reformacyjnej zasady Sola scriptura.

Zobacz więcej...

Do sprawdzenia i rozwinięcia

Papież


Benedykt XVI
Benedictus PP. XVI
Joseph Ratzinger
Benedykt XVI
Herb papieski Benedykta XVI
dewiza: Cooperatores Veritatis
Współpracownicy prawdy
data wyboru: 19 kwietnia 2005
data urodzenia: 16 kwietnia 1927 w Marktl am Inn , Niemcy

Biskup tygodnia


Roman Adam Marcinkowski (ur. 28 lutego 1942 w Szczutowie ) – polski duchowny katolicki, biskup pomocniczy diecezji płockiej , biskup tytularny Bulla Regia .

Od 1974 do 1980 diecezjalny wizytator religii. Od 1980 do 1991 dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku .

28 lutego 1985 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji płockiej. 13 kwietnia 1985 został konsekrowany w katedrze płockiej przez kard. Józefa Glempa . Od 1990 prepozyt kapituły katedralnej płockiej, a od 2004 do 2010 przewodniczący zespołu opracowującego tzw. Katechizm płocki , który miał na celu ułatwienie zrozumienia prawd wiary katolickiej.

W 1999 oraz w 2007 w związku z odejściem dotychczasowych biskupów płockich zarządzał diecezją płocką jako administrator do czasu powołania nowych ordynariuszy przez Stolicę Apostolską .

W kwietniu 2010 odznaczony przez sejmik województwa mazowieckiego tytułem „Zasłużony dla Mazowsza” .

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Legionu Maryi.

Zaproponuj artykuł

Ilustracja tygodnia


Koronacja obrazu Matki Bożej
z kościoła OO. Oratorianów na Świętej Górze w Gostyniu
(25 czerwca 1928 roku)

Zaproponuj ilustrację

Biblia


okładka przekładu Bóg-Człowiek w opisie Ewangelistów

Przekłady biblijne Władysława Szczepańskiego, obejmujące Ewangelie i Dzieje Apostolskie , ukazywały się w latach 1914-1917. Były to pierwsze polskie katolickie przekłady Nowego Testamentu bezpośrednio z języka greckiego, choć z uwzględnieniem Wulgaty.

Tłumacz, Władysław Szczepański TJ, był archeologiem, biblistą, profesorem Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie i Uniwersytetu Warszawskiego .

Przekłady Szczepańskiego określano jako pochodzące z języków oryginalnych, jednak jak sam autor podkreślał: "ze względów kościelnych trzeba bowiem było obok tekstu greckiego nie spuszczać nigdy z oka Wulgaty, którą – jak wiadomo – Sobór Trydencki uznał za urzędowy, autentyczny tekst Kościoła rzymskiego". Z tych powodów zdecydował się uwzględnić równocześnie tekst grecki i Wulgatę:[14]

  • oznaczył osobno wszystkie dodatki Wulgaty (odróżniając kilka jej wydań) oraz słowa znajdujące się tylko w tekście greckim.
  • tam, gdzie tekst grecki przedstawiał odmiany różne od Wulgaty, a niedające się w tekście uwzględnić, tam tekst grecki podany zostawał w komentarzu.

Za podstawę przekładu Szczepański przyjął:

  • Dla Wulgaty
    • ed. Clementina wyd. przez A Gramatica w 1914 (oficjalne wydanie kościelne)
    • Novum Testamentu latine sec ed., opr. J. Wordsworth, H. J. White (1889-1905)
  • Dla tekstu greckiego: rekonstrukcję H. von Sodena (1913)

Zaproponuj artykuł

Zmiany


Tu możesz śledzić ostatnie zmiany w wybranych kategoriach:

Chrześcijaństwo - Katolicyzm

Do zrobienia


Cum nimis absurdum (zob. en:Cum nimis absurdum ) • Kodeks Justyniański (Codex iuris civilis) • marsz ekspiacyjny • Misje ludowe • Oświadczenie z Winnipeg (zob. en:Winnipeg Statement ) • Papieskie Dzieła Misyjne • Qui Pluribus • Ratum et Consummatum • Ryt aleksandryjski • Ryt antiocheński • Ryt chaldejski • Upadek człowieka • Władysław Zązel • Życie religijne


Projekty tematyczne

Projekty tematyczne

Przypisy

  1. Wicemarszałek Senatu Marek Ziółkowski: UCHWAŁA SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 21 października 2010 r. ogłoszeniu roku 2011 Rokiem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego ( pol. ). Senat Rzeczypospolitej Polskiej , 2010-10-21. [dostęp 30 października 2010].
  2. Rosja: katolicy w Smoleńsku zabiegają o zwrot kościoła ( pol. ). Radio Watykańskie , 2010-10-20. [dostęp 23 października 2010].
  3. Ks. Stanisław Kazimierczyk nowym świętym ( pol. ). TVP Info, 2010-10-17. [dostęp 17 października 2010].
  4. Papież przyjął na audiencji prezydenta Francji ( pol. ). Onet.pl, 2010-10-00. [dostęp 11 października 2010].
  5. Watykan: w sprawach finansowych nie mamy nic do ukrycia ( pol. ). Radio Watykańskie , 2010-09-30. [dostęp 30 września 2010].
  6. Rafał Łączny: Prymas Polski: kondolencje dla rodzin ofiar wypadku autokaru pod Berlinem ( pol. ). Radio Watykańskie , 2010-09-27. [dostęp 27 września 2010].
  7. Marcin Pietraszewski: Pełnomocnik Kościoła w rękach agentów CBA ( pol. ). Gazeta Wyborcza, 2010-09-21. [dostęp 22 września 2010].
  8. Encyklopedia popularna PWN.. Warszawa: Świat Książki, 1997, ss. 492-502. . 
  9. Kamen, s. 298, przyp. nr 11 do rozdziału 2.
  10. Kamen, s. 17.
  11. Kamen, s. 17; Edwards, s. 56.
  12. William Monter: Frontiers of Heresy. The Spanish Inquisition from the Basque Land to Sicily. Cambridge: Cambridge University Press, 1990, s. 53. . ; por. Kamen, s. 62.
  13. A.J. Saraiva, H.P. Salomon, I.S.D. Sassoon, The Marrano Factory: The Portuguese Inquisition and Its New Christians 1536-1765, BRILL, 2001, s. X-XII
  14. Szczepański (1917), op. cit., s. XXVI-XIX.


Inne hasła zawierające informacje o "Portal:Katolicyzm":

Wszystkich Świętych ...

Dzień Zmarłych ...

Dzień Zaduszny ...

Adwentyzm ...

Koszykówka ...

Wittenberga ...

Szkoci ...

Włosi ...

Nowa Anglia ...

Rekatolicyzacja ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Portal:Katolicyzm":

Średniowiecze (plansza 13) ...

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 4) ...

103 Rozwój reformacji w Europie (plansza 17) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie