Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Rutherford (pierwiastek)

Rutherford (pierwiastek)

Rutherford
Dane ogólne
Nazwa, symbol, l.a. Rutherford, Rf, 104
Grupa, okres, blok 4 , 7, d
Właściwości metaliczne metal przejściowy

Rutherford (Rf, łac. rutherfordium), wcześniej unnilquadium (Unq) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym , nie występujący naturalnie na Ziemi . Nazwa pochodzi od nazwiska fizyka Ernesta Rutherforda . Posiada on własności chemiczne podobne do hafnu .

Zidentyfikowane zostały jego izotopy z przedziału mas 253-268.

Izotop 260 został prawdopodobnie otrzymany (istnieją co do tego duże kontrowersje) w 1964 roku w Dubnej przez zespół założony przez I. Kurczatowa w Rosji, przez bombardowanie izotopu 249 Cf jądrami izotopu 12 C

Podobny eksperyment wykonany przez grupę A. Ghiorso w 1969 roku na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley doprowadził do otrzymania izotopu 257[1]. Wyniki Ghiorso stoją w sprzeczności z wynikami zespołu z Dubnej i dlatego obecnie kwestionuje się prawo Rosjan do pierwszeństwa otrzymania tego pierwiastka.

Rosjanie nazwali w latach 70. XX w. po śmierci Kurczatowa ten pierwiastek od jego nazwiska – kurczatow (Ku), zaś Amerykanie używali nazwy zaproponowanej przez Ghiorso od nazwiska Ernesta Rutherfordarutherford. Komisja nazewnicza IUPAC zdecydowała w 1989 roku, że pierwiastek ten będzie nazywał się tymczasowo unnilquadium, co pochodzi od jego liczby atomowej . W 1997 roku zaaprobowana została amerykańska propozycja nazwy.

Przypisy

  1. A. Ghiorso, M. Nurmia, J. Harris, K. Eskola i inni. Positive Identification of Two Alpha-Particle-Emitting Isotopes of Element 104 . „Physical Review Letters”. 22. 24. Ss. 1317-1320. 


Inne hasła zawierające informacje o "Rutherford (pierwiastek)":

Oddychanie komórkowe ...

Związek organiczny ...

Heptozy ...

Sztolnie Kowary ...

Wody gruntowe ...

1878 ...

Bar ...

1908 ...

Blok karkonosko-izerski ...

William Blake ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rutherford (pierwiastek)":

Pierwiastki (plansza 9) ...

Pierwiastki (plansza 2) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie