Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pallad

Pallad

Pallad
Pallad

Pallad
Dane ogólne
Nazwa, symbol, l.a. Pallad, Pd, 46
Grupa, okres, blok 10 (VIIIB) , 5, d
Właściwości metaliczne metal przejściowy
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków normalnych (0 °C, 1013,25 hPa)

Pallad (Pd, łac. palladium) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym .

Występowanie

Pallad występuje w skorupie ziemskiej w ilości 6×10-4 ppm głównie jako zanieczyszczenie rud miedzi i cynku . Posiada 25 znanych izotopów z przedziału mas 96-116, z czego trwałe są izotopy 102, 104-106, 108 i 110, tworzące naturalny skład izotopowy tego pierwiastka.

Odkrycie i nazwa

Został odkryty w roku 1803 r. przez Williama Hyde Wollastona , w Londynie . Nazwa pierwiastka pochodzi od greckiej bogini Ateny , którą nazywano również Pallas, co oznacza z greckiego panna. Jako pierwszy polską nazwę "pallad" zaproponował Filip Walter .

Właściwości

Najbardziej przydatnymi związkami palladu są kwas palladowy i tris(trifenylofosfina)pallad(0) (Pd(PPh3)3) oraz ich pochodne metaloorganiczne , które są stosowane dość powszechnie jako katalizatory wielu reakcji chemicznych.

Pallad nie ma istotnego znaczenia biologicznego .

W stanie podstawowym ma on nietypową konfigurację elektronową, jako jedyny pierwiastek z 5 okresu nie posiada elektronów na 5 powłoce elektronowej , ze względu na podwójną promocję .

W postaci czystej jest to lśniący, srebrzysto-szary metal, kowalny i ciągliwy. Nie reaguje z wodą i powietrzem. Rozpuszcza się w silnych kwasach i zasadach. Łatwo absorbuje gazowy wodór , gdyż rozmiary wolnych przestrzeni w jego sieci krystalicznej dobrze odpowiadają wielkości cząsteczek H2. Z tego względu jest stosowany jako tzw. "gąbka wodorowa". To właśnie z powodu absorbujących właściwości palladu wybuchła niegdyś afera z tzw. zimną syntezą jądrową .


Inne hasła zawierające informacje o "Pallad":

Lantan ...

Cez ...

Ruten ...

Technet ...

Niob ...

Cyrkon (pierwiastek) ...

Itr ...

Tytan (pierwiastek) ...

Skand ...

Neon (pierwiastek) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pallad":

Pierwiastki bloku energetycznego d (plansza 9) bloku d Mała aktywność chemiczna. Metale półszlachetne – srebro; metale szlachetne – złoto, platyna, Pallad, iryd. Mała elektroujemność. Tworzenie związków na różnych stopniach utlenienia. niskie stopnie utlenienia – proste ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie